OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

zaujímavosti

 

PRÍBEHY ZO STOLA

Autor. Dan Krajčo

Kniha podľa skutočnosti. Skutočné príbehy skutočných klientov počas terapií, ktoré svojou autenticitou obohatia každého čitateľa. Nechajte sa nimi uniesť.PRÍBEHY ZO STOLA

Autor. Dan Krajčo

To nevymyslíš! Kniha podľa skutočnosti. Skutočné príbehy klientov v ordinácii počas terapií, ktoré svojou autenticitou obohatia každého čitateľa. Úsmevné i poučné príbehy z reálneho života na odľahčenie dňa od každodenných starostí. Nechajte sa nimi uniesť... 

 

Viac info www.masaze-sha.sk/dan-krajco

PRIPRAVILI SME PRE VÁS NOVÝ DIZAJN WEBOVEJ STRÁNKY

masaze-sha

Nech sa páči TU

 

Z obsahu :

                                           Nebezpečné É-čka

image  Tvoj partner je dar !

image  Terapia farbami

image  Prečo sme chorí ??

  Zhotovte si vlastnú pyramýdu

  Rieka a úrodná pôda na Sahare !!

  Energetická očista

  Húževnatý drevorubač ( múdre príbehy )

  Myšlienky, ako ich možno nepoznáme

  Urinoterapia v teórii i praxi

  Očista pečene

   2012

   Tri magické slová

    Očista čriev - klistír

     Derivačné kúpele

     Spútaný slon ( múdre prbehy )

    Čo by sme si mohli neodkladne uvedomiť?

    Relax

    Tatvy a tatvycké hodiny

    Osobná ročná vibrácia  ( Numerológia )

    Liečivé zvuky a cviky 

    Kožné problémi detí ( Neurodermatitída )

    5 + 1 Tibeťanov

   Ľudské spolupôsobenie

   Živly a človek

   Zákony v ktorých žijeme

   Očistná olejová terapia

  Ľudový liek na zapálené hrdlo....

    Sila ľudského slova...

   Fajčiarska meditácia...

   Ako prestať fajčiť...

   Talent...

   Prítomnosť...

   Vnímanie...

   Bdelé vnímanie v praxi...

   Zlo neexistuje...

   Stačí len úsmev

   Masáže detí

   Zdravé fajčenie ?ˇÁno s elektron.cigaretou...

   Nie je telo, ako telo...  

   Prečo sme taký , aký sme ?

   Päť pilérov, pre dobrý vzťah 

 

 

 

image

 

Tvůj partner je dar


Tvůj partner je dar. Ten největší, jaký ti jenom může dát.
Dobrovolně si k tobě lehá do postele a dobrovolně se vedle tebe probouzí. Dobrovolně s tebou sdílí tvůj stesk a tvé porážky, snáší tvé nálady, tvé starosti a tvůj vztek a večer se k tobě vrací. Tráví s tebou svůj čas. Mohl by také odejít a už se nikdy nevrátit. Ale on je tady s tebou. Účastní se tvého života. Důvěřuje ti, dokonce natolik, že se může ukázat i jako slabý a zranitelný. Obdarovává tě nejen svou vášní, ale také svou intimitou. Jedině tobě, nikomu jinému se tak neukazuje... v bezmezném odevzdání. Dobrovolně je loajální, věrný, buduje s tebou společnou budoucnost a poskytuje ti pocit domova. Daruje se ti! Někdy se dokonce plně odevzdává do tvých rukou a dělá tvůj život svým.
Neměli bychom v žádném bodě svého vztahu udělat chybu a myslet si, že všechno toto je normální, že je to něco všedního, nebo naopak, že nám partner něco dluží a je nám povinován vděčností. Být vlastnictvím nějaké osoby způsobuje pocit nesvobody. Život už neproudí, všechno nabízené, dokonce i dar intimity je potom už jen povinnost způsobující tíseň. Kdo chce svůj život trávit tímto způsobem a zdržovat se v takových energiích, ten už vnitřně dávno ze vztahu odešel. Co potom následuje, jsou inscenovaná dramata, abychom se cítili zdánlivě morálně čistí. Pravda je dokonce taková, že čím intenzivněji partnera nutíme, aby s námi zůstal, tím spíše odejde. Nesvoboda si hledá svobodu a je jedno, jak šikovně se ji snažíme uchlácholit. Čím intenzivněji u sebe partnera držíme, tím silněji se bude chtít osvobodit. Proč pak děláme něco tak bláznivého ? Protože se ve skutečnosti ještě stále cítíme méněcenní. Protože nevěříme, že jsme hodni lásky. Nevěříme, že by u nás někdo prostě jen tak mohl zůstat, nevěříme, že si to zasloužíme. Raději vyvíjíme tlak.

Láska se nenechá k ničemu nutit.
Co z toho máme, když partner s námi zůstane jen proto, že ho k tomu nutíme, nebo ho upevňujeme v přesvědčení, že by bez nás nedokázal přežít, nebo my bez něho? Tímto způsobem nikdy nezakusíme sílu lásky, neboť vždycky dostaneme jenom to, čeho jsme se vlastně chtěli vyvarovat - odpor a boj. Otevři tedy klec, uvolni mříže a dej svému partnerovi svobodu. I když ti to nahání strach. Proč by měl u tebe zůstávat ? Protože je to jeho vůle. Protože je mu s tebou dobře. Protože by byl rád ve tvé blízkosti. Protože mu dáváš sílu a uznání a on ví, že ve tvém životě něco znamená. Protože dokáže převzít zodpovědnost. Protože se vedle tebe cítí chráněný a v bezpečí. Protože vedle tebe rozkvétá. Protože se v tobě poznal, vnímá hlubší smysl vašeho vztahu a ví, že je svobodný.
Proč by měl svobodu opouštět? Čím svobodnější člověk je, tím více si dokáže vychutnat blízkost.

Ponechat někomu jeho svobodu je skutečná velikost.
Pozorujme věci prostě takové, jaké opravdu jsou. Potom budeme celou tu „věc" hodnotit úplně jinak. Náš partner je svobodný, může kdykoliv odejít, nic nám nedluží a všechno, co dělá, činí dobrovolně. Když máme neustále na paměti, že náš partner je ta nejbáječnější půjčka, kterou nám může život svěřit, budeme v budoucnu jednat v mnoha ohledech jinak. Buď si tedy neustále vědom skutečnosti, že s tebou partner sdílí život pouze na určité časové období. Délku si určuje pouze on sám. Každý nový den je dar, každé probuzení vedle tebe je dobrovolně poskytovaný dar lásky. Také dnes, toto ráno je u tebe a chce se zrcadlit ve tvé lásce. Možná také ještě celý další rok. Nebo celý život. Je to zcela na něm. Svobodně při tobě stojí, každý den se ti dává jako dar.
Neexistuje větší dar než tady prostě jenom být.
Dar není nikdy vázán na podmínky, jinak by to byl výhradně obchod. Láska se nedá koupit nebo vynutit. To nejlepší, co nyní můžeme udělat, je radovat se z toho, že je náš partner s námi. A jeho přítomnost s vděčností přijímat.

- z knihy Pravidla pro šťastnou lásku, Pierre Franckh
autor: Svět zázraků

 

späť na obsah

 

------------------------------------------------------

 

                                                                                   

 

image

 

TERAPIA FARBAMI

Svetlo biolampy napomáha pri obnove buniek a podporuje prúdenie živín a syntézu kolagénu, svetlo je zdrojom dobrej nálady, sústredenosti, aktívnosti a životného elánu.
Skvelým doplnkom ku svetelnej terapií je špeciálna farebná terapia. Terapia farbami je spôsob využívania farieb a svetla na vyrovnávanie a vylepšenie hlavných energetických centier tela.
Terapia farbami využíva liečivých účinkov farieb a ich pozitívny vplyv na ľudský organizmus a prispieva k dobrému zdravotnému stavu a celkovej pohode. Farebné filtre intenzívne prepúšťajú len žiadané farby spektra, ktoré chceme pre terapiu využívať podľa vlastností konkrétnych farieb a zvyšok svetla, naopak, odrážajú.
Terapia farbami je jednoduchá, prirodzená, neinvazívna terapia, nástroj na pomoc poskytujúci dodatočnú osobnú silu a sebadôveru, pomoc v prípade emocionálnych, mentálnych a fyzických problémov.
Ľudská aura má oblasti, ktoré slúžia ako skladiská energie. Nazývajú sa „čakry“, ovplyvňujú telesný, emocionálny, mentálny a duchovný stav človeka. Každá čakra pracuje na svojej optimálnej frekvencii, ktorá zodpovedá konkrétnej farbe a zvuku. Blokády v jednej čakre sa pri dlhšom trvaní prejavia vždy aj v ostatných čakrách, čo sa znova odrazí v destabilizácii zdravotného stavu a psychiky človeka.

Aj napriek nepopierateľným historickým aspektom používania farebnej terapie, si v súčasnosti táto metóda len veľmi pomaly kliesni cestu k dnešnému, materiálne založenému človeku. Predstavuje terapiu pre ľudskú dušu, ktorá je síce nehmatateľná, ale plná farieb. Práca s farebnými vibráciami nám napomáha získať a udržať si telesnú, duševnú a mentálnu rovnováhu, takú nevyhnutnú pre spokojný a harmonický život. Vedci potvrdili, že intenzívne liečivé farebné svetlo preniká až k hlboko uloženým orgánom tela, ba čo viac, dokáže liečiť ich energetickú nerovnováhu.
Okrem terapeutického vplyvu farebnej svetelnej terapie na vonkajšie, voľným okom viditeľné i laicky rozpoznateľné ochorenia sa svetelná terapia využíva aj k potláčaniu ich vnútorných príčin. To znamená, že okrem aplikovania polarizovaného svetla na postihnuté miesta, je možné účinok zvýšiť nasvecovaním akupunktúrnych bodov. Svetelná stimulácia akupunktúrnych oblastí je veľmi účinnou, časovo aj aplikačne nenáročnou metódou, ktorá podporuje prirodzenú reflexnú odozvu organizmu.

CHARAKTERISTIKA FARIEB

Farby majú priamy vzťah k ľudských čakrám – energetickým centrám. Znamená to teda, ak máme napríklad problémy s vylučovaním, ide o disharmóniu v našej základnej čakre, ktorej zodpovedá červená farba. A preto ideálne pri liečbe bude použiť práve túto farbu a jej odtiene. Nasledujúca charakteristika farieb nám prinesie ďalšie informácie o ideálnych možnostiach ich individuálneho použitia.

Červená farba je farba našej základnej čakry, nachádzajúcej sa v oblasti východiskového bodu chrbtice a rozmnožovacích orgánov. Dodáva človeku duchovné zakotvenie, vitalitu, stabilitu, vzťah k Zemi a k materiálnemu svetu. Taktiež silu presadiť sa. Telu pomáha zvyšovať pohyblivosť, rozširovať cievy, podporovať prúdenie krvi. Zahrieva, zvyšuje tvorbu červených krviniek a sexuálnu potenciu. Liečia sa ňou problémy chrbtice, kostí, zubov, nechtov, nôh, krvného obehu, ďalej anémia, únava, nachladenie, paralýza, zaostalosť, tuberkulóza, zlé trávenie, melanchólia, impotencia, frigidita. Červené lúče vysiela rubín, achát, krvavý jaspis, granát a červený korál.
Povzbudzujúce červené lúče sú nevhodné u ľudí s nervovými ochoreniami. Môžu vyvolať veľké vzpruženie, ba až podráždenosť.

Oranžová farba má vplyv na našu druhú čakru – krížovú, sakrálnu, teda miesta v okolí pupka a ľadvín. Pomáha nám pohlcovať minulé aj súčasné traumy, posiľňuje naše éterické telo a prečisťuje auru. Pôsobí oslobodzujúco na telesné a mentálne funkcie a často sa nazýva aj „plamienkom múdrosti“. Dodáva odvahu v zápase s nepriazňou osudu a dáva pocit plynutia s prúdom života. Vplýva na našu zmyselnosť, tvorivosť, údiv a nadšenie zo života. Oranžovými lúčmi liečime rozmnožovacie orgány, obličky, močový mechúr, všetko tekuté – krv, tráviace šťavy, aj chronickú astmu, bronchitídu, vlhký kašeľ, dnu, chronický reumatizmus, epilepsiu, ochrnutie. Oranžové svetlo vytvárajú karneol a mesačný kameň.

Žltá a zlatožltá farba sa vzťahuje k tretej čakre, nazývanej solar plexus. Harmonizuje žalúdok, pečeň, žlčník, slezinu a vegetatívny systém nášho organizmu. Farba prináša optimizmus, zmysel pre sebaovládanie a zjemňuje ľudskú mentalitu, posiľňuje rozvoj osobnosti, spracovanie pocitov a zážitkov, buduje bytie, vplyv a moc. Môžeme ňou ovplyvňovať hormonálnu činnosť, nervový systém, správne trávenie a uvoľňovanie svalov. Liečia sa ochorenia pečene a kože, cukrovka, zlatá žila, hemoroidy, ekzémy, paralýza, strata pamäti, bolesti hlavy, oslabenie hlasiviek, hnačky, zápcha. Žltým svetlom harmonizujeme prostredníctvom drahých kameňov typu tigrie oko, jantár, zlatožltý topás a citrín.

Zelená farba chráni štvrtú čakru, nazývanú tiež srdečnou. Podlieha jej činnosť srdca, hrudníka, dolnej časti pľúc, krvi, krvného obehu a kože. Z duchovného pohľadu ide o rozvoj morálnych kvalít človeka, nesebeckosti, odovzdanosti a spoluúčasti so sebou a s ostatnými ľuďmi. Zelenou farbou liečime ťažkosti so srdcom, vysoký krvný tlak, neuralgické bolesti hlavy, vredy v tráviacej sústave, nachladenie, hnisavé vredy, rakovinu. Z drahokamov tu patrí kuncit, smaragd, zelený nefrit, ružový kremeň, turmalín.

Modrá farba ovláda centrum nášho krku, teda komunikácie. Hovoríme o hrdelnej čakre, kde sa nachádza priestor pre rozvoj tvorivého seba vyjadrovania, nezávislosti, inšpirácie. Odtiaľ máme prístup aj k jemnejším úrovniam bytia. V prípade problémov, akými môžu byť choroby krku, šije, čeľuste, laryngitída, ochorenie štítnej žľazy, chrapot, rast zubov, horúčka, zápal slabín, epilepsia, zvracanie, hnačka, smäd, poruchy trávenia, bodnutie hmyzom, kolika, zápal očí, nespavosť, bolestivá menštruácia, šoky, prinesie modrá farba uvoľnenie, pokoj a rovnováhu. Drahé kamene vyžarujúce modrý lúč sú akvamarín, tyrkys a chalcedón.

Indigovo modrá farba prináleží k šiestej, príkazovej čakre – čakre tretieho oka alebo našej intuícii. Prostredníctvom nej sa vyvíjajú funkcie nášho poznania a nadzmyslového vnímania, naša duchovná sila, vôľa a prejav. Farbou indiga očisťujeme svoju myseľ, zrak, čuch, sluch, dutiny, oči, čelo, tvár. Najčastejšími problémami , pri ktorých sa používa fialový lúč sú: šedý zákal, hluchota, strata čuchu, krvácanie z nosa, postupujúca paralýza, posadnutosť, bolesť uší, zápaly viečok a rohovky, astma, suchý dráždivý kašeľ. Potraviny obsahujúce modrú a fialovú farbu sú vhodné na doplnenie liečby vyššie uvedených zdravotných problémov. Drahokamy prináležiace tejto čakre sú lapis lazuli, indigovo modrý zafír, sodalit. V prírode posilňujeme šiestu čakru relaxovaním pri nočnej oblohe.

Fialová, biela a zlatá farba sú nositeľkami výživy pre všetky bunky v našom mozgu, rozširujúcom horizont nášho božského, univerzálneho pochopenia. Hovoríme o siedmej čakre, tzv. korunnej, sídliacej na temene hlavy. Fialovú farbu používame v prípade nespavosti, neuralgických problémov hlavy, epilepsie, reumatizmu, opuchov, ochorení žliaz, ischiase, plešatosti, lupín. Z drahokamov má liečivé účinky na našu siedmu čakru ametyst a horský kryštáľ.

zdroj : http://www.terapiamasaz.sk/terapia-farbami/

 

späť na obsah

 

 

 

................................

 

image

Prečo sme chorí?

 

Duchovné príčiny chorôb 
Etikoterapia vychádza  z vplyvu negatívnych pocitov na dušu. Keďže je pre nás zdravie najdôležitejšie a poznáme sedem najdôležitejších pocitov, ktoré nám  zdravie poškodzujú, každý si sám môže postrážiť, aby mu niektorý z nich nevletel do duše a nevzal mu zdravie.
Ktoré sú tie negatívne pocity?  Závisť, nenávisť, krivda, zloba, ľútosť, strachalebo trápenie sa za iných. Ak niektorý z týchto pocitov ľudia „pustia do svojho vnútra“, potom za všetky následky nesú sami zodpovednosť. Už  Sokrates povedal, že telo je iba obalom duše. Ak ochorie duša, ochorie aj telo. Všetkých tisíc diagnóz, ktoré poznáme, vznikajú vždy vtedy, keď sa trápi ľudská duša.
Čo je to duša? Ako s ňou spolupracujeme? Ak ju nechápeme tak, aby sme s ňou mohli spolupracovať, ďalej sa ani nedostaneme. Naša duša  sídli v solar plexe (slnečná pleteň, tretia čakra) pod hrudnou kosťou v strede. Niet v človeku väčšieho bohatstva ako je jeho duša. S dušou treba spolupracovať. Ak sa o ňu nestaráme, vedie to k psychosomatickým chorobám, čo sa už dnes pripúšťa, aj keď veľmi opatrne. Pre každého je najdôležitejšie zdravie. Pre každého, kto má viac ako 18 rokov, je najdôležitejším človekom v jeho živote on sám. Miluj sám seba – nie je v tom pýcha alebo sebectvo.
Ktosi múdry povedal: Nech myšlienka neopustí miestnosť, v ktorej sme. Ak si uvedomíte, že máte tendencie riešiť veci spätne, riešiť to, čo bolo, alebo utekáte do budúcnosti, teda vždy unikáte dopredu alebo dozadu, je to preto, že nechcete byť tu a teraz - v prítomnosti. Keď utekáme späť, tak tu nie sme, tam sú iba spomienky. Keď utekáme dopredu, tam ešte nie sme. Tam je hypotéza. Ale keď riešim TERAZ, tak som TU. Keď máme neporiadok v duši, nechceme riešiť teraz, lebo do toho by sme museli zahrnúť seba a uvedomiť si svoj stav. Toto sú kroky, ktorými sa človek dostáva k pravde o sebe. Keď sa prinútite tu a teraz, zistíte, že máte jeden nevyriešený problém, druhý, tretí – a nazýva sa to stresom. Módne slovo, ľudia sa ho chytajú, vytvárajú antistresové programy, pričom nie je možné zachraňovať človeka, ak sa on sám zachraňovať nechce. Nehovoriac o tom, že stres je všetko zahrňujúce a zároveň nič nehovoriace slovo.
Vytvárajme si taký vzťah k sebe, aby sme dozerali na vstupné problémy, ktoré môžeme zvládnuť a tie, do ktorých ešte nemôžeme vstúpiť, treba nechať na neskôr. Tak sa dostávame k elementárnemu chápaniu seba samého. Človek potrebuje motiváciu, ako s tým zachádzať a potom sa posunie ďalej. Ak sa o to nebudeme starať, začne nám to prerastať cez hlavu, dušička sa začne lámať a začnú si to odnášať orgány. Neexistuje zdravá duša a choré telo,  neexistuje chorá duša a zdravé telo.
Najlepšie sú na tom ľudia, ktorí vnímajú stav duše. Teda vnímajú pohodu a tiež nepohodu. Keď človek nechce vnímať stav nepohody, alebo je toho príliš veľa, dôjde k niečomu, čo ho posunie do iných zážitkov. Každý orgán v tele má okrem svojho fyziologického poslania aj duchovnú dimenziu. Napríklad žalúdok a hrubé črevo sú kontrolované strachom. Keď sa mi začína objavovať nejaký problém s hrubým črevom – hemoroidy, zápchy, atď., potrebujem si uvedomiť svoj strach. Čoho sa bojím? Kto vie o meridiánoch, ktoré kontrolujú sval alebo svalovú skupinu a dávajú informáciu skôr, ako sa orgán začne rozpadávať, vie, o čom hovoríme. Cez meridián hrubého čreva nás môže bolieť rameno. Pôjdeme k lekárovi a on povie, že sú to roky, pichne tam injekciu. Tým sa otupí bolesť, čo je reč tela – zatlčieme prejav tela a vznikne následný problém obličky (podľa piatich elementov hrubé črevo vyživuje obličky a párový orgán močový mechúr).
Obličky sa energeticky oslabia kvôli neusporiadaným medziľudským vzťahom . Nejde vždy o to, že ste s niekým pohádaný. Ide o to, koho si nosíme v sebe, koho nemôžeme spracovať, kto nám prekáža. Nevyrovnaný medziľudský vzťah vedie k vnútornej agresii, tá k nadprodukcii adrenalínu a ten sa usadzuje v obličkách. Z toho sú obličkové kamene. Proces ale pokračuje cez meridián obličiek – opúchajú členky alebo má človek problém s dýchaním, bolesť za hrudnou kosťou.
Čo je to chrípka? Máte neusporiadané obličky a do toho príde bacil, vírus.Normálne sme schopní spracovať kde-čo, ale v momente, keď je niečo neusporiadané, stačí akýkoľvek závan zvonku a máme chrípku.
Po obličkách pokračuje močový mechúr. Dráha močového mechúra začína medzi očami, ide cez hlavu, tam sa to rozchádza, kontroluje chrbtové vzpriamovače a krúti sa to. Zdvojená dráha sa spája pod kolenom a končí pod malíčkom na nohe. Celá chrbtica je problémom močového mechúra. Jeden problém zo sto je skutočný problém s chrbticou. Inak je to záležitosť chrbtového svalstva. Cez neho prechádzajú dráhy močového mechúra, paralyzujúce tieto svaly, a tým znemožnia pohyb /hexenšus, úsad/. Je to záležitosť svalstva. Chrbtica nebolí. To sú omyly, ktoré medicína produkuje, aby nemusela akceptovať energetické súvislosti v tele. Iné je, ak sú poškodené platničky, ak je veľký nedostatok vápnika a dochádza k vydieraniu, alebo vzniká Bechterev. Ale to sú výnimky. Už len to, že začíname mať nádchu... Tečie mi z nosa - niečo alebo niekoho som niekde nezvládol, scvrkli sa mi obličky... Ja by som mal hľadať, čo kde mám nevyriešené a tým sa mi vyrieši problém s nádchou. Toto je hľadanie cesty k sebe. Ak sa „rozbehnú“ obličky a močový mechúr, u žien začnú gynekologické problémy, u mužov problémy s prostatou. Toto je tiež jedna z príčin neplodnosti. Problém prostaty môže napríklad spočívať v tom, že muž nemá usporiadané vzťahy, napr. s jeho svokrou. Nevedia sa dohovoriť, stále ho to štve a to sa prejaví.
K duši /solar plexus/ patrí  6 základných orgánov: žlčník, pečeň, pankreas,slezina, žalúdok a nadobličky. Keď dušička začne strádať, orgány jeden za druhým postupne vypovedajú službu, alebo zhoršujú svoju aktivitu. Žlčník a pečeň  sú tzv. lapačmi všetkých našich zážitkových problémov. Trápi vás niečo? Naštval vás niekto? Nemôžete niekomu odpustiť? Požičali ste niekomu peniaze a nevrátil vám? Chce si niekto požičať peniaze a nechcete mu ich dať? Bolí vás žlčník. Preto, lebo sa dostávate pod napätie.
Žlčník je síce na pravej strane, ale dráha žlčníka začína pri vonkajšom očnom kútiku a ide cez hlavu. Preto ak máte migrénu, bolí vás hlava – to je žlčník. Budíte sa v noci medzi 23.00 h a l hodinou? To je čas jeho najväčšej aktivity, preto vás zobúdza. Keď má niekto ráno pocit, že vidí horšie, je to preto, lebo zaspáva s nejakým problémom. A trvá to aj dve hodiny, kým sa rozkuká. Dráha žlčníka vychádza zo spodiny lebečnej a kontroluje šijové svalstvo. To, čomu sa hovorí krčná chrbtica, to s krčnou chrbticou nemá vôbec nič. Ide o kŕč šijového svalstva. Stuhne – žlčník volá o pomoc. Aj vtedy, ak máte fyzicky žlčník vyoperovaný, lebo jeho energetické dráhy zostávajú do konca života. Žlčníková dráha prechádza ramenom, kontroluje medzirebrové svalstvo, ale aj bedrové kĺby a kolená. Problém s bedrovým kĺbom je jednoznačne záležitosť žlčníka.O kolená sa okrem žlčníka ešte delí pečeň a slezina. Keď sa robia totálne endoprotézy, určite ich nie je treba toľko. Bolesť kĺbov, to nie je iba jeho vec, to sú bolesti všetkého dookola.
Pred problémom sa jednoducho nedá utiecť. Ak ho nebudete riešiť, kým ho nepomenujete, tak on len tak sám od seba nezmizne. Krivda „cvičí“ s každým tretím človekom. Ľútosť je najzradnejší pocit. Všetky ostatné sa dajú človeku vyhovoriť, ale ľútosť nie. Okolo ľútostivého človeka sa chodí ako okolo malomocného, aby sa o neho nikto neotrel, lebo on je ľútostivý - a z ľútosti je najviac rakoviny. 
Strach je pocit, ktorý nemá žiadnu hodnotuTrápiť sa pre iného je nezmysel, pretože my mu môžeme pomôcť, ale trápiť sa nemá význam. Ak problém nájdeme, pretože ho chceme nájsť a pomenujeme ho – problém sa „zázračne“ vyrieši. Pomenovaný problém prestáva byť problémom. Bez odpustenia niet uzdravenia. Pomenovaním problému sa dostávame na 90 percent späť do pohody. Sú však ľudia, ktorí prešli v živote všeličím, no nepoučili sa. Chodia po klincoch, pritom ich rozhadzujú ďalej, a sťažujú sa, aký majú ťažký život. Musíme pomenovať elementárne príčiny našich nešťastných pocitov.
Pečeň. Je to najväčšie tkanivo v tele. Ak nedostáva dosť energie, je to vážne a naštartuje to ďalší problém - pľúca, srdečný obal. Preto sú časté nočné úmrtia (medzi 1.00 a 3.00 hodinou v noci má pečeň najväčšiu aktivitu). Keď pečeň zaberie a nemá dosť energie, ľudia mávajú v noci kŕče, budia sa, lebo im je zle. Alebo si pečeň zoberie energiu zo srdca a srdce sa zastaví. Cez pečeň prechádza úplne všetko. Každý z nás tam má nazbieraných veľa nešťastných situácií, zážitkov a preto si musíme „ošetrovať“  deštruktívne pocity. Cez pečeň ide ľútosť, úzkosť, strach, ale tiež zloba, zlosť, krivdy. Pečeň sa stará aj o nízky krvný tlakObličky robia naopak vysoký krvný tlak. V spojitosti s pečeňou sa prejavuje nedostatok horčíka a pri nedostatku železa býva chudokrvnosť, nedostatočne sa prenáša kyslík do mozgu a je z toho únava.
Únavový syndróm je záležitosťou nedostatočnej funkčnosti obličiek. Najhoršie je, že pečeň nebolí. Ak iné orgány upozornia bolesťou, pečeň nikdy. Môže však nafukovať. Ak totiž pečeň dobre nefunguje, zhoršuje sa metabolizmus. Plynatosť, meteorizmus, bublanie v tele, sklony k hnačkám, nechutenstvo, až po nedostatočné čistenie tkanív, lebo je nedostatočný krvný tlak. Hrozí, želymfa, ktorá je vytlačovaná z vlásočníc krvného systému do tkaniva, sa niekde zastaví, vznikne z toho lymfatický uzlík a je z toho nádor.  Glaukom v očiach, zákaly - sú tiež v súvislosti s pečeňou. Tzv. pečeňové škvrny, niekedy sa im hovorí starecké, nezávisia od veku, ale od stavu duše. A prečo sa to teda prisudzuje staršej generácii? Starí rodičia si mysleli, že keď dajú deťom všetko, dočkajú sa vďačnosti, ale to je hrubý omyl. Je to záležitosť trápenia sa, strádania – teda pečene...
Slezina a pankreas. Slezina je orgán, o ktorom sa ešte pred takými desiatimi rokmi hovorilo, že je celkom zbytočný a keď sa nevedelo, kde sa chytiť problému s krvou, tak ju vyoperovali. Lebo slezina je odstredivka pre odstraňovanie lymfatických nečistôt. Lymfa (lymfa je telová miazga, tekutina) sa uvoľňuje z krvi a je tlačená cez svalové vlákna, nabaľuje na seba tuky, cukry, kdečo a vlásočnice žilného systému to do seba naberú. Pretlačí sa to cez slezinu, ona to vytiahne - tak to v tele funguje. Keď slezina začne chátrať, dôsledky sú zreteľné, lebo z krvného riečiska sa stala stoka. Poškodenie sleziny nastáva pocitom osamelosti. Bolia vtedy kolená z vnútornej strany a je to cítiť pri chôdzi z kopca alebo zo schodov. Ak nás bolia kolená do kopca, je to pečeň a žlčník.  Keď sa toto stane a vy viete, o čom je reč, dajte si otázku: kto mi chýba, prečo sa trápim...? Uvedomte si, že si v sebe vytvárate neporiadok, ktorý je vaším produktom a vôbec vám nikto nemusel ublížiť... Všetko je vaším produktom. Celé prežívanie života v srdci. Ak si tu vytvoríte ťažký pocit ľútosti, krívd, tak život je jedno veľké slzavé údolie. Urobme si poriadok v sebe, aby sme sa zbavili neporiadku a s tým potom úzko súvisí aj pohoda v našom okolí. Čosme, to vyžarujeme. Ak sme v pohode, tá z nás vyžaruje a stretávame tiež pohodových ľudí.
Starecká cukrovka. Hovorí sa jej takto, lebo sa častejšie vyskytuje vo vyššom veku. Deti odišli z domu, nechali nás tak. Tento nešťastný pocit rodičov oslovuje pankreas. Pankreas sa nerozpadne z iného dôvodu, len z vnútorného nešťastia. Ak to nie je veľmi dramatické, tak to pri pankrease zostane, ale ak je, nastupuje rakovina.
Nikto, kto je chorý, si nezaslúži ľutovanie. Chorému máme pomôcť, ale nie ho ľutovať. To je také isté, ako keď sa kolega opije v krčme a my nad ním plačeme. Neplačeme, odsúdime ho a to veľmi rýchlo. Treba sa pozerať na svet triezvo. Preto hľadajme cestu k sebe, rozpúšťajme v sebe vnútorné tenzie.
Nadobličky. Je to najcitlivejší orgán endokrinného systému. Vyrába 60 látok! Patria sem všetky antialergény. Vďaka funkčnosti nadobličiek nebudete mať alergiu. Nebude vitiligo, padanie vlasov, AIDS, SARS, atď. Nadobličky začnú vynechávať aj vtedy, keď je problém so žlčníkom a pečeňou. Tým sa nabúra základná funkcia hormónov, feromónov, atď. Začíname strácať dobrú náladu, pretože telo prestalo produkovať hormóny za ňu „zodpovedné“. Už len zamyslieť sa sám nad sebou je obrovský štart. Už len to chcenie - chcem začať riešiť môj vzťah. Hoci len tým, že si nebudem pripúšťať veci, ktoré nemôžem zmeniť.
Pripomínam Františka z Assisi, ktorý hovoril: „Bože, daj mi pokojnú myseľ, aby som prijal veci, ktoré zmeniť nemôžem. Daj mi silu, aby som zmenil veci, ktoré zmeniť môžem. A daj mi múdrosť, aby som rozlíšil jedno od druhého.“  Keď vám príde zlá myšlienka, síce na ňu po chvíli zabudnete, ale ona sa nestratila, je vo vás a pracuje.  Napíšte si na papier akýkoľvek negatívny problém,  tým sa ho zrieknite a môžete ho definitívne spáliť (fyzicky necháte papier zhorieť, ale aj mentálne v sebe ukončite túto tému). Je to cesta, ako začať s poriadkom v sebe. 
Srdce. Srdcový obal. Pľúca. (4. čakra.)  Priamych problémov so srdcom nebýva až tak veľa, častejšie ide o jeho okolie. Perikardium – osrdcovník je spojený so stavmi úzkosti. Ľudia to pripisujú srdcu. Je to o nevedomosti a o neochote si niečo priznať. Napríklad pichanie pri srdiečku ako upozornenie, že čosi mi nevychádza. Múdry človek povie: aha, tak to je asi preto, že mám ísť zajtra tam a tam a mne sa nechce a mám z toho strach. Ak si to prizná, zverbalizuje to, uvoľní to. Zverbalizovaný problém prestáva byť problémom. Ale čo, ak toto neurobíme? Živíme strach, čím umocníme úzkosti a potom sa to už roztáča. V najlepšom prípade sa to pomenuje ako angina pectoris, prípadne sa rozbehne choroba iného orgánu. Od perikardia môže bolieť ruka, aj ženské prsia zboku. V miestach dráhy perikardia sa u žien robia uzliny. A tie sa vytvorili  až v dôsledku strachu.
PľúcaJe to párový orgán hrubého črevaKaždý pľúcny problém je v spojitosti so strachom. Niekto povie: No dobre, ale keď príde infekcia, čo môžem?! Môže. Ak je v pohode, infekcia nemá šancu.
Keď mám v poriadku dušu, mám funkčnú pečeň.
Keď mám perfektnú pečeň, mám dobrý krvný tlak.
Keď mám dobrý krvný tlak, vrátane dostatku železa, tak mi dobre funguje mozog.
Keď dostatočne funguje mozog, funguje aj termoregulačné centrum. Je to o tom, že človek chce so sebou niečo robiť a vie, že poriadok v duši je určujúci pre čokoľvek.
 
Prepojenie s energetickými dráhami
Napríklad ruka je spojená s energetickými dráhami srdca, osrdcovníka, pľúc, tenkého i hrubého čreva. Týchto päť dráh si ruku „rozobralo“. Najčastejšie to býva hrubé črevo. Treba vedieť, že ak si presilíme ruku, natiahnutý /presilený/ sval sa upraví do 48 hodín. Ak nie, začína problém. Cez toto miesto sa hlási niektorá energetická dráha. Keď vŕzgajú kĺby, ide o skrátenie šliach a zmenší sa vôľa kĺbov /ohybnosť/. Je to síce fyziologická záležitosť, ale začína pri niektorom orgáne, inak by sa šľachy neskrátili. Aký problém v sebe nesieme? Keď na to prídeme a spracujeme to, šľachy sa uvoľnia a kĺb bude opäť funkčný.  Keď sa vydierajú kĺby, svedčí to o neporiadku v tele. O kĺbové mazivo sa starajú nadobličky.
  Krížová oblasť je oblasť vetra a chladu. Ukazuje dráhu močového mechúra. Tá v krížovej oblasti kľučkuje, preto sa  jej hovorí oblasť vetra a chladu. Je to najvýraznejší priestor pre zvýraznenie problému s močovým mechúrom. Pred močovým mechúrom sú obličky a to je téma medziľudských vzťahov. Trápime sa, že sa k nám iní ľudia zle správajú. Ale my ich neberieme takých, akí sú. V tom je problém. Etikoterapia pracuje na vytváraní vnútornej slobody človeka. Kto má vnútornú slobodu, dáva slobodu všetkým. Kto ju nemá, ostatným berie.
Lakeť je kontrolovaný hrubým črevom. Tenisový lakeť, o ktorom sa tak často hovorí, to je však záležitosť tenkého čreva. Väčšinou sa na to dávajú obklady, obstreky, ale to, že medzitým sa zhoršuje vylučovanie vápnika v tenkom čreve a prestávajú prichádzať živiny, to už nikto nesleduje. Keby sme ovládali tieto súvislosti, tak neriešime lakeť, ale pátrame po strachu, ktorý poškodzuje tenké črevo. Potom by nebolo nebezpečenstvo osteoporózy. Pri nej ide v podstate iba o narušenie funkcie tenkého čreva úzkosťou. Zistíme podobne ako u rakoviny, že nikto sa do rakoviny nepresmial, ale každý sa pretrápil. Žena, ktorá má osteoporózu, sa tiež trápi. 
Zápästie sa nehýbe kvôli pľúcam. 
Štítna žľaza – to je strach. Je to akoby zhmotnenie problému žalúdka a tým je strach. Je to asi takto: strach sa prejavuje zvieraním žalúdka a to má vplyv aj na iné orgány. Strach vám ťahá krk – aj sa hovorí, že strachom mu zovrelo hrdlo.
Ekzémy sú prejavom problému s pečeňou. Pri vyšetrení je zbytočné prísť s dieťaťom, lebo na vine je matka.
Lupienka /psoriáza/ je kombináciou problémov pečene a hrubého čreva. Je to intoxikácia organizmu cez nabúrané hrubé črevo – nečistoty idú do krvi a potom sa dostávajú na povrch.
Horkosť v ústach. To je nadprodukcia pečeňových a žalúdočných štiav. Pálenie záhy.
Rada: Prehltnúť dve lyžičky plnotučnej horčice. Horčina sa spojí s kyselinami a je vám dobre.
Prečo sme takí citliví?
Existujú rôzne lieky a prípravky na ochorenia jednotlivých orgánov tela, alenajvyššie zo všetkého je komunikácia o pocitoch. Ľudia sa medzi sebou bavia o iných osobách, o veciach, o situáciách. To ale  nič nevyrieši v mojom vnútri. My sa máme baviť o pocitoch z ľudí, o pocite z vecí a o pocite zo situáciíPocit je pretavená vonkajšia realita našej duše. Keď hovoríme o pocitoch, dostávame zo seba nánosy, vytvorené naším nerozumným prijímaním vecí. Tým, že sa pracuje s pocitmi, sme schopní zo seba vytiahnuť veci, ktoré nás niekde v hĺbke tlačili, ba až dusili.
Prečo sme takí citliví a vnímaví, keď v podstate o nič nejde? Narodili sme sa s dostatočnou citlivosťou vo vzťahu k sebe, vzťahu k okoliu a tiež vo vzťahu okolia k nám. Keď tieto vzťahy nezvládame, je to preto, že naša citlivosť je vyššia, ako tá, s ktorou sme sa narodili. Za nárast tejto citlivosti môže niektorý z rodičov, ktorý sa na nás zavesilHovorí sa o zavesení sa duše na dušu. Tým, že sa duša v spoločnosti nectí, nepracuje sa s ňou. Hovorí sa len všeobecne o psychike - čo je o ničom. Múdri rodičia sa nezavesia na svoje deti. Alebo sa môžu zavesiť, ale v osemnástich ich s ťažkým srdcom prepustia.Nemúdri rodičia visia na deťoch celý život. Tým robia neporiadok vo svojej duši a deťom dávajú za úlohu očistenie duše na zemi. Keď je na nás zavesený niektorý z rodičov, tak nám zo 100 % berie 40 % hneď na štarte, čo je takmer polovica sily osobnosti. So 60  percentami sa dá žiť. Ale keď nastane problém, prepadávame sa, siahame do rezerv, dochádza k druhotnému rozpadu osobnosti a už sa to začína. Neukončená rodičovská láska prechádza v lásku patologickú a lásku vražednú. Keď si so sebou niekoho nesiem, moja citlivosť je oveľa vyššia a vzťahy nezvládam. Práve preto sa žlčník napĺňa kameňmi, lebo oveľa hektickejšie prežívame veci, ktoré u iného človeka prejdú a neurobia škody. Ale tiež preto sa niektorí chlapci neženia, dievčatá sa nevydávajú, utiekajú sa k alkoholu, k drogám, skáču z mosta.  Rodičia svoje dieťa neprepustili. Dieťa sa v určitom období života dostáva do polohy nezvládnutia života. Je jedno, či ide o žijúceho alebo nežijúceho rodiča, väzba sa nekončí úmrtím. Môže to byť záležitosť niekoľkých generácií. Miesto toho, aby sa pozerali na seba, tak sa otočili na svoje deti. Tieto deti už nemajú šancu nájsť si pohodového človeka, lebo si hľadajú rovnako „postihnutého“, niekoho, kto si nesie bremeno. Tak dochádza k degenerácii rodov. Dá sa to nazvať až prekliatím rodu.
Pocity ľútosti, krívd a strachu si prinášame z nevedomia, z prenatálneho vývoja alebo z raného detstva. Situácie v živote v nás iba prebúdzajú tieto archetypálne zážitky a my to nevieme riešiť. Dnešný strach nie je dnešným strachom. Dnešný strach môže byť prebudený strach napríklad z piateho mesiaca tehotenstva matky. Keď si človek prinesie tieto pocity a nenesie si „prisatého rodiča“, tak je všetko v poriadku. Ale keď si nesieme toho rodiča na chrbte a k tomu ešte aj pocity ľútosti, krivdy a strachu, tak nielenže nám rodič berie 40 % našej podstaty, ale tieto pocity nám 20-násobne zosilnejú.Energetický systém takto „nabúraného“ človeka funguje akurát na to, aby vedel zvládnuť základné životné potreby. Ak chce niekde zabrať, je to pre neho utrpenie a život sa stáva ozaj zložitým. Komunikáciou o pocitoch sa tieto veci dajú nájsť pomerne ľahko a čo je hlavne – uvoľniť.
Keď sa trápime, akýmsi spôsobom veci predurčujeme, programujeme si niečo a veci sa odvíjajú inak. Sme naprogramovaní, dochádza k stretu a z toho ochorieme. Život treba brať tak, ako ide a k tomu sa dá dopracovať. Snaha, úsilie sú prvoradé. Ak toto nemáme, nemusíme sa o tom ani baviť. Keď nezačneme sami so sebou rozumne zaobchádzať, vytvárať si vzťah k sebe,poriadok v nás nikto neurobí. Ide o cestu k sebapoznaniu alebo uvoľneniu psychického napätia, aby sme sa ozaj mohli nad sebou zamyslieť a riešiť svoj život.
 
Literatúra:
Prednáška Jána Cindlera
Xenofon: Vzpomínky na Sokrata
Chopra, D.: Sedm duchovních zákonů úspěchu
Porkin, R., Stroll, A.: Filozofie pro každého
Lochmanová, K.: Vězení s klíčem uvnitř
Lochmanová, K.: Dvojí tvář lenosti
Peseschkian, N.:Příběh jako pokrm pro dětskou duši
Osho: Hořčičné semínko
Strig, H. J.: Malé dějiny filozofie

Zdroj : http://www.lepsiezit.sk/node/12

 

späť na obsah
 
 

...................................................

 

 

 
 



A

Pred mnohými rokmi, keď som bol ešte malé dieťa, priniesol domov môj otec malú pyramídu z umelej hmoty. Bola sivej farby, vysoká asi 10 centimetrov. Na otázku čo to je, sebavedome vyhlásil, že má magickú brúsku na žiletky. Otec sa holil takmer každý deň a po dvoch týždňoch musel vždy žiletku vymeniť, pretože stará už bola tupá. Používal, tak ako v tých časoch milióny mužov, klasickú žiletku. Svojim vyhlásením o pyramíde si síce vyslúžil iba zhovievavý úsmev mojej

mamy, no neodradilo ho to. Na drevený stolík v pracovni si jemne ceruzkou vyznačil 4 body, ktoré

slúžili na správnu orientáciu pyramídy. No a po každom holení opatrene vybral zo strojčeka žiletku,

utrel ju do sucha a položil na malý podstavec vysoký asi ako dve zápalkové škatuľky na sebe. Žiletku

na stojane prikryl pyramídou a vybral ju až pred najbližším holením. Túto „žiletku z pyramídy“

používal nasledujúci rok bez toho, aby ju musel vymeniť, alebo mechanicky naostriť. Svojimi detskými

očami som v tom nevidel žiaden zázrak, ani mágiu. Všetko som pochopil až o veľa rokov neskôr…

„Čas sa vysmieva všetkému, len pyramídy sa vysmievajú času“

(staré arabské príslovie)

Sú roztrúsené po celom svete, no najznámejšie z nich sa spájajú s Údolím Kráľov a okolím

Káhiry v Egypte. Mohutné a majestátne pyramídy. Tisíce rokov staré, napriek tomu vzbudzujúce

rešpekt. Stavby, ktoré ukrývajú mnohé dosiaľ nevysvetlené záhady. Najunikátnejšou z nich je 

Cheopsova (Chufevova)Veľká pyramída v Gíze. Jej rozmery a veľmi presná orientácia provokujú

k rôznym záverom (mnohokrát v rovine špekulácií) nielen laikov, ale aj serióznych vedcov. Kedysi

pyramídy ľudia považovali len za hrobky, do ktorých v dávnych dobách ukladali mumifikované telá

mocných panovníkov. Dnes sa však už hádam každý z nás stretol s popisom tajomných javov, ktoré

v ich vnútri prebiehajú.

Aj keď sa to zdá až príliš pritiahnuté za vlasy, my vlastne dodnes nevieme, prečo boli pyramídy

postavené, čomu mali slúžiť a tiež nepoznáme ani presný rok ich vzniku. Bola to práve

 Cheopsova pyramída, ktorá poriadne zamiešala karty a my s nimi ani pri najlepšej vôli nedokážeme

hrať na prvý pohľad jednoduchú hru. Prečo? Obrovská stavba z dva a pol milióna vápencových

kameňov, opracovaných do kvádrov bola totiž nájdená úplne prázdna. V takzvanej pohrebnej

komore síce stál sarkofág, no bez múmie aj bez veka, ktoré by ho prikrývalo. Na stenách vnútri

pyramídy sa nenachádzal žiaden nápis, jediný reliéf – nič, iba obrovská kopa mlčiaceho kameňa.

Neexistuje na svete metóda, ktorou by sme mohli presne určiť, kedy boli tieto vápencové kvádre

postavené na seba, kedy vznikla celá pyramída. Nemáme žiadnu indíciu, žiadne vodítko, ktoré

by nám pomohlo. Poviete si – a čo ostatné pyramídy? V nich sú už aj hieroglyfy, aj múmie… Sú. No

zdá sa, že všetky ostatné pyramídy boli postavené oveľa neskôr, ako Cheopsova a okrem toho

sa ani seriózni egyptológovia nemôžu zbaviť dojmu, že sú viac menej iba jej kópiou. Veľká pyramída leží presne v tretine vzdialenosti medzi rovníkom a severným pólom. Je postavená z približne 2 600 000opracovaných kamenných kvádrov tak presných, že ani po tisícročiach nie je možné vsunúť medzi ne list papiera. Orientácia pyramídy je presne v smere magnetického severu Zeme. Pôdorysná plocha zaberá územie približne 6,5 hektárov (pre lepšiu predstavivosť je to približne plocha, ktorú pokrýva sedem obytných blokov v New Yorku) a je s presnosťou na 1 cm v rovine so zemským povrchom. Ešte stále si myslíte, že mala slúžiť ako hrobka? Tu sú ďalšie fakty:
• Po celý rok je v pyramíde rovnaká teplota s odchýlkou 0,5 °C . Nikto nevie ako je to možné.
• Základňa pyramídy je presný štvorec. Rozdiel strán je najviac 4,4 centimetra.
• Obkladové kamene sa odchyľovali od absolútnej presnosti iba o štyridsatinu centimetra.
• Strany sú orientované presne podľa svetových strán – sever, juh, východ a západ s priemernou odchýlkou iba tri minúty a šesť oblúkových sekúnd (tento rozdiel môže byť spôsobený pohybom afrického kontinentu).
• Poludník prechádzajúci cez pyramídu, rozdeľuje našu planétu na dve rovnaké pologule súše a mora
• Plocha plášťa pyramídy sa rovná druhej mocnine jej výšky.

Trochu veľa matematiky na obyčajnú hrobku. Prečo muselo byť pri jej výstavbe všetko tak presné? Čítajte ďalej.
Cheopsova pyramída bola kedysi krásna. Oveľa krajšia, ako ju poznáme dnes. Bola totiž obložená vyleštenými vápencovými doskami, vďaka ktorým sa leskla v žiari slnka. Stredovek však priniesol Káhireniekoľko silných zemetrasení. Mesto bolo značne poškodené a na jeho obnovu sa použilo práve lesklé obloženie pyramídy. Škoda. No napriek tomuto zásahu je Cheopsova pyramída nádherná a majestátna tak, ako všetky pyramídy naokolo. Spolu s nimi je jediným zo siedmych divov sveta, ktorý prežil do dnešných čias.

Tajomstvo pyramíd

O tajomnej sile pyramíd už bolo napísané množstvo článkov, publikácií a kníh. Protichodnosť názorov v týchto písomnostiach ma prinútila k jednej veci. Vyskúšať ich silu tak, aby som mal informácie naozaj z prvej ruky. Najprv si však povieme niečo o začiatkoch výskumu účinkov pyramíd.
Francúz Antoine Bovis nebol ani archeológ, ani vedec. Bol psychotronik a prútikár (osoba, ktorá pomocou virgule hľadá vodu, alebo geopatogénne zóny). V roku 1930 prichádza na dovolenku do Egypta. Pri návšteve Cheopsovej pyramídy ho zaujme jeden nevšedný jav. Počas rokov sa totiž dovnútra pyramídy zatúlalo nejedno zviera a keďže často nenašlo východ von, umrelo od hladu. Napodiv sa však ich telá v pyramíde nerozkladali, ale doslova ich vysušilo. Bovis takto našiel viacero mumifikovaných mačiek a hlodavcov. Po návrate z dovolenky neváhal a začal experimentovať so zmenšenými modelmi Cheopsovej pyramídy. Ukázalo sa, že modely majú tiež neobyčajné mumifikačné, odvodňovacie a regeneračné schopnosti. Bovisove experimenty neostali bez odozvy v laických, dokonca ani vo vedeckých kruhoch a našli si mnohých pokračovateľov. Jedným z najznámejších bol český elektrotechnik ing. Karel Drbal. Ten si nechal po mnohých rokoch „vojny“ s úradmi patentovať malý model pyramídy, ktorá mala slúžiť nabrúsenie žiletiek. Áno – bola to presne tá, ktorú používal môj otec. Ing.Drbal si v písomnom styku vymieňal poznatky s pánom Bovisom a výsledky experimentovania publikoval vo francúzskych a belgických časopisoch. Boli to práve praktické výsledky obidvoch pánov čo podnietili množstvo experimentátorov, ktorí naštartovali novú etapu na ceste za poznaním tajomných účinkov pyramíd. Pyramída zaujala aj stovky vedcov, ktorí nezávisle od seba došli k záveru, že pyramída ovplyvňuje, resp. vo svojom vnútrideformuje magnetické pole Zeme. Dodnes však zostáva záhadou, prečo práve takto pyramídy fungujú. Neexistuje ani teoretické zdôvodnenie tohto javu. Vieme len to, že tam naozaj nastáva. Ale to už vedeli aj starí Egypťania. Názov pyramída je totiž odvodený z gréckeho pyro – oheň a zo slova amid, čo znamená nachádzať sa uprostred.

Postavte si pyramídu

Prvú zmenšeninu pyramídy som postavil v roku 1985. Pyramída, ktorú používal môj otec už bola niekde na smetisku dejín a tak ma čakala sizyfovská práca. Nájsť rozmery Cheopsovej pyramídy, o ktoré by som sa mohol pri výpočtoch oprieť. V tom čase internet nebol a literatúry o pyramídach ako šafránu. No nakoniec som rozmery našiel v jednej cestopisnej knihe. Dozvedel som sa, že pôvodná výška pyramídy bola 280 kráľovských lakťov, čo zodpovedá dnešným 146,44 m. Dĺžka strany bola pôvodne 440 lakťov =230,12 m a sklon steny bol 51 ° 50 '35'' . Keďže ja som chcel pyramídu s výškou cca 25 – 30 cm, musel som si trochu oprášiť znalosti z matematiky a geometrie. Až oveľa neskôr som sa dostal k tabuľkám s pevne stanovenými rozmermi základne a bočnej hrany vzhľadom k potrebnej výške.
Nebudem vás teda otravovať výpočtami . Tu je spomínaná tabuľka:

Ak si predsa len chcete vypočítať rozmery sami, vzorec nie je až tak zložitý. Príklad – chcete mať pyramídu20 cm vysokú. Aby sme zistili dĺžku základne jedného zo štvorice rovnoramenných trojuholníkov, tvoriacich plášť pyramídy, musíme zvolenú výšku vynásobiť konštantou 1,5708 ( čo je polovica Ludolfovho čísla), teda 20×1,5708 = 31,416 cm. Dĺžku základne teda máme a potrebujeme ešte dĺžku strany rovnoramenného trojuholníka. Tentoraz vynásobíme výšku konštantou 1,4945 a dostaneme jej dĺžku, teda 20×1,4945 = 29,89 cm. Keď máme vypočítané rozmery, nebude pre nás problém vystrihnúť z vhodného materiálu plášť pyramídy. Buď každý trojuholník osobitne, alebo si vyhotovíme pomocou pravítka a kružidla rozvinutý model pyramídy. Obidva spôsoby vidíte na obrázkoch.

A potom nám už nezostáva nič iné, ako spojiť jednotlivé trojuholníky tak, aby z nich vznikla pyramída. Strany k sebe pripájame pomocou obyčajnej lepiacej pásky. Takto sme zhotovili dokonalú zmenšeninu Cheopsovej pyramídy. Najideálnejším materiálom na model pyramídy je drevo, pre začiatok nám úplne postačí výkreskartón či lepenka. Najväčšie množstvo pyramidálnej energie sa sústreďuje v jednej tretine jej výšky (v tom priestore je umiestnená v Cheopsovej pyramíde takzvaná Kráľovská komora). Ak sa teda rozhodneme pracovať s malými predmetmi musíme zhotoviť podstavec, ktorý bude vysoký, ako jedna tretina výšky našej pyramídy. To znamená, že výška podstavca v 20 cm vysokej pyramíde bude cca6,65 cm. Podstavec má zvyčajne tvar hranola, ktorého dĺžka bude približne polovicou dĺžky základne, v našom prípade asi 15 cm a šírka štvrtinou dĺžky základne, teda asi 8 cm. Tieto rozmery môžu byť rôzne, záleží od predmetov, ktoré v nej umiestnime. Ak umiestňujeme v pyramíde napríklad pohár s tekutinou, podstavec nie je potrebný, platí však, že výška stĺpca tekutiny v pohári nesmie presahovať jednu tretinu jej výšky. Keď máme pyramídu s podstavcom hotovú, musíme nájsť miesto, kde bude v našom byte stáť. Malo by to byť miesto bez vplyvu elektromagnetic­kých vĺn, teda v dostatočnej vzdialenosti napr. od televízora, rádia, počítača. Pyramídu musíme umiestniť na pevnú vodorovnú podložku (napr. stôl, stolík) tak, aby jej základňa k nemu dokonale priliehala. Dôležitým úkonom je správne nastavenie pyramídy voči svetovým stranám. Pre stanovenie severu môžeme použiť kompas, musí však byť kvalitný, v žiadnom prípade si nepomôžeme s hračkárskym kompasom, ktorý má dosť veľké odchýlky. Ešte lepším riešením je využitie GPS signálu v navigácií nášho mobilného telefónu. Tak určíme sever oveľa presnejšie. Ak by naša pyramída nebola správne nastavená jednou stranou presne k severnému pólu, nefungovala by. Stala by sa z nej nefunkčná zmenšenina. Pyramídu teda orientujeme čo najpresnejšie k svetovým stranám stenami, nie hranami. Tu si však musíme uvedomiť, že ak raz nastavíme pyramídu niektorou stranou k severu, nemali by sme v budúcnosti túto stranu zamieňať za inú. Je preto vhodné vymaľovať steny pyramídy farbami, alebo aspoň znakmi, aby sme vedeli, ako bola orientovaná po prvý krát. Je to dôležité preto, lebo ešte pred prvým použitím musíme nechať pyramídu minimálne hodinu „nabíjať“, teda neklásť do jej vnútra žiadne predmety. Pyramída si túto polohu „zapamätá“ a akékoľvek iné umiestnenie strán v budúcnosti zníži, alebo úplne zruší jej výkon.

Model malej pyramídy z papiera

Model malej pyramídy z papiera

Zhrňme si teda hlavné poznatky o pyramídach:
• Energia v ohnisku vnútorného priestoru Cheopsovej pyramídy (alebo jej zhotovenej kópie), orientovanej presne v smere juh – sever, umocňuje pôsobenie zemského magnetického poľa
• Táto energia nepôsobí mimo priestoru pyramídy, v nej sa však nepretržite kumuluje
• Toto vyžarovanie sa koncentruje v mieste kráľovskej komory – teda presne v jednej tretine výšky od zeme (od základne na ktorej stojí)
• Pozitívne pôsobenie energie sa prejaví, keď je pyramída zhotovená z elektricky nevodivého materiálu (napr. skla, dreva, plastov, kameňa, papiera) Na spájanie týchto materiálov by sme nemali používať vodivé spoje. Mnohokrát sa však stretávame aj s pyramídami, zhotovenými z kovu. Tieto nemám odskúšané, no všeobecne platí, že by sa pri výrobe pyramídy nemali miešať vodivé a nevodivé materiály. Takže buď je pyramída celokovová, alebo nie. Moje pokusy s lepenkovou pyramídou vystlatou alobalom neboli úspešné.
• Pri kovoch sa pôsobenie pyramídy prejaví vo forme zmenenej molekulárnej štruktúry (čo vysvetľuje nabrúsenie tupej žiletky pod pyramídou)
• Pri organických látkach vyvoláva „pyramída“ dehydratáciu, ničí hnilobné baktérie (to vysvetľuje mumifikáciu a využitie pyramíd ako hrobiek faraónov)

Skeletová pyramída bez výplne stien pôsobí rovnako, ako uzatvorená pyramída

Skeletová pyramída bez výplne stien pôsobí rovnako, ako uzatvorená pyramída

Modely pyramíd však nemusia byť s plnými stenami. Je dokázané, že rovnaké účinky majú aj pyramídy, ktoré sú vlastne iba skeletom. Aj pri ich zhotovovaní musíme dbať na presné rozmery a jednotlivé časti pyramídy nespájame klincami, skrutkami a inými kovovými predmetmi. Výhodou takýchto pyramíd je to, že môžeme vidieť na vlastné oči, čo sa robí vnútri pyramídy s pokusným objektom ( napr. kvety, mlieko, med a podobne).
Ďalším druhom je závesná pyramída, ktorá sa dá umiestniť napríklad nad posteľ. Vyzerá, ako skeletová, nemá však spodné rohy. Úmerne k výške, v ktorej je zavesená dokáže pôsobiť aj na veľkej ploche, ohraničenej pomysleným predĺžením bočných rohov pyramídy vzhľadom k podlahe, zemi a podobne.

Závesná pyramída nemusí mať spodné hrany. Jej účinok závisí od výšky, v akej je zavesená

Závesná pyramída nemusí mať spodné hrany. Jej účinok závisí od výšky, v akej je zavesená

Kedysi som sa dočítal o tom, že v našich zemepisných šírkach by sklon stien pyramíd mal byť iný, ako pri Cheopsovej pyramíde. Prišli na to Rusi a ich pyramídy majú sklon stien 65°. Vyskúšal som teda zhotoviť aj takúto pyramídu, no výsledky pokusov s ňou boli takmer identické, ako pri modeli pyramídy so sklonom 51 ° 50 '.

Skleník v tvare pyramídy dokáže s rastlinami hotové zázraky

Skleník v tvare pyramídy dokáže s rastlinami hotové zázraky

Existujú aj obytné pyramídy. Sú minimálne 180 cm vysoké. Desiatky z nich nájdete aj na Slovensku, kde si ich nadšenci postavili v záhradách. Tie slúžia hlavne na liečebné účely. Áno – pyramídy liečia. Odstraňujú migrény, stres, podporujú regeneráciu organizmu, dokonca aj chudnutie (nakoľko ľudské telo a teda aj tuky tvorí v 70% voda). Dokázateľne sa vplyvom ich účinkov hoja rany a zoceľujú zlomeniny oveľa skôr. Pyramídy odstraňujú nespavosť, žalúdočné nevoľnosti, podporujú metabolizmus a zvyšujú sexuálnu aktivitu aj vo vysokom veku. Znižujú krvný tlak a naopak, ľuďom s nízkym tlakom ho pomáhajú zoptimalizovať. Vonkajšie pyramídy tiež nemusia mať pevné steny – naozaj postačí iba presná skeletová konštrukcia.

Vysoká pyramída nemusí mať vyplnené steny.

Vysoká pyramída nemusí mať vyplnené steny.

Ako funguje ostrenie žiletiek v pyramíde?

Rozhodoval som sa nepísať tento článok príliš „vedecky“, aby fungovanie modelu pyramídy pochopil aj človek menej zdatný v matematike, fyzike a iných vedách. Táto časť však bude trochu ťažšia. Ale na jej základe vysvetlím, čo vlastne prebieha vnútri pyramídy. Ing. Drbal pracoval na vývoji československého rozhlasu i televízie a tak mal voľný prístup k odbornej literatúre z celého sveta. Pri štúdiu mikrovlnného žiarenia si náhodou prečítal knihu nemeckého metalurga dr.Carla Benedicsa, ktorý dokázal podstatu zníženia dynamickej pevnosti ocele v závislosti na množstve molekúl vody v kryštalickej mriežke. Tento jav bol nazvaný „kvapalinovým efektom“ a prejavoval sa najviac na stenách mikrodutín, z ktorých bolo prakticky nemožné molekuly vody vypudiť bez toho, aby nedošlo k tepelnému, teda ďalšiemu zníženiu pevnosti ocele.

Ing.Drbal však jednu metódu objavil a tou bolo použitie mikrovlnného žiarenia. Spojitosť otupovania ostria žiletiek a kvapalinového efektu mu došla už pri štúdiu knihy, otázkou však zostávalo, ako problém vyriešiť v praxi tak, aby sa stal dostupným najširšej verejnosti. Vtedajšie zdroje mikrovĺn nepatrili totiž k najlacnejším ( napr. mikrovlnná rúra v tých časoch vážila 300 kilogramov a stála celý majetok)a tak nezostalo nič iné, než sa pokúsiť zaloviť v prírodných metódach. Pri pátraní po vhodnom tvare rezonátoravedec natrafil na pyramídy.Okrem iného čoskoro zistil to, čo už mnohí ďalší pred ním – totiž zaujímavú súvislosť medzi veľkosťou základne pyramídy, jej výškou a Ludolfovým číslom. Vieme, že pyramída dehydruje – odvodňuje živé aj neživé predmety. Osem centimetrov vysoká pyramídka ing. Drbala dokázala dehydrovať oceľ priebehu dvadsiatich štyroch hodín prakticky dokonale. Zjednodušene môžeme povedať, že sila energie v ohnisku pyramídy pri ostrení podporuje rast kovových kryštálov a vlastne akoby ich „vyťahovala“ z kovovej hmoty žiletky do pôvodného stavu pred zatupením. Pri holení dochádza k maximálnemu kontaktu ocele s vodou a k treniu čepele o pokožku, čím sa žiletka otupí. Predstavme si otupovanie tak, ako keby kovové kryštály čepele trenie vtláčalo do oceľového tela žiletky. Pyramída tieto jednoducho vráti späť.
.<>

Niektoré z mojich pokusov som robil aj s „ruským“ modelom pyramídy, ktorý mal sklon stien 65°

Niektoré z mojich pokusov som robil aj s „ruským“ modelom pyramídy, ktorý mal sklon stien 65°

Dôležitá poznámka: Určite sa aj medzi vami nájde množstvo skeptikov, ktorí si povedia, že je to výmysel. Popremýšľajte teda so mnou. Patentový úrad NIKDY nevydal patent na niečo, čo nefunguje (to by sme tu mali tisíce zariadení na báze perpetum mobile). Ing. Karel Drbal takýto patent dostal. Síce až po desiatich rokoch, ale dostal. Pri pokusoch s pyramídou pred patentovou komisiou dochádzalo doslova k humorným situáciám. Hlavný oponent tvrdil, že so „socialistickou“ žiletkou sa dá oholiť bez ujmy na zdraví 5 až 8 krát. Keď sa holil žiletkou naostrenou v pyramíde 65. krát, vzdal to a uznal, že tvrdenia ing. Drbala sú pravdivé. V skutočnosti sa tou žiletkou údajne holil celý rok ! Kópiu patentu ing. Drbala vo formáte .pdf si môžete pozrieť TU . Odporúčam si ju prečítať. Vysvetľuje totiž mnohé procesy, odohrávajúce sa vnútri pyramídy.

Umiestnenie a orientácia žiletky na podstavci v pyramíde

Umiestnenie a orientácia žiletky na podstavci v pyramíde

Moje pokusy s pyramídami

Kedysi počas internetovej diskusie vyslovil jeden môj známy vetu, ktorú som si okamžite uložil do pamäte. A zapamätajte si ju aj vy. Ak budete robiť pokusy s vlastnými pyramídami, často si na ňu spomeniete. Tá veta znela: „Sila pyramídy je v tom, že neurobí vlastne nič magické, iba dá veci do stavu, ako majú byť“. Veľakrát som mu musel dať za pravdu…
Keď som zhotovil prvú pyramídu, pokúsil som sa ju orientovať pomocou vojenskej buzoly. Nanešťastie bola asi pokazená, lebo tri rôzne merania mi ukázali tri rôzne polohy severu. Tak som zvolil strednú cestu. Aby účinnosť pyramídy bola čo najväčšia, overil som si správne nastavenie osi sever – juh takzvanou kontrolou medom. Ako na to? Do pyramídy vložíte malú misku s medom. Vedľa pyramídy položíte rovnakú misku, ktorá bude obsahovať rovnaké množstvo medu. Ak je pyramída orientovaná správne, med v jej vnútri by mal najneskôr do piatich dní stuhnúť. Po piatich dňoch som teda vybral misku z pyramídy a porovnal hustotu obidvoch medov. Zdalo sa, že pyramída bola orientovaná presne. Zaujímavé je, že stuhnutý med po 24 hodinách od vybratia z pyramídy opäť skvapalnil.
Pokus č.1 – Ostrenie tupej žiletky. Samozrejme, tento pokus som už ovládal, ale pre istotu som si ho overil. Keďže ja sa klasickou žiletkou neholím, ale používam takzvanú trojčepeľovú, dal som ju na podstavec pyramídy tak, aby ostré čepieľky ležali rovnobežne s osou sever – juh. Po 24 hodinách som ju vybral a nastalo prvé sklamanie. Žiletka sa vôbec nenaostrila. To ma však neodradilo od ďalších pokusov. Až po rokoch som sa dočítal zaujímavú vec. Firma, vyrábajúca trojčepeľové žiletky dosahuje ich vyššiu ostrosť tak, že ich brúsenie prebieha pomocou laserového lúča. A ten reže aj kovové kryštály. Pyramída však dokáže nabrúsiť žiletku len na hodnotu celých kryštálov. A v tom je pes zakopaný. Zopakoval som pokus ešte raz. Tento krát som nechal žiletku pod pyramídou tri dni. Nenadobudla síce pôvodnú ostrosť, ale dosiahla približne 80% jej hodnoty a tak som ju mohol používať ďalej.
Tip: Pyramída brúsi aj nože z kvalitnej ocele, tiež chirurgický skalpel či nôž na rezanie kobercov a linolea.
Pokus č.2 – Ovocie a zelenina. Tento pokus prebiehal v dvoch rovinách. V interiéri aj v exteriéri. Pod pyramídu s výškou 30 cm som vložil tanier s jablkami. Po 24 hodinách som ochutnal jablko, ktoré nebolo pod pyramídou a následne jablko, ktoré tam bolo. Jablko spod pyramídy malo oveľa lepšiu chuť a tiež vôňu. Pod pyramídou som tiež sušil huby. Sušenie prebiehalo 3× rýchlejšie, ako na sieťke mimo pyramídy. Huby mali okrem toho živšiu farbu a prenikavú arómu. Exteriérový pokus: Na drevenú konštrukciu som zakvačil skeletovú pyramídu z modelárskej preglejky tak, aby energetická plocha bola približne 1 m2. Pod pyramídou bola časť poľa, na ktorom sme pestovali reďkovky. Pyramídu som ukotvil tak, aby nebolo možné vychýliť ju z osi sever – juh ani pri silnom vetre. V období zberu plodín boli reďkovky spod pyramídy už na prvý pohľad väčšie, ako reďkovky pestované mimo nej. Navyše nemali guľatý tvar, ale predĺžený, mali lepšiu chuť a aj ich listy boli oveľa väčšie.
Tip: Semienka, zasadené pod pyramídou vyklíčia oveľa skôr, majú silnejšie korene a väčšie plodiny.
Pokus č.3 – Mlieko. Pod pojmom mlieko samozrejme nemyslím „vápennú vodu“, ktorú predávajú v hypermarketoch, ale klasické kravské mlieko napr. z mliekomatu. Čerstvé mlieko, ktoré bolo uložené jednu noc pod pyramídou vydržalo bez toho, aby skyslo asi o dva dni dlhšie, ako to isté mlieko, nevystavené účinkom pyramídy. Keď som nechal čerstvé mlieko pod pyramídou týždeň, neskyslo vôbec – urobil sa z neho kvalitný jogurt, to všetko bez použitia akejkoľvek mikroorganickej kultúry. Mlieko sa doslova rozdelilo na tri vrstvy – navrchu bola priezračná srvátka, pod ňou tenká vrstva niečoho, čo pripomínalo jemný tvaroh a najväčšiu časť zaberal spomínaný jogurt.
Tip: Položte pod pyramídu asi 1 cm hrubý plátok tvrdého syra. Už po jednom dni bude chuťovo úplne iný – podobný drahým syrom z francúzskych a švajčiarskych oblastí. Takýto syr navyše môžete vyprážať bez strachu, že by vám vytiekol.
Pokus č.4 – Energizovaná voda. Uložte do pyramídy obyčajnú vodu hoci aj v plastovej fľaši. Ak sa vám na výšku nevojde, dajte ju na ležato tak, aby pola pozdĺž osi sever – juh. Po jednom dni zistíte, že je chuťovo veľmi dobrá. To isté sa vám stane aj s minerálnou vodou – tá navyše vydrží bez toho, aby vyprchala oveľa dlhšie. Môj ďalší pokus s energizovanou vodou vychádzal z poznatku, že takáto voda navzdory fyzikálnym zákonom vrie už pri teplote okolo 90°C. Keďže nemám potrebný teplomer, urobil som opačný pokus. Vodu som po vybratí z pyramídy nalial do plastového pohára a nechal celú noc vonku na balkóne, kde bola teplota asi –4°C. Ráno voda nebola zamrznutá. Údajne začne mrznúť až od –5°C (zatiaľ nemám overené). Je všeobecne známe, že voda je schopná absorbovať do seba podivuhodné schopnosti pyramíd. Jej používaním urobíte pre seba oveľa viac, ako používaním liekov, doplnkov stravy a podobne.
Tip: Je vedecky dokázané, že pitie vody „spod pyramídy“ lieči, regeneruje a omladzuje ľudský organizmus. Pravidelným umývaním pleti sa dostavia výsledky už po dvoch mesiacoch – pleť je čistá, zmiznú malé škvrny, žilky, vyhladia sa mimické vrásky. Energizovaná voda likviduje okamžite všetky druhy zápalov očí a ústnej dutiny. Je známych mnoho prípadov, že pitie tejto vody vyplavilo kamene zo žlčníka a ľadvín. Zemiaky sa v nej uvaria oveľa rýchlejšie, ako v obyčajnej vode. Zalievanie izbových rastlín energizovanou vodou dokáže úplné zázraky. Neveríte? Vyskúšajte.
Pokus č.5: Víno a alkohol. Víno po piatich dňoch v pyramíde nadobudne výraznú chuť a arómu. Dalo by sa povedať, že mu pyramída „pridá“ niekoľko rokov a urobí z neho kvalitné archívne víno. Takéto víno dokonale zmiatlo aj môjho veľmi dobrého známeho someliéra – znalca vín, ktorý predpokladal, že pije jedno z drahých vín, ktoré sa predávajú za veľmi vysoké ceny. Pyramída účinne pôsobí aj na alkohol, likéry a whisky. Zjemňuje chuť, zintenzívni arómu, v niektorých prípadoch (domáca slivovica) zmení aj farbu.
Tip: Z niektorých vín pyramída asi po piatich dňoch urobí šampanské. Pri nekvalitných vínach sa však môže stať, že toto buď skysne, alebo doslova vyšumí.
Pokus č.6: Monočlánky. K nim sa viaže jeden z mojich prvých pokusov z roku 1985. Rok predtým som dostal do daru svoje prvé digitálne hodinky. Bol som na ne pyšný. No po necelom roku sa vybila batéria. V tom čase neboli na Slovensku vietnamsko – čínske trhy a náhradná batéria sa nedala zohnať. Tak som vybral z hodín pôvodnú a pomocou kúska žuvačky som ju upevnil na stojan v pyramíde tak, aby plusový pól bol natočený na sever a mínusový na juh. Batériu som vybral po dvoch dňoch a hodiny fungovali ešte ďalšieho pol roka. Vybité monočlánky z diaľkového ovládania k televízoru som dal do pyramídy len nedávno. Na 24 hodín. Po založení funguje diaľkové ovládanie už viac, ako dva týždne…
Tip: Ešte som nevyskúšal dobíjateľné batérie, ale verím, že aj u nich sa prejaví kladný výsledok. Pyramída však odstraňuje takzvaný pamäťový efekt z batérií k starším mobilným telefónom. Dokázal mi to pokus, keď nabitá batéria vydržala byť funkčná len jeden deň. Po pobyte v pyramíde (cez noc) som batériu nabil klasickou nabíjačkou a vydržala mi viac, ako 4 dni.
Pokus č.7: Sušenie – dehydratácia. Asi 200 gramový kus údeného mäsa som nechal 3 dni pod pyramídou. Mäso sa po vybratí nepokazilo ani po štyridsiatich dňoch – zachovalo si pôvodnú chuť aj farbu. Surové mäso (veľkosti, ako klasický rezeň) sa ani po cca desiatich dňoch v pyramíde nepokazilo. Len sa dehydrovalo tak, že bolo úplne vysušené. Po ponorení do vody sa mu však vrátila aj čerstvosť aj farba. Dehydratácia prebieha dokonale aj pri sušení kvetov. Obyčajná ruža v pyramíde si po týždni zachová tvar aj farby – bude však vysušená a môžete ju bez strachu používať ako dekoráciu mnoho týždňov.
Tip: Je známe, že niektorí výrobcovia mäsa ho uskladňujú pod obrovskými pyramídami (údené, aj neúdené). Predlžujú tak jeho trvanlivosť a takéto mäso je už na prvý pohľad krajšie. Z vlastnej skúsenosti viem, že mrazené mäso sa pod pyramídou rozmrazí oveľa skôr a bude chuťovo a aj na pohľad na nerozoznanie od čerstvého. Napríklad rozmrazená šunka nebude vodnatá, zachová si všetky vlastnosti, ktoré mala pred vložením do mrazničky.

Na záver

Toto je najdlhší článok, ktorý som pre Hobbyportal napísal. Ale ináč sa mi to nedalo. Vzbudiť záujem u čitateľa je jedna vec a podať dostačujúce vysvetlenia, aby nápad s pyramídami neupadol po prečítaní do zabudnutia je vec druhá. Určite sa toho dá napísať ešte oveľa viac. Preto sa k pyramídam vrátim v komentároch. Samozrejme, ak máte nejaké pochybnosti, otázky, alebo vlastné výsledky ohľadom používania pyramíd, napíšte ich do komentárov. Rád sa k nim vyjadrím. Na úplný koniec ešte pár tipov. Zapamätali ste si vetu, že pyramída dá veci do takého stavu, v akom majú byť? Vyskúšajte dať pod pyramídu čaj, kávu, pivo, tabak, ovocie, ale aj bylinky, kozmetické krémy, tabletky, čokoládu, cukríky. Možno budete prekvapení, aké vlastnosti v nej nadobudnú. A čo chlieb? Uskladnil som ho nerozrezaný v 50 cm vysokej skeletovej pyramíde zabalený v igelitovom vrecku pozdĺžne v osi sever – juh a nechal ho tam po dobu dvoch týždňov. Po vybratí som zistil, že vôbec nevyschol, nesplesnivel, naopak, zachoval si všetky vlastnosti aj po tak dlhom čase. To hovorí za všetko.

draft-lens18411633module152750163photo-1314443443khufus-cheops-great-pyram.jpeg

Foto a pramene: precisionpyra­mids.com, my-introspective.com, mig-welding.co.uk, crystalinks.com, photoriga.com

 

.................

 

  

ENERGETICKÁ OČISTA

Jedna velmi stará múdrosť, používa ju i jóga, záznami sú i v biblii a starých kultúrach.Už v starej histórii sa dočítate, že keď pocestný prišli do domu, domáci im opláchli nohy a až potom im ponúkli pokrm.Tento starý rituál má ozdravné schopnosti a hlavne čistí a uvolňuje mysel, eliminuje a spomaluje tok myšlienok, odľahčuje ,,človeka,, od únavy, stresu, pomáha pri ,,naštartovaní,, ráno do nového dňa, pomáha ,,vypnúť,, behom dňa a posiluje zdravý pokojný spánok pred uložením sa do postele. Je to oplach a umytie tváre, rúk a nôh. A práve na nohy tak často zabúdame.Pred meditáciou je oplach končatín velmi dôležitý a velmi pozitívne vplíva na dokonalé uvolnenie sa a ,,naladenie,, na meditovanie. Bez mydla, len tak , čistou vodou, Studená ,,viac,, spruží, no naše žienky oblubujú viac teplejšiu vodu. Na teplote nezáleží. Ide o to, že telo najviac toxínov a negatívvnej energie vylučuje práve cez naše končatiny. Preto je aj z energetického hladiska velmi vhodné , pár krát doslova ,,zmyť,, všetky ,,starosti,, práve oplachom tváre, dlaní a nôh. Iste poznáte velmi dobre ten pocit, keď človek po celodennom dni je podráždení a doslova baží po sprche. Presne toto je ono. Nahromadené zhluky energie ovplivnenej aj od okolitého okolia, stretnutí nás niekedy doslova zožiera a jediné v mysli je - sprcha ( duchovná očista ).. Úľava prichádza okamžite. A samozrejme pravidelnosť efektivitu iba znásobuje. Tak priatelia, uľavme si, keď nám to život ponúka.

späť na obsah

                                                              ...............................................

 

 

                                                                     Húževnatý drevorubač

                                                                        ( môdre príbehy )

„Neviem, čo mi je. Na fakulte mi to nejde tak ako by som chcel“.
„Čo tým chceš povedať?“
„Že moja výkonnosť v škole je zrazu nejaká slabá . Väčšinou dostávam známky 7, 8 a málokedy 9. (najvyššie hodnotenie 10). No a z posledných písomiek som dostal 6. Neviem, nevzdávam sa, práve naopak, snažím sa, ale nejako sa neviem sústrediť, nemám chuť..“

„No dobre, Demián, musíš mať však na pamäti, že je už koniec roka. Možno potrebuješ oddych.“
Rozmýšľal som dať si pauzu nachvíľu, ale ešte mi chýbajú 2 mesiace do konca roka a nemôžem si to teraz dovoliť.

„Niečo ti poviem, chlapče, niekedy sa mi zdá, že táto spoločnosť z nás všetkých spravila bláznov. Spíme od dvanástej do ôsmej, obedujeme od dvanástej do jednej a večeriame od deviatej do desiatej. Vyzerá to, že v skutočnosti naše aktivity riadia hodinky, nie my a naše potreby. Myslím si, že pre niektoré veci je nevyhnutný poriadok, ale pre ostatné je úplne nepochopiteľné riadiť sa vopred stanoveným poradím“.

„Ako myslíš, ale ja teraz nemôžem prestať a začať oddychovať“.

„No dobre, nechaj nech ti rozpoviem:

Kde bolo, tam bolo, bol ráz jeden drevorubač, ktorý sa prihlásil do drevárskej dielne. Keďže dostal dobrý plat a ešte lepšie pracovné podmienky, rozhodol sa urobiť dobrý dojem a odviesť výbornú prácu. 
Prvý deň prišiel za majstrom, ktorý mu dal sekeru a označil jeho rajón v lese. Nadšený chlap odišiel do lesa a začal rúbať. Za jeden deň vyrúbal 18 stromov. 
Gratulujem, povedal mu majster. Len tak pokračuj.
Povzbudený slovami majstra, drevorubač sa rozhodol zlepšiť svoju prácu v nasledovný deň. Išiel spať zavčasu, aby mohol na druhý deň vstať skôr a vybrať sa do lesa.
Aj napriek všetkej jeho snahe, nepodarilo sa mu sťať viac ako 15 stromov. Musím byť unavený, myslel si. A rozhodol sa zaspať už pri západe slnka. 
Nad ránom, vstal rozhodnutý zlomiť svoj rekord 18 stromov. Avšak v ten deň nedosiahol vyrúbať ani polovicu.
Na ďalší deň to bolo 7, potom 5 stromov a v posledný deň sa mu podarilo zoťať iba 2 stromy.
Znepokojený drevorubač šiel majstrovi porozprávať čo sa mu stalo. 
Majster sa ho spýtal: Kedy si si naposledy nabrúsil sekeru? 
Nabrúsiť sekeru? Nemal som čas na brúsenie...bol som príliš zaneprázdnený rúbaním stromov..


Načo nám je, Damián začínať s takým veľkým úsilím? 
Keď sa príliš snažíš, čas na obnovu síl nie je nikdy dostatočný vzhľadom na výsledky.
Oddýchnuť si, zmeniť prácu, robiť niečo iné.. to je jeden zo spôsobov ako naostriť naše nástroje. Ak stále robíme niečo na silu, bude to vždy len zbytočný pokus ako nahradiť vôľou našu neschopnosť 


                                                                                          Zo španielskeho originálu preložila : Ing. Martina Herdová


späť na obsah

    .........................................

 

                                                

                                                      MYŠLIENY AKO ICH MOŽNO NEPOZNÁME


Určite ste postrehli, priatelia, že sa vám v podstate splnilo všetko, čo ste si v živote priali. Niekedy síce príliš neskoro, ale predsa. Možno snáď nie vždy v tej istej forme ako ste si predstavili, možno trocha v iných dimenziách... Ak nie, tá doba určite ešte príde. Musíte však byť vytrvalí...

Dajú sa takéto tvrdenia s istotou vysloviť? Dokážeme ovládnuť svoje myslenie do takej miery, aby fungoval proces akcie a reakcie zákona vesmírnej príťažlivosti? Do začiatku 20.storočia existovali predstavy o dvoch rovinách fungovania atómu, bunky, organizmu, planét, sústav a celého vesmíru. O existencii tretej roviny sa odjakživa tušilo. Ľudia ju cítili, verili jej. Pripisovala sa však pôsobeniu božstiev a bola výhradnou doménou náboženstiev. Človek vždy vycítil, že mu niekto pomáha, že ho niekto „tam hore“ kontroluje a riadi jeho činy. Ak navštívime kostoly v hocktorom kúte sveta, všade sú odkazy, tabuľky, v ktorých ľudia ďakujú za vypočutie prosieb. Nie je dôvod takým tabuľkám neveriť. Sú potvrdením teórie o vedomí vesmíru, ktorej verím viac, než pánbožkovi na obláčiku. Ale vráťme sa späť k rovinám fungovania. Ľudstvo k ich poznaniu dospievalo najrôznejšími peripetiami a často aj náhodami. Donedávna sme teda mali dočinenia len s mechanikou a elektronikou. Mechaniku zdokonaľovali ľudia od praveku. Elektronikou sa začali zaoberať vážne v 18. storočí. Ako je známe, napríklad ľudský mozog vysiela merateľné elektronické signály pomocou elektromagnetických vĺn. V medicíne sa tento výskumný prvok už dávno používa. Sú to vlnenia v oblasti hmotnej, molekulárnej a atómovej roviny.

V našom mozgu ovšem prebiehajú takmer zázračné pochody ešte v úplne odlišnej kategórii. V kategórii častíc, ktoré sú najmenšími zložkami atómového jadra. Vytvárajú sa tzv. kvantové impulzy v určitých pravidelných vlnách a množstvách. Toto vlnenie nepozná prekážok, pretože nie je hmotné. Šíri sa vo forme energie z mozgu každého z nás a zhlukuje sa v určitých miestach okolia našej planéty a vesmíru ako sotva pozorovateľné nehmotné pole. Pohyb a charakter poľa sa dá ovplyvniť jeho sledovaním. Premiestňuje sa a vlní už len tým, že naň myslíme, že si ho všímame, aj keď ho fyzicky nevidíme. Hlavnú úlohu tu zohrávajú fotóny. Sú to častice, ktoré nemožno priradiť ani k hmote, ani k vlneniu. Sú tzv. kvantom, napríklad aj svetla. Ale – nekomplikujme si život ponáraním sa do teórie, ktorej čoraz menej rozumieme...Na to tu boli pán Einstein a Planck, Canfield a mnohí iní. 

Dopracovali sme sa k tvrdeniu a dôkazom, že náš mozog takýmto zložitým systémom elementárnej fyziky vysiela do vesmíru signály podľa našej nálady a momentálneho stavu. Vysiela do vesmíru sotva merateľnú energiu. Energiu, ktorá sa však dokáže dostať neuveriteľne ďaleko, až za hranice vesmíru, ak nejaké sú.. A tak isto ich aj z kvantových polí vesmíru príjma. Je to oblasť, v ktorej by sa mohli pretnúť v mienkotvornej forme veda a náboženstvo. 
Ako môžeme tento systém, ktorý funguje bez nášho pričinenia využiť? Dá sa to vôbec?. Určite. Napríklad veľmi jednoduchou meditáciou. U mňa to funguje takto: Pustím si jemnú, sotva počuteľnú hudbu. Ľahnem si na posteľ, ruky položím vedľa seba, spojím ukazováky a palce, začnem pravidelne dýchať. Najprv si uvedomujem vdych a výdych. Sústredím sa na jeho sledovanie. S mierne privretými očami príjmam to, čo sa mi pred nimi začína vytvárať. Rôzne obrazce, farebné kombinácie. Snažím sa z nich vypátrať niečo dôležité pre mňa, napríklad tvár milovanej osoby. Potom vyslovím nejaké želanie. Napríklad, aby čo najskôr vyzdravela. Alebo si predstavím niečo, čo by som veľmi rád dosiahol. Povedzme úspech môjho podnikania či firmy...
Tuho na daný fenomén sústreďujem svoju pozornosť. Pokúšam sa dostať do stavu, v ktorom už pomaly nevnímam hudbu, iba moje želanie. Niekedy vidím, ako sa poväčšine modré farebné prúdy energie sťahujú z môjho mozgu kdesi preč ďaleko do vesmíru. Je mi v tom stave dobre. Len dobrá energia evokuje návrat pozitívnej. Negatívna sa ako negatívna vracia. Preto sú takzvaný ,,zlí ,,ľudia spravidla čoraz horší.. Keď skončí hudba, pomaly, postupne sa preberiem zo snívania, v ktorom bolo krásne. 

Nielen v stave jemnej meditácie, ktorú som popísala, vysielame do vesmíru energiu. Vysielame ju neustále. Denne. To znamená, že sme vlastne tým, o čom celý deň uvažujeme. „Svoju budúcnosť určujeme tým, čo konáme dnes a nie zajtra..“(Robert Kiyosak). Musíme si uvedomiť, že sme neustále prepojení zákonom príťažlivosti s poľami, s vedomím vesmíru. Sme magnetmi nabitými a sršiacimi energiou. Magnetmi, ktoré si hľadajú paralelnú frekvenciu. Preto nás niektorí ľudia „bavia“ a iní nie..

Máme obrovskú silu v tomto zmysle. „Všetko, čím sme, pozostáva z našich myšlienok. Našimi myšlienkami formujeme svet“ (Budha).Vo vedomí vesmíru sa všetko sústreďuje a polia našich myšlienok si hľadajú zhodné frekvencie a určujú naše ďalšie konanie, naše denné reakcie. 
Ak sa pokúsime vyslať zlé želanie, vráti sa ako zlé na našu hlavu. Vôbec nie na toho, komu bolo určené. Všetky tieto pohyby fungujú len v stave lásky a pohody. V stave zloby nastáva chaos. Lebo náš mozog je prapôvodne nastavený na dobro.

Bludy? Neveríte tomu, priatelia? Či tomu veríte alebo nie, obe rozhodnutia sú správne. Ide len o naše slobodné rozhodnutie, ktoré určuje našu pripravenosť na zmenu alebo ešte nie sme ochotný a silný prijať zmenu pre naše najlepšie dobro. Skutočne to funguje. Len si spomeňte na známu vetu, ktorá sa hovorí od pradávna: „ V čo človek silne verí, to sa splní“
Treba byť len dostatočne trpezlivý Vytrvalosť je základom úspechu. Vo všetkom je to predsa tak. Vedomie vesmíru splní vaše priania až vtedy, ak odstráni všetky čo i tie 
najmenšie indície, ktorým by uskutočnenie vašich želaní mohlo ublížiť iným. 

Veď vždy sa dialo, deje a bude diať LEN pre naše najlepšie dobro. 
Stačí len, keď si spomeniete na nejakú vašu ,,menej,, prijemnú nejakú udalosť.ktorú ste zažili pred napr. piatimi , či desiatimi rokmi. 
( zámerne používam pozitívne naladenie sa, energie namiesto – zlá udalosť. Je to to isté, no už náš mozog vysiela iné , svetlejšie vlnenie. Povedzte si zléé a teraz si povedzte – menej dobreee. Cítite ten rozdiel ? )
Pred tými pár rokmi, bola v tú chvílu daná situácia možno pre vás neunesitelná, zlá, zbytočná a po pár rokoch ste to možno videli ako dobré že sa to stalo. Možno vás to trochu pozastavilo v uponáhlanom životnom tempe, možno vám niečo, čo vám v tej chvíli nevyšlo, zachránilo život. , proste bolo to ,,už,, vtedy pre nás dobré, len sme neboli pripravený a silný to pochopiť. Preto ktosi múdri raz povedal že – všetko sa deje pre naše najlepšie dobro. 
Nech vás radosť, múdrosť a mier v srdci sprevádza celým vašim krásnym pozemským životom, priatelia. AMEN
 

späť na obsah

     ........................................................


 

                                     

 

                                                                  Urinoterapia v teórii i praxi.

 
Unikátna liečba vlastným močom stará tisíce rokov. Nepopieram, že v dnešnej dobe sa väčšine ludí javí táto metóda, či len slovné spojenie absurdné, ba privádzajúce k odporu. Avšak dovolte, aby som Vám túto zázračnú terapiu trochu bližšie priblížil. Prečo urinoterapia? Je to dostupný biologický preparát, dokonca si ho sami vyrábame a nestojí nás to nič. Dovolím si povedať, že stotožnenie sa s podstatou tejto liečby a vlastné praktizovanie na sebe samom je obrovským skokom k sebapremene.

 Možno si ani neuvedomujete, ale každé ráno zo seba vydávate v podobe prvej rannej moči: kyselinu močovú, základné látky purínov, deriváty guanínu, histidin, kyselinu hippurovú, dvojité glukorónové a sírové kyseliny, stopy po bielkovinách a nenasýtených mastných kyselinách, vitamíny, hormóny, minerálne látky, kyselinu šťavelovú, jantárovú a iné. Moč je najsilnejšie prírodné rozpúšťadlo. Obsahuje organickú močovinu, ktorá ako aktívne osmotické diuretikum s pomocou elektrolytov v urine obsiahnutých rozpúšta oxaláty a iné kamene, napríklad, ľadvinové, či žlčníkové. Nachádza sa tu významná látka- kortizon, ktorý má vysoké antitoxické vlastnosti. Ďalej ferment urokinázy, rozpúšta tromby- t.j. krvné zrazeniny, ktoré v mnohých prípadoch tvoria základy kameňov. V strednej časti močového mechúra sa odráža od stien chronálna energia. Tá je zodpovedná za dĺžku ľudského života. Opakované použitie uriny, tak zabraňuje veľkým energetickým stratám. Vodu ktorá sa prijme pri pití, organizmus musí uspôsobiť na svoj obraz. Nezužitkuje sa v primárnom stave. Mení sa na tekuté kryštály, ktoré sú v pôvodnej vode usporiadané chaoticky a to stojí mnoho energie. V moči sú už kryštály prispôsobené presne pre potrebu tela a tak sa aj tu zamedzuje dalším energetickým únikom.Človek sa stáva vitálnejším, omladne a ozdraví sa. Moč teda nie je odpad v pravom slova zmysle. Sú tu obsiahnuté dôležité látky, ktoré pri spätnom vniknutí do organizmu pôsobia blahodárne a regenerujú všetko okolo seba. Takisto vynikajúco hojí rany. To sme si objasnili aspoň zhruba obsah uriny. Ak ste sa rozhodli čítať dalej, poďme si povedať niečo viac o spôsobe užívania.

Opätovné prijímanie moču do tela sa môže uskutočniť viacerými spôsobmi. Pitím, natieraním na pokožku za pomoci masáže, vyplachovaním nosa, či aplikáciou pár kvapiek do uší. Ak si nedokážete sami seba predstaviť pri pití vlastnej moči, skúsme masáž.

Čo sa deje pri masáži? Podotýkam, že sa jedná o prvú rannú moč, ihneď po prebudení, táto urina totiž obsahuje najviac látok, ktoré organizmus spracoval počas spánku a preto má najlepší vplyv na Naše zdravie. Ako náhle uskutočnujeme masáž tela, respektíve potieranie samého seba urinou, ožarujeme sa vlastnými energiami, ktoré zvýšia Náš holografický obraz, rozjasnia a roztočia všetky čakry a odblokujú energetické bariéry. Za tri sekundy sa väčšina látok v nej obsiahnutých dostáva do krvi. Ak si ešte masírujeme reflexné zóny na tele napríklad chodidlá, tvár, či dlane, účinok je silnejší. Pri vtieraní do pokožky vlasov zabraňuje ich vypadávaniu a šediveniu. Tak za dve minúty sa urina vstrebe úplne. Na osprchovanie stačí použiť iba teplú vodu bez akéhokoľvek mydla a na koniec pár sekúnd studenšej sprchy.

Príjem ústami.Odporúča sa min. 2 dc. ( 0,2 l ) Tu je dôležité pripomenúť, že je potrebné tekutinu vypiť naraz na jeden krát , alebo nepárny počet dúškov bez prestávok. Preto, lebo energie sa pri prerušovanom pití potlačia, neutralizujú a výsledok liečenia by bol slabý. A samozrejme nalačno. Ranná moč má mierne horkastú chuť a vôbec jej farba, vôňa, kvalita závisí vo veľkej miere na spôsobe stravovania sa. Vynikajúco vplýva na korene zubov a ďasná, vyživuje ich a odstraňuje baktérie. Jogíni používajú moč na noc miesto zubnej pasty. Práve v ústnej dutine dochádza k pohlcovaniu luminiscenčnej a chronálnej energie moči. Vďaka silnej osmotickej a strhávacej sile sú ničené všetky zárodky a patologické mikróby na akomkoľvek mieste Vášho tela. V žalúdku omýva jeho sekrečné bunky, ktoré potom pracujú lepšie. V tenkom čreve sa osmotický tlak uriny rovná už tlaku medzibunečnej tekutiny a začína sa vstrebávať. Tu dochádza i k veľmi silnému riedeniu moči vodou. Nepotrebné látky sa zachytávajú na stenách tenkého čreva a postupujú na vylúčenie dalej hrubým črevom. Prospešné prejdú do krvi a odtiaľ do pečene, ktorú očistujú a zároveň riedia žlč. Náhlym obehom v celom tele už látky v moči pôsobia na všetkých úrovniach. Enzým urokinázy rozpúšťa bubliny na stenách ciev. Močovina pôsobí ako diuretikum a vylučuje z buniek zbytočnú a starú vodu, ktorá by sa inak nevylúčila a bola by príčinou rôznych opuchov. Ničia sa zárodky chorôb, pretože v moči sú látky, ktoré nesú absolútnu informáciu o celom zdravotnom stave organizmu a zacielením na pôvodný zdroj i neprepuknutej choroby ho likvidujú. Podobne sa liečia všetky vnútorné orgány. Normalizuje sa srdcová činnosť a funkcia obličiek.

 Pôsobenie urinoterapie. Dôležité je, že moč svojím osmotickým tlakom a ako najsilnejšie prírodné rozpúšťadlo ničí hlieny v tele, ktoré vznikajú nesprávnym stravovaním, či jedlom na noc. Ak si napríklad skúsite očistu nosnej sliznice močom, lepšie pochopíte ako urina funguje priamo vo Vás. Túto očistu môžete robiť ráno i večer. Je to jogínsky spôsob zvaný aj néti, pri ktorom nasajete jednou nosnou dierkou moč do nosa a mali by ste ho vypľuť cez ústa. Ak sa to nestane, nevadí, už tu pocítite uvolňovanie hlienov a nos sa Vám krásne vyčistí. Táto procedúra má silný vplyv aj na mozog, na ktorý účinkuje priamo. V sliznici nosa sú obsiahnuté nervové zakončenia organizmu a pôsobíte tak na celé telo. Rovnako si čistíte aj všetky vnútorné orgány. Moč teda účinkuje v organizme podobne ako ocot na vodný kameň. Nedráždi sliznice, pretože ak by to tak bolo, mali by sme už dávno naše močové mechúry a močovody zničené. Samozrejme nemôžme začať s urinoterapiou okamžite. Treba na to organizmus pripraviť. V opačnom prípade by došlo k tak masívnemu očisteniu, že by sa to neblaho prejavilo na zdravotnom stave človeka.

Príprava na urinoterapiu a jej prejavy. Doporučujem najprv zmenu stravy na obilniny, strukoviny, ovocie, zeleninu, kaše, celozrnné výrobky, vylúčiť všetko rafinované a chemické. Menej soliť. Vhodná je hladovka jedenásty deň po Nove Mesiaca.  ( http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=lunarcalendarpage ) Práve pri hladovke sa tvorí unikátna urina takmer bez zápachu s jemným zafarbením a je nasýtená množstvom hlienov a škodlivín z tela. Pri ich spätnom prijatí, sa toto množstvo ešte znásobí a uvolňovanie hlienov bude enormné. Ak s liečením začneme takto, naše telo bude pripravené a všetko mu ulahčíme. Odmení sa nám silnou energiou, zničené budú latentné mikróby, parazity, zárodky nádorov a podobne. Može sa stať, že na koži vzniknú malé vyrážky. Ak áno, je to len dobre. To je znak, že sa odpadové látky vylučujú. Netreba sa toho lakať. Telo sa začne čistiť čoho dôsledkom bude aj častejšia stolica. Žiadna úspešná liečba ešte nikdy neprebehla okamžite. Všetko, čo je hodnotné trvá dlhšie. Užívanie moči má na každého človeka individuálny vplyv. Pri skrytých formách chorôb môže prísť k zhoršeniu príznakov. To je preto, lebo moč v sebe obsahuje aj informácie o chorobách. Ak ich privedieme do tela, choroba sa prebudí a následne ju opätovaným použitím moči zničíme. Takto sa jej zbavíme navždy, nepotlačíme ju ako pri liekoch. Ak Vás odrádza zápach uriny, nelámte si hlavu. Moč po vstrebaní do pokožky stráca svoj charakteristicky mierne acetónový pach. Vždy používať iba svoju vlastnú urinu. Najlepšie ráno, / v priebehu dňa je jej zloženie zmenené hormónmi, kolísaním ph, náladou, trávením a pod./ na lačno a len stredný prúd v ktorom sa nachádza chronálna energia. Neodporučujem používať urinu po veľkom strese, emočnom vypätí, hádkach, pretože vpliv našich emócií na jej tvorbu je silný a opäť by sme ten nepokoj do seba dostávali. Lepšie je vtedy počkať deň-dva a potom opäť pokračovať. Ale viem, že kto sa dá na cestu urinoterapie, ten príde do takého bytia ducha, že si k sebe nepripustí žiaden stres, napätie, stane sa odolným a pevným.

Pokiaľ človek prekoná prirodzený a vrodený odpor k vlastnej moči a dá sa na túto cestu vo velmi širokej a silnej miere obohatí a oslobodí svoju bytosť, presvetlí sa mnohými energiami, zbaví sa akýchkoľvek emočných a psychologických zábran a dospeje do úplne vyrovnaného stavu samého so sebou.

 

späť na obsah

..............................................

OČISTA PEČENE

 

späť na obsah

..................................................

2012

Věk Vodnáře (jaký je cyklus věků, kdy působí duchové času, v čem je specifický Věk Vodnáře) a 2012 (konec a začátek velkého cyklu Slunce, konec jednoho mayského kalendáře). Víra, rozum a vědomí Rád bych teď popsal můj vztah k Věku Vodnáře a podobným hnutím očekávající zásadní změnu v kvalitě života na Zemi.


Myšlenka Věku Vodnáře mi přišla jako přirozená, přijal jsem ji a vyjadřovala mé hlubší pocity. Nacházel jsem se ve sladkém období od duchovního procitnutí, čímž jsem se otevřel jiným pohledům na život, přes sladké "dětské" období víry až po dobu snahy rozumem pochopit zmíněnou myšlenku stejně tak ony jiné pohledy. Ptal jsem se, zda to, co cítím za "Věkem Vodnáře" se týká mě individuálně, skupiny lidí, a nebo je to skutečně globální záležitostní a "objektivní" skutečností na planetě Zemi. Jako obvykle u těchto otázek, na místo "a nebo" se více hodí "a zároveň". Jsme multidimenziolní bytosti: skutečnost se skládá z mnoha vrstev, u různých skupin bytostí převládá různá kvalita a kvantita vědomí, a tak i co se týče našeho tématu, mnoho různých lidí popisuje mnoho různých věcí, přičemž se často snaží dojít ke své vlastní věci a výlučné pravdě.

Vidíte tu úsměvnou povahu lidského života? Nám připadá smrtelně vážná a denní dohadování a nedorozumění ztěžují život. Ale prosím, pochopte, nikoliv že "už" je čas to pochopit, ale spíše že teď je ta správná doba, teď jsou duchové doby nakloněni k tomu, aby jme pochopili a změnili kvalitu života: jako výsledek existence zákona svobody a existence různých bytostí zde máme jedinečný pohled na život každé bytosti. Tuhle skutečnost je důležité si uvědomit. Nepochopení této skutečnosti lze obrazně i doslova chápat jako babylónské zmatení jazyků: nerozumíme si, nechápeme, mluvíme o jedné jednoduché věci a neshodneme se, v důsledku čehož se oddělujeme. Tak u tématu Věku Vodnáře najdeme řadu vylučujících se tvrzení: příchod věku býka nebo věku vodnáře, anebo se začátek nového věku udává různě od 18. století až po 4. tisíciletí. Naše pohledy jsou odlišné, ale nikoliv v tom smyslu, že by nás oddělovali, naopak nás spojují. Doplňují naši zkušenost, doplňují nás samotné, a podíváte-li se na nás z nadhledu, pak jsou naší součástí. Neboli cesta poznání je pro každou bytost různá, ale jsme jedna rodina bytostí a poznání každé bytosti je pro nás všechny cenné.

Všimněme si ještě jedné věci: napsal jsem, že dochází k nedorozumění, když se bavíme o podobných tématech s odlišně smýšlejícím člověkem. Doslova nedo-rozum-ění. Rozum má důležitou úlohu v současné době, nejen v tomto věku a epoše. Má skutečně úlohu: rozum je jedním z mnoha nástrojů poznání, není však jediný. V minulosti jsme jej třeba mohli obejít, dneska je ale pochopení i rozumem součastí našeho úkolu. Na začátku jsem napsal, že jsem prošel obdobím víry, kdy jsem se nadchnul pro věc a prostě ji přijal, pak obdobím rozumu, kdy jsem se snažil pochopit, oč jde. Následuje uvědomění dané věci: cítění a chápání zároveň celou svou bytostí, bytostné přesvědčení, ona nerozumná moudrost. Zjistil jsem, že tuhle posloupnost můžu najít ve svém životě u řady věcí. Jan Zezulka píše o posloupnosti víry, rozumu a vědomí. Rudolf Steiner a antrhoposofové o duši pocitové, duši rozumové a duši vědomé. Anastasia Vladimíra Megreho vždycky prosila, aby pochopil, aby se vlastním rozumem přesvědčil, o tom, co mu říká, neboť to je cesta k bytostnému poznání.

Nyní ale k naší otázce: co to "Věk Vodnáře" pro nás znamená? Začněmě u hnutí Nového věku (New Age). Podobně jako v našich individuálních životech, toto hnutí ztělesňuje novou náladu, pocity, energii. Energie je velice koncentrovaný soubor informací. V mnoha směrech už následovníci Nového věku tuto energii rozkódovali, ale co samotné jejich pojmenování a ztotožnění se s nadcházejícím Věkem Vodnáře? Když se jsem u Emila Páleše, který mě svým dílem skutečně nadchnul a zároveň se mi stal oporou při diskusi na vědecké úrovni, setkal s myšlenkou, že Věk Vodnáře nazačíná nyní kolem roku 2 000, nýbrž právě v roce 3 573, pocity se ve mně smísily a jako bych cosi ztratil. Tvrdohlavost bolí, když po čase "ledy povolí" a vy narazíte. Ale přeci jen jsem cítil, že hnutí Nového věku mělo hlubšího opodstatnění, že mé pocity se týkaly jednoho jevu, zatímco Věk Vodnáře je jevou jiným. Energie se usměrňují a řád se rodí z chaozu. Rok 3 573 jako konec jednoho a začátek dalšího Věku vychází ze starověkého babylónského kalendáře, z něhož vycházel středověký opat Johann Trithemius, jenž popsal vliv sedmi duchů časů, sedmi základních kvalit časů, jako sedm archandělů, jež se v různých cyklech prolínají a v různé míře se stávají duchy času. Jejich vliv doložil i tehdejší historií a na jeho práci navázal Emil Páleš, který v Angelologii dějin obsáhle doložil, jak se duchové času projevovaly v naší historii.

Jeden Věk tak zvaný platónský měsíc trvá 2 160 let a je součásní platónského roku o délce 25 920 let. Zemská osa vykoná za toto období polohy precese, obkrouží jednou celý plášť kužele. Ve starověkém Řecku, kdy byla souhvězdí opět pojmenována byla tato jména totožná s názvy znamení. Rozdíl mezi souhvězdími a znameními je jedna z příčin, proč si astronomové a astrologové nerozuměli. A tento rozdíl vnáší zmatek i do tématu Věku Vodnáře. Zároveň je to příklad, jak je potřeba rozumově chápat, nejen a ne jednostranně s důvěrou přijímat. Precese totiž způsobuje pohyb jarního bodu, podle něhož se astronomicky určují polohy hvězd a dalších nebeských objektů. Zatímco ve starém Řecku byl jarní bod v souhvězdí berana a shodoval se s ročním obdobím, které je přiřazeno znamení berana, tak v současnosti se již jarní bod nachází v souhvězdí Ryb a v budoucnosti se přesune do souhvězdí Vodnáře. Ovšem znamení není podmíněno souhvězdím. Vždyť v současnosti jsou lidé ve znamení berana narození v souhvězdí ryb.

Shodně s datací babylónského kalendáře se řídí historie, kterou předkládala theosofická a v současnosti nejen anthroposofická bádání, která jsou buď vykládem starých estorických děl (H. P. Blavatská), nebo doložena metodou jasnovidného zření (Walter Scott-Elliot), anebo jsou vědecky doložena (Shirley Andrews) jako například působení duchů času (Emil Páleš). Podle této datace můžeme sledovat sedm epoch. V každé se nachází sedm kultur. Období jedné kultury je totožné s jedním Věkem, tedy 2 160 lety. V současnosti se nacházíme v páté poatlantské epoše, jíž předcházela epocha Atlantská, Lemurská a první dvě epochy; a v páté kultuře, anglo-saskogermánská, následující kultura by měla být ve znamení slovanské kultury a předcházející čtyři kultury byly řecko-latinská, egyptsko-babylonsko-chaldejská, perská a první indická. Podle této datace se tedy nacházíme ve Věku Ryb (1 430 až 3 573).

Zůstaneme-li ještě u teorie věků, pak jedno objasnění nálady a pocitu "Věku Vodnáře" vychází z toho, že Věk Vodnáře už nyní existuje, ovšem na astrální a éterické úrovni. Každá bytost, jev a věc, kterou vidíme na materiální úrovni, musí projít vyššími úrovněmi. Tedy stejně jako člověk, který se narodí v daném znamení, tak i věk v daném znamení začíná v určitém období, kdy působení duchů času se "narodí" i na materiální úrovni. Dneska astrologicky pozorujeme okamžik narození, ovšem podobně lze sledovat okamžik početí a okamžik stvoření, tedy okamžik, kdy se rodiče společně rozhodnout mít dítě, kdy stvoří myšlenku. Nacházíme se ve Věku Ryb, avšak jednou z charakteristik Věku Vodnáře je vědomá činnost. Myslím, že do Věku Vodnáře bychom měli vstoupit vědomě, a tak už nyní na mentální, astrální a postupně na éterické úrovni se nacházíme ve Věku Vodnáře.

Chápete, vidíte ten úkol, který se před námi najednou otevírá, tu krásnou pestrost a možnost radosti ze společného tvoření, tvoření Věku Vodnáře? Skutčně se nacházíme před branou do nového světa, světa plného Světla a Lásky, před branami nové civilizace a ráje na Zemi. Vědomý život Uvědomit si, co dělám, své emoce, jak myslím, na co se soustředím, čemu věnuji svoji energii. Uvědomit si přirozenou povahu bytí, své Já Jsem, duševní rodinu, pozemskou historii, novou civilizaci. Je toho tolik, tolik krásné práce. Jak už to u vývoje bývá: dochází ke kvalitativní změně. Proto duchy času, archanděly nazývám také kvalitami. Nová úroveň kvality je ta síla, kterou pozveme a ona vstoupí do našeho vývoje. Výsledkem jsou vlny radosti a změna. Když s někým mluvím o změnách, ať už co se týče stravování, způsobu života, myšlení a chování, ve školství, v etice v politice i společnosti (dosaďte si své příklady prosím), tak často se dostávám do pozice nereálného člověka, snílka. Ovšem ona Změna je možná jen a pouze s novou kvalitou. Představit si současnou hašteřivou společnost jako vegeteriánskou je absurdní, ovšem společnost, která změnila způsob myšlení k pozitivnímu a tvůrčímu je nejen vegetariánská, ale máme tady i vitariánství (syrová strava), plodovou stravu či stravování se ze světla. Stačí si to představit. Důvěřovat a přesvědčit se o tom.

Tím začíná Věk Vodnáře. Respektive abychom byli tentokrát přesní: tímto společně stvoříme Věk Vodnáře. Zanedlouho jej "počneme", přeneseme na éterickou úroveň a nová civilizace už bude žít v našich srdcích. V roce 3 573 by se tak už "jen" narodilo dítě. Vždyť i narození dítěte je "začátek" jen z určitého pohledu. Tomuto začátku předcházel začátek života na Zemi (9 měsíců v těle matky a mysli otce). Narození je začátek života ve vlastním těle, ale bude ho následovat začátek života ve vlastním emocionálním, když skončí závislost na rodičích, a myšlenkovém tělem, když si uvědomí svoji duchovní podstatu. Vidíte to množství začátků a konců? Dneska se mluví o koncí mayského kalendáře, ale Mayové měli celou soustavu kalendářů a čas chápali zejména cyklicky, takže lze mluvit spíše o konci jednoho a začátku jiného cyklu. Konečně se dostávám k dalšímu a hlubšímu objasnění nálady a pocitů "Věku Vodnáře".

V současnosti lze tyto nálady a pocity spojit se vzestupem, transformací, příchodem nové civilizace, začínající existenci společnosti uvnitř společnosti, totíž lidí, kteří žijí ve starém světě a tvoří již nový svět: jinak myslí, jinak se chovají, mají jiný způsob života. Dneska je ale i evidentní proměna Země. Globální oteplování, změna klimatu, přírodní katastrofy, změna frekvence a vibrace Země. Geomantik Marko Pogačnik pozoruje "starou Zemi" a "novou Zemi" na éterné úrovni od roku 1998. Od harmonické konvergence (sbližování) v srpnu 1987 do konce jednoho z mayských kalendářů v zimním Slunovratu 2012 se nachází podle Galaktického výzkumného institutu (Galactic Research Institude) dva menší cykly (od 1987 do 1997, od 1997 do 2012). Konec prvního je označen jako posun mysli, změna myšlení, v roce 1997. V roce 2005 byl vrchol druhého cyklu, v jeho průběhu dochází ke změně ve stavu bisoféry a noosféry. O noosféře začali ve 20. století mluvit francouzský náboženský myslitel a vědec P. T. de Chardin a ruský vědec V. I. Vernadskij.

Dneska víme, že myšlenka je materiální. Myšlenka a emoce jsou svébytné na úrovni, kterou jsme dosud jen tušili. Od některých myšlenek se potřebujeme "očistit", jiné emoce považujeme za "nízké". Myšlenka a emoce mají svoji vibraci a frekvenci, projevují se na našem těle, v našem životě, avšak i z pohledu lidstva mají svůj dopad. Noosféra je tak prostor, myšlenkový obal naší Země, jíž jsme součástí, a jejž nabíjíme pozitvní a tvůrčí energií či v různé míře negativní a ničivou energií. Immanuel Velikovsky dokázal, že v polovině 3. tisíciletí před Kristem a v polovině 8. století se Země dostala do kontaktu s jinou planetou. Důsledkem byly celosvětové katastrofy, zaznamenané v legendách a mýtech různých národů na celém světě (pro evropskou je asi nejznámější příběh Noemovy archy, příběh o Potopě; a pak popisy starozákonních proroků). Ovšem jádrem těchto mýtů byla reálná fakta popisující historii. V minulosti proběhla těchto katastrof celá řada a lidstvo má nejspíš hluboko v podvědomí tyto události uložené. To může mít za důsledek chápání konce mayského kalendáře jako konce světa v negativním a ničivém důsledku.

"Konec světa" zažíváme dennodenně, vždyť každý cyklus je určitým světěm. Chápu tedy proroctví různých národů z celého světa, která se vztahují na rok 2012, jako na vzpomínku z minulosti, kdy k podobným těmto katastrofám došlo. Dneska tomu tak být nemusí, neboť už se probouzí stále více duší, kteří si začínají uvědomovat sílu své mysli, emocí a začínají žít vědomě. A tito lidé rozhodují, zda kvalitativní posun, Změna, proběhne. 2012 2012 označuje rok, jev i nové paradigma. Slunovrat 2012 představuje konec mayského kalendáře, konec jednoho a začátek jiného cyklu. Někdy je toto obodbí spojené s platónským cyklem 26 000 let, ale myslím, že se tím spojují dva odlišné cykly či dvě odlišné úrovně vnímání času. Mayský kalendář představuje velký sluneční cyklus. Cyklus Věků v rámci platónského roku, tedy cyklus působení duchů času jsme již popsali. Současný mayský kalendář začal 3113 před Kristem a končí roku 2012. Tento Velký cyklus trvá 5125 let. Maurice Cotterell zjistil souvislost mezi mayským číslem 1 366 560, představující počet dní, souvisejících s celou řadu cyklů, a číslem 1 366 040, počtem dní časové periody Slunce odpovídající "změnám polarity magnetického pole Slunce a posunům deformované neutrální vrstvy" (s. 53).

Mayský kalendář tedy představuje velký sluneční cyklus. Tímto jsem dostal tolik touženou odpověď na moji otázku. Kromě Věku Vodnáře, který na materiální úrovni začne roku 3 573, tak v současnosti probíhá konec a začátek dalšího cyklu, spojeného se s Slunovratem roku 2012. Co teď s tím? Jak s takovou informací naložit? Přirovnal bych to k zimním Slunovratům. O zimním Slunovratu k Zemi opět (další cyklus) směřují životodárné energie. Na vyšších úrovních jsou patrné okamžitě, na materiální úrovni o několik měsíců později, kdy lidé spojení s přírodou s radostí sází semínka do půdy. O Slunovratu lze sázet duchovní semínka. Je zde ale řada dalších aspektů, proč je dobré, uvědomit si pozadí 2012. Každý den, každý okamžik našeho života každý člověk na celé Zemi je zdrojem myšlenek, prochází jím emoce a projevuje se určitým způsobem života. Je to množství energie, která ve výsledku spolu-určuje vývoj Země. Respektive pomocí této energie my lidé spolu-určujeme. Vědomě či podvědomě?

Jestliže podvědomě, tak směřuje energie tvůrčím a pozitivním směrem? Jestliže ne, tak proč? Jaký to má smysl? A co tím a kdo tím co zamýšlí? Je na čase - duchové času jsou nakloněni - abychom si začali uvědomovat tyto souvislosti a začali žít vědomě. Změny klimatu: lidstvo zásadním způsobem poškodilo životní prostředí Země a je potřeba je obnovit, zároveň ale dochází k proměně Země, Země vzestupuje a vyvíjí se, což se projevuje přírodními katastrofy a též změnami klimatu. Společenské a politické problémy: starý svět je nahrazován novým světem - systém, způsob života a myšlení jsou nahrazovány, a kdo na starém ulpí, má pocit, že "umírá", že "končí", že se něco "hroutí", natož kdo je se starým ztotožněný. Je potřeba vzestoupit, vzkřísit se, přijmout Kristovo vědomí. Kristovo vědomí je začátek.

Je na čase přijmout život Původních Pramenů. Začínáme si opět hrát, začínáme se vyvíjet. Po dlouhých cyklech a období tmy, přichází období Světla a Lásky, přichází nový cyklus. Víte o tom, že existuje přirozenost, pravidelná, rozumná a naplňující - a že tahle přirozenost může být námi ztělesněna například novým kalendářem 13ti měsíčním a 28 denním? Víte o tom, že Příroda je schopna vším potřebným člověka zaopatřit? Víte o tom, že jídlo bylo zamýšleno jako občasná radost? O tom, že přirozeným stavem člověka byla bytostná blaženost? Uvědomme si, že staré se nevrátí a nové přichází. Klíčem k nové civilizaci je vědomí. Například mozek využíváme z 5 až 10 %, zatímco Albert Einstein jej využíval z 5 až 20 %. Můžeme využít 100 %. Na kolik využíváme své srdce? Své další orgány - nástroje?

A to mluvíme jen o našem hmotném těle. Máme dalších sedm jemnohmotných (v souladu se sedmi čakrami). Nyní se otvírá dalších pět "duchovních" těl, čaker, další šroubovice DNA a další úrovně jsou před námi. Ano, je to docela absurdní představa a můj starý způsob myšlení se tomu směje, ale je naplněný radostí, protože přicházející způsob myšlení už to chápe a raduje se z nového tvoření, z nové hry, z nového tance života, z nové hudby, co zní z dálky. Začínám brát věci stále více "doslova", totiž plně vědomě. Co říká doslova věta "je na čase - duchové času nám jsou nakloněni"? Není to přirovnání, je to doslovné. Bytosti podobné nám, na jiných úrovních plných Světla, tedy archandělé - duchové času, tvoří stále silněji a silněji energie své kvality. Anděl, řecké angelos, znamená posel, a poslové světla jsou nejen nad námi, ale i mezi námi.

Patří k přirozenosti, že v zimě se více oblékáme nebo že na jaře sázíme. řídíme se cykly, jichž je ale celá řada. Cykly individuální bytosti, rodinné, rodové, společenské, místní, regionální, národní, zemské, Zemské, denní, měsíční, Sluneční, Slunenční soustavy, Galaktické, Vesmírné, Stvoření. Vědomí se rozšiřuje i co se týče vnímání cyklů. Chápu 2012 jako začátek nového cyklu, jenž je uvnitř dalších cyklů, mezi nimiž je cyklus Věků, v němž se my lidé právě připravujeme vědomě spolu-stvořit Věk Vodnáře.Přijměme ale nejdříve Věk Ryb a jeho Vědomí Krista, díky němuž můžeme jít dál.
 

späť na obsah

............................................

Tri magické slová

Tri magické slová, ktoré vám zmenia život. Odporúčam , dať si ich na prvých 40 dní na viditelné miesto.

Velmi vhodné je na chladničku, plochu počítača, na nástenku, na mikrovlnku, do diára..

..Komu čo najviac vyhovuje....

Tento rukopis originálu je písaný samotným velkým autorom, ktoré vyžarujú silou čistého krištálového svetla ,

dobroty, vibráciami lásky a liečenia. .

 

ALOHA .

späť na obsah

...........................................

 

Očista čriev - klistír

Pproblémy s tráviacim traktom,nadúvanie, zápcha hnačka,nepríjemné pocity z preplnených čriev?

Nemusíte to viac poznať...! !

Čisté črevá sú základom zdravia. Bez dostatočnej elasticity čriev je vyprázdňovanie len polovičaté.
Každodenným nánosom sa v zmenšuje priechodnosť čriev a práve to spôsobuje množstvo nepríjemností. Až nabudúce budete v kuchyni upratovať, dajte si námahu a pozrite sa do hadice, ktorá odvádza vodu z kuchynského drezu...

Napriek tomu, že denne používame saponáty, horúcu vodu a rôzne rozpúšťadlá...čierna, páchnuca mazľavá hmota na stenách hadice je fakt hrôzostrašná.
Hm,... tak podobný nános nosíme v sebe. Celé roky!
Odmenou špinavých a neošetrovaných čriev - okrem hore spomínaných problémov - je aj svrbivá a nečistá pokožka, vyrážky, akné, tmavé kruhy pod očami a nepríjemné, nervózne správanie.Bez čistých čriev sa nedá ani poriadne chudnúť.

Nie je jednoduchšie umyť sa?

V lekárni dostať "prístroj", ktorý sa nazýva irigátor. Je to taliansky produkt na 1,5 - 2 l vody. Cena cca  10 eur.

Návod na domácu kúru je veľmi jednoduchý.

Klistír

Keď po prvý krát začíname s klistírom môžeme ho zopakovať 4 krát za sebou za jeden mesiac.
To znamená – každý týždeň len jeden krát! Ideálne je dodržať aj čas.
Napr: Ak     sa rozhodneme v sobotu, tak to opakujeme na ďalšiu sobotu....4 soboty za sebou .Očistu čriev je ideálne robiť večer, keď máme klud a pokoj.

KLASICKÝ NÁLEV

1 liter vody prevariť a nechať vychladnúť na telovú teplotu – musí byť príjemne vlažná
1 kávová lyžička soli – ideálna je morská soľ
1 kávová lyžička sódabikarbóny

Irigátor treba naplniť nálevom a zavesiť tak vysoko, aby tekutina mohla stekať voľným pádom. Treba dbať na to, aby v hadičke s nástavcom nezostali vzduchové bubliny – to znamená, že z irigátora treba nechať odtiecť trocha z nálevu. 

Ľahneme  si na zem, ideálna poloha je na boku. Násadku na konci hadičky treba opatrne zasunúť do konečníka tak, aby jej hrot „prešiel“ do hrubého čreva. Treba  sa jednoducho uvoľniť, pretože na opačnom konci konečníka je sval, ktorý sa volá zvierač a ten sa dotykom ( a strachom...:o) zvyčajne stiahne. Takže nič nasilu, len jemne.

Akonáhle máme  pocit, že je všetko ok, pustíme nálev  - aby mohla vtekať do čriev.
Spočiatku možno nedokážeme dostať do seba veľa tekutiny,..možno len 2 -3 dcl. Ale nevadí, práve preto sa to má všetko opakovať 4 krát. v jednej kúre. Na 4 krát  sa nám možno podarí nechať vtiesť celý liter nálevu.

Kým tekutina vteká do čriev, brucho si treba masírovať, aby sa voda dostala tam, kam treba. Za normálnych okolností môžeme cítiť len mierny tlak vtekajúcej vody, 

Akonáhle pocítime veľmi nepríjemný a silný tlak v črevách – čo je vlastne spôsobené hrubým a nepriechodným nánosom vo vnútri čriev – treba okamžite prestať! Netreba sa ničoho báť ! Nič sa nedeje – je to len “bordel“ v tele.ktorý ,,chce,, ísť von :-)

Potom jednoducho zostaneme ležať na zemi, prevaľujeme  sa z boku nabok, ešte raz pomasírujeme brucho, urobíme     hoci aj sviečku, hore nohami.Môžeme si lahnúť na brucho a prevalovať sa ako sud kol dokola po ležiačky. Nálev musí v tele pár minút pôsobiť, aby sa kal v črevách konečne uvoľnil. ako keď je potrebné nechať zaschnutý riad odmočiť aby sa špina uvolnila. Potom je vhodné sedkať na záchodíku a čakať, akonáhle príde silný tlak. Potom necháme , nech sa veci dejú :-)

Inak celá procedúra je veľmi príjemná, netreba sa jej báť.
Po nej  je vhodné si dať jeden biely jogurt, aby sa črevná flóra vrátila na svoju normu.a piť  najlepšie bilinkový čaj, čistú vodu, minerálku.
Na druhý deň sa odporúča len ľahký obed – nič vysmážané a nevhodná je aj surová zelenina. Takže niečo také jemnučké, veď máme po klistíre črevá ako bábätko...:o)))

Očista čriev nie je návyková záležitosť. Z času na čas, vždy podľa pocitu, treba proces zopakovať. Už netreba za sebou 4                                                                krát – stačí tak raz za 3 -4 mesiace.                                                                  Na pripomenutie  -  SOĽ používame VŽDY!!!
Potom už miesto sodabikarbóny môžeme použiť liečivé bylinky - rumanček, kostihoj, šalviu.....
 

späť na obsah

......................................................

 

DERIVAČNÉ KÚPELE


Základom je pravidelnosť, minimálne 10 minút voľného času, hubka a studená voda v nádobe.

Ako to celé pôsobí? 

Ochladzovanie pohlavia spôsobuje to, že sa prebytočné látky, ktoré telo nedokázalo spracovať a začali sa rokmi ukladať, uvoľňujú a dostávajú späť do vylučovacích orgánov. Sú vylúčené hlavne stolicou (tá je počas aplikácie kúpeľa častejšia ako obyčajne). Iste viete, že prebytočné látky - tzv. "balast" sa do nášho tela dostáva všetkými možnými cestami: stravou, dýchaním, kozmetikou, pitím, pokožkou atď. Aj keď si dávame pozor napr. na stravu, veľakrát dávame telu viac ako potrebuje. Čo sa týka ovzdušia, pôdy a pod. - to ovplyvníme ešte ťažšie ako stravu. Takže aj u ľudí, ktorí sa snažia žiť zdravo, prípadne sa aj prečisťujú niektorými spôsobmi, ešte môžeme nájsť istý "balast". Jeho hromadenie v hornej časti hlavy je veľmi pravdepodobne jedným z dôvodu šedivenia vlasov, podieľa sa na vzniku chorôb hlavy, zubov, neuralgií, spôsobuje chátranie svalových vlákien, a tým podporuje vznik vrások. Hromadenie odpadu v kĺboch spôsobuje zníženie pružnosti tela. V príkladoch by sa dalo pokračovať. 

Z histórie 

Metóda derivačného kúpeľa bola odpozorovaná zo správania zvierat. U ľudí sú rôzne podoby osviežovania pohlavia známe už tisícročia. V 19. storočí derivačný kúpeľ znovuobjavil Ludwig Kuhle experimentálnym spôsobom. Keď mal 25 rokov, vážne ochorel na pľúca. Odišiel na dedinu, kde ho sprevádzala jeho fenka, ktorá si zlomila labku. Pozoroval ju a zistil, že odmieta jesť a striedavo si celý deň oblizuje zlomenú labku a pohlavie. Za týždeň už vstala a žila ako predtým. Kuhle bol prekvapený ako rýchlo vyzdravela. Jeho choroba však stále postupovala, mal horúčky a hrozné bolesti hlavy. Vtedy ho napadlo, že fenka si asi nelízala zlomenú labku a pohlavie len z túžby po čistote. Muselo to mať ešte iný dôvod. Preto raz, keď ho opäť trápila horúčka a bolesť hlavy, urobil pokus. Pomocou kúsku plátna si ovlažoval koniec penisu studenou vodou a kopíroval to, čo robilo choré zviera. Sám bol prekvapený, ako rýchlo sa dostavila priaznivá reakcia - bolesť hlavy zmizla a cítil sa oveľa lepšie. Toto bol začiatok jeho celoživotného experimentovania. 

Účinky derivačného kúpeľa 

Vylučovaním nadbytkov z tela, pôsobí kúpeľ ako regulátor váhy bez zmenšovania a ochabovania svalovej hmoty. Naopak, svalový tonus sa zvýši. Aj štíhli ľudia, ktorí nepotrebujú chudnúť, majú v tele prebytok nepotrebného. Derivačný kúpeľ pôsobí ako harmonizátor organizmu, navodzuje pohodu (čoho dôsledkom je zníženie chuti na sladké), zbavuje organizmus stresu. Napriek tomu, že nejde o liečenie, pomáha derivačný kúpeľ aj pri akné, vráskach, ekzémoch, bradaviciach, astme, biele vlasy získajú svoju pôvodnú farbu, pri rôznych druhoch bolestí: hlavy, zubov, chrbtice, kĺbov, ďalej pri horúčke, zápche, inkontinencii moču, odvykanie od závislostí a hlavne zbavovaní sa toxínov. 

Aplikovanie derivačného kúpeľa má zreteľné výsledky pri odstraňovaní prebytkov z tela. Preto by sme ho mali zaradiť do bežnej starostlivosti o svoje telo, tak ako je to so sprchovaním či čistením zubov.

 

AKO NA TO, POMôCKY,

-Voda má byť studená, ale nie ľadová. Nemali by nás oziabať prsty Voda môže byť z vodovodu, ale aj zo studne, prameňa… teda čistá. V nádobe, nie tečúca. Sprcha nenahradí derivačný kúpeľ!!!!! Vody má byť toľko, aby sa počas trvania kúpeľa nezohriala.

-Hubka má byť z príjemného, savého materiálu, najlepšie bavlna. Dostatočne veľká, aby sme ju rukou nezohriali- preto je vhodné držať ju len prstami.

-Pokiaľ sa dá, zvyšok tela držíme v teple- aby sme neprechladli, ale hlavne, aby bol zreteľný účinok studenej vody (veď o to ide!).

-Rozsah derivácie je od 10 minút (ľudia s váhou do 70kg) do 20 minút (nad 70kg), zvyčajne stačí 1x denne, ale ak chceme urýchliť výsledok, pridáme minúty a kúpeľ robíme 2x denne. Kúpeľ robíme pol hodiny pred jedlom a najmenej 1,5 hodiny po jedle. Ale kľudne i ráno na lačno. Keď už dosiahneme to, kvôli čomu sme kúpele začali, stačí udržiavacia kúpeľ 1-2x týždenne. Ale znova pravidelne!

 

NÁVOD:

Ženy: od hornej časti vonkajších pohlavných orgánov, prechádzať až dole,bez prerušenia- namočiť hubku a znova urobiť ľahkým trením ťah zhora dole. Nie naopak! Kúpeľ nerobiť počas menštruácie. Počas tehotenstva sa odporúča.

-Muži: z hora smerom dole až po špičku penisu( cez celý penis ) rovnako ľahkým ťahom.

-Ťah robiť jemne. Teda jednoducho- aby sme to cítili.

-Po ukončení derivačného kúpeľa sa zohrejeme.

MOŽNÉ PROBLÉMY:

-nevoľnosť- začali sme skoro po jedle

-kŕče v bruchu- ak sme začali veľmi rýchlo (teda hneď 20 minútami alebo 2x denne) je možné, že sa vyvolali kŕče práve rýchlym nástupom čistenia. Vždy treba začať pomaly a postupne predlžovať čas, alebo intenzitu.

-častá stolica- telo sa zbavuje odpadu

-akékoľvek vyrážky po tele- rovnako cez pokožku sa uvoľňujú škodlivé látky, preto sa i týmto spôsobom môže telo čistiť. Po niekoľkých dňoch sa to samé upraví.


späť na obsah

..........................................

SPÚTANÝ SLON

( múdre príbehy )

     

                                                                        

späť na obsah

......................................

 
ČO BY SME SI MOHLI NEODKLADNE UVEDOMIŤ ?
 
 
 
Za posledné mesiace sa nielen v Európe, ale aj iných kontinentoch sveta udialo tak mnoho neočakávaných prírodných katastrof so zničujúcimi následkami, že zaskočili väčšinu ľudskej populácie. Spoločenská atmosféra je napätá. Lejaky sprevádzané prudkými nárazmi vetra a na druhej strane rozsiahle požiare pripravili milióny ľudí o základné istoty. Najhrozivejšia je pritom skutočnosť, že sa podobné katastrofy môžu vrátiť nielen v blízkej dobe, ale i kedykoľvek v budúcnosti a môžu pokračovať vo svojom pustošení aj na územiach, kde dosiaľ po stáročia vládol pokojný život. Potvrdzujú to vedecké výskumy, nakoľko dochádza k nadmernému globálnemu otepľovaniu Zeme a práve tento hrozivý klimatický jav sa bude význame spolupodieľať na prudkých výkyvoch počasia.Čo je v tejto pohnutej dobe skutočne podstatné si uvedomiť?
 
Najpodstatnejšie je uvedomiť si pravú príčinu vzniku katastrof.
Teda, že prírodné katastrofy majú priamu súvislosť s nízkou úrovňou ľudského myslenia, ktoré je prevažne sebeckého zamerania. Práve ľudské myšlienky sebeckého zamerania, ktoré sú mnohokrát tak bežné, že si ich už ani poriadne neuvedomujeme a nevnímame ich ako zlé, uvoľňujú do sveta obrovskú masu zneužitej energie, ktorá je spúšťacím me-chanizmom prírodných katastrof.
Globálne oteplenie zemského povrchu, ktoré v týchto súvislostiach často spomíname, je len fyzikálnym spúšťacím mechanizmom, ktorý dáva neviditeľnej sile sebeckých ľudských myšlienok možnosť zodpovedajúceho uvoľnenia. Pravá príčina katastrof nespočíva teda len v nedostatočných ekologických opatreniach u väčšiny ľudí, ale predovšetkým v ich myšlienkovom naladení.
Aký je pravý účel tohto deja? Účelom tohto deja nie je spôsobovanie utrpenia ľuďom, ktorí sebecké myslenie pestujú, ale zákonitá samoregulácia diania vo Stvorení, ktorej cieľom je zachovanie života na Zemi.
V istom zmysle sa jedná o zákonitý dej akcie a reakcie, pri ktorom sa neviditeľné pnutie znehodnotenej energie sebeckých ľudských myšlienok uvoľňuje v podobe viditeľných následkov, ktoré nazývame živelné katastrofy.
Ľudské utrpenie vzniká následkom tejto samočinnej regulácie, nakoľko práve človek je pôvodcom sebeckého myslenia. Kadiaľ vedie cesta k zlepšeniu tohto stavu?

Cesta k zlepšeniu súčasného stavu vedie cez skutočné duševné precitnutie väčšiny ľudí,
ktorí dnes pestujú sebecké myšlienky.

Toto precitnutie bude mať za následok, že sa väčšina ľudí začne viac zaoberať tým, ako zo seba dávať dobro, než jednostranne požadovať a brať . Dávanie sa však nebude vzťahovať výlučne na materiálnu oblasť. Skutočne dávať možno i duševné hodnoty ako je napríklad radosť, nádej, pochopenie, trpezlivosť, či obetavosť v utrpení.
Toto dávanie seba bude tým najpodstatnejším bodom obratu. Politická, náboženská či národnostná príslušnosť nebude pritom podstatná.
Precitnutie, ktoré by dokázalo uskutočniť túto veľmi dôležitú zmenu v prístupe človeka k životu však podľa všetkých ukazovateľov bude môcť privodiť len prežívanie najťažšieho utrpenia. Žiaľ, utrpenie sa zrejme stane jedinou možnou cestou k premene ľudstva k lepšiemu a preto hromadiace sa živelné katastrofy budú musieť byť pokorne prijaté ako súčasť obrodenia ľudí na Zemi.

Čo je nevyhnutné urýchlene vykonať?

Každý človek by si mal uvedomiť, že on sám sa má usilovať o vzornosť pri zmene myslenia; inak mu nič neosoží, ak bude o vyššie uvedených skutočnostiach vedieť. Sám bude musieť trpieť rovnako.
Táto zmena však nemôže byť vynútená strachom o prežitie, ale všeobsiahlou túžbou po krajšom a ušľachtilejšom prežívaní.
Okrem toho je naliehavo nutné, aby každý človek začal hľadať, sebe vlastným spôsobom cestu, ako sprístupniť iným ľuďom poznatky o dôležitosti správneho myslenia vo vzťahu k prírodným katastrofám a za-chovaniu života na Zemi. Ľudstvo bude toto poznanie nesmierne potrebovať a s narastajúcim utrpením sa stane pre mnohých záchranným lanom pred najťažším utrpením. Toto poznanie bude mať väčšiu hodnotu než samotné peniaze.
Správna duchovná orientácia a dôvera človeka v Stvoriteľa, ktorá bude oslobodená od náboženského dogmatizmu, môže byť nenahraditeľným zdrojom odhodlaniaa vytrvalosti v úsilí o premenu ľudstva.

späť na obsah
 
..............................
 
 
 
 
RELAX
 
Tipy webstránok pre dokonalý relax a oddych  - krásne fotky prírody s upokojujúcou hodbou v podmaze
 
 
 
  ..................................
 
 
 
 TATVY

Již v dávných dobách si lidé všimli, že na zemi dopadá pět druhů kosmických sil, tzv. větrů neboli tatev. A to vždy opakovaně v dvojhodinových cyklech.

Jejich dech začíná východem Slunce. První proudí Ákaša, následuje Vayu, potom Tejas, Prithivi a Apas. Každá má svůj čas, cca 24 minut. Další perioda začíná zase Ákašou. Každá z těchto energií má svoje specifické vlastnosti, jimiž působí na přírodu, zvířata i člověka. Pro duchovní vývoj je třeba znát působení tatev, protože ne každá je vhodná pro všechny úkony. V léčitelství se toto může použít pro rychlejší uzdravování. Ale i v běžném životě je možné tatvy úspěšně používat. Pro duchovní práci a přírodní zákony je třeba mít na paměti, že den začíná východem Slunce. Pro práci s tatvami proto potřebujeme tabulku východů a západů Slunce, kde mohou být dobrou pomůckou tatvické hodiny. Pro úplně přesnou práci je vhodné sledovat východ Slunce v dané lokalitě, kde se právě nacházíme.
Tatvycké hodiny ONLINE na
Pokiaľ sa v zozname nenachédza vaše mesto, môžete o jeho zaradenie požiadať na emailovej adrese
robert@neco.cz

Slovo „tatva“ znamená v sanskrtu pravda, podstata, skutečnost všech jevů. Zasvěcenci vypravují, že každý člověk jemuž se podaří pránu – životní princip, počátek, základ – úplně zvládnout a jejím prostřednictvím pak i tatvy, stává se pánem svého osudu. Pro toho žádná nemoc, stáří, zármutek ani starost. Pozemská hoře od něj odstoupí. Žádný nepřítel nemá nad ním moc. Kdo poznal pránu a tatvy, poznal vše a tajemné síly jsou mu zjeveny. Nemusí se bát nemoci, neboť prána a tatvy ho ochrání. Soustředění prováděné za určité správné tatvy, mu přinese vždy, co potřebuje. Toto poznání mu však dává také schopnost pomoci svým bližním.

Každá z tatev má své vlastnosti. První dvě Ákaša a Vayu, jsou nepříznivé, Tejas je obojaká a poslední dvě Prithivi a Apas jsou příznivé. Chceme-li životem proplouvat bezúhonně a šťastně, musíme pro tu či onu činnost zvolit správný okamžik. Tatvické hodiny nám v každé chvíli s naprostou jistotou poví, která tatva právě vládne, podobně jako nám hodiny ukazují čas.

Účinek tatev je možné zesílit i dnem, kterému náleží, dále natočením obličeje na příslušnou stranu, dechem a barvou oblečení…


Doporučuje se také zakoupit si tatvické hodiny, které můžete nosit stále u sebe…Tatvy do kapsy


 
Ákaša

V této tatvě nezačínejte žádnou práci nebo jednání včetně zábavy, neměli byste pít, jíst, ani užívat léky kromě mastí černé barvy. Zdržujte se porodu, snažte se aby se dítě nenarodilo v této tatvě, dítě nekojte, neuzavírejte sňatky, přátelství, smlouvy dohody, nedávejte si předsevzetí. Tato tatva je tatvou ticha, mlčení, díkuvzdání, motliteb a pokory. 

Působí na člověka nepříznivě, přináší neštěstí, ztráty, neúspěch a mnohdy i smrt. Má černou barvu, tvar stočené spirály, nemá žádnou vůni, její chuť je hořká. Dech je slabý a proudí rovnoměrně oběma nosními otvory. Nepřísluší jí žádná světová strana, ale odpovídá jí střed. Ze smyslů jí odpovídá sluch a ten se pod její vládou zostřuje. Ákaša představuje zpětný návrat k původnímu stavu. Je to tatva smrti a není v její vládě dobré cokoliv začínat. Vždy je důležité, v jaké tatvě byla činnost započata. Co je v Ákaše započato, brzy končí, rozpadá se, nevydrží. Sluch je možné za její vlády úspěšně léčit, ale ostatní léčby je lépe se vyvarovat. Motlitby obsahující přání nejsou vyslyšeny a naše tužby nejsou naplněny. Její nepříznivý vliv sílí v sobotu v hodinách Saturna. 

Je příznivá pro meditace.

 
Vayu 

V této tatvě je vhodné začínat cesty, plavby, lety nebo dostihy. Tatva je nepříznivá na koupání, nákupy, kde vám hrozí, že budete okradeni. Neuzavírejte sňatky, nehledejte nová zaměstnání, nepodepisujte žádné smlouvy a také se zdržte početí, protože vám hrozí potrat.  

Tato tatva je ještě dost nepříznivá, ale je první manifestací života. Má barvu zelenomodrou a přísluší jí živel vzduchu. Vůně její je nakyslá a připomíná pach potu. Povaha její je studená, ze světových stran jí přísluší sever, ze smyslů cit a řeč. Tvar má okrouhlý, tón velmi vysoký. Dech proudí více levou nosní dírkou a je 20 cm široký.V její vládě je chuť na kyselá jídla. Ve Vayu je dobré projednávat jen záležitosti přechodného charakteru. Pod její vládou vznikají intriky a podvody. Je to také tatva sebevrahů a zločinců. V této tatvě je organismus náchylný k nachlazení, ochrnutí, mrtvicím. Je však příznivá fyzickým výkonům, člověk je odolnější vůči únavě. Je také příznivá pro zahájení cest a stěhování. Z duchovních praktik je vhodná pro levitace i astrální cestování. Její vliv je silnější ve středu v hodinách Merkura. 

 
Tejas

Doporučuje se, abyste pracovali, cvičili pro tělesný výkon, otužovali se nakupovali, také jezte chcete-li hubnout, provádějte omlazovací kúry. Tato tatva je nepříznivá pro cestování, rozčilovaní, hádky, nevystavujte se nebezpečí, hrozí vám totiž úrazy, nehody, také neuzavírejte sňatky, dávejte si pozor aby jste v této tatvě nezplodili potomka, a nesnažte se léčit horečky.

Tato tatva je již příznivější, i když má hodně nebezpečných rysů. Má barvu červenou, tvar trojúhelníku, tón vysoký a vůni čpavou. Dech je veden pravou nosní dírkou a je deset centimetrů široký. Náleží k ní jižní světová strana a živel ohně. Ze smyslů k ní náleží zrak, který se za její vlády zostřuje. Chuť převládá ostrá a palčivá, lidé mají chuť na kořeněná jídla. Kdo jí v této tatvě, netloustne. Její vliv je možné využít ke koncentraci, růstu energie a síly. Spánek v této tatvě odchází, je to tatva tvůrčí. V její vládě vznikají záněty, zápaly a zvyšují se horečky. Není příznivá pro cestování, hrozí úrazy a neštěstí. Pod její vládou vznikají také hádky, výbuchy a války. Požáry, které vzplanou za jejího trvání, jsou obzvlášť prudké a těžko hasitelné. Její vliv zesiluje v úterý v hodinách Marsu.

 
Prithivi

Je příznivá veškerému konání, uzavírejte smlouvy, sňatky, příznivá také pro porody a léčení, můžete si najít dobré zaměstnání. Pokud chcete začít se stavbou domu, začněte v této tatve, protože to, co začnete, má dlouhé trvání. Dělejte nová předsevzetí, zbavujte se zlozvyků. vhodné pro  modlitby,Prithivi je Tatva zbožnosti

Její barva je žlutá, má tvar čtverce, velmi vysoký tón, sladkou chuť, vůní připomíná čajovou růži. Dech je skoro 30 cm široký, proudí pravou nosní dírkou. Ze světových stran jí přísluší západ, její povaha je teplá. Živel k ní příslušející je země. Zbystřuje čich. Jídlo v ní požité bude využito beze zbytku, člověk se snadno spravuje. Je také tatvou vylučování, proto je úspěšné zbavovat se škodlivin z těla. Nemocní za její vlády pociťují úlevu, léky mají větší účinek, podporuje a urychluje uzdravení. Přináleží do ní pokožka, svaly, vlasy, břicho, kosti, cévy a žíly. Jejich poruchy jsou za její vlády obzvlášť dobře léčitelné. Co Prithivi přináší, je trvalé a šťastné. Je tatvou spravedlnosti, proto domáhání se vlastních práv bude za její vlády úspěšné. Láska a manželství v její vládě vzniklá jsou šťastné. Je mimořádně příznivá duchovním záležitostem, motlitby a meditace mají zvlášť velkou účinnost. Je úspěšná pro umění. Takové dílo, započaté za její vlády, má mimořádný úspěch. Její vliv sílí ve čtvrtek v hodinách Jupitera. 


Apas

V této tatvě můžete dát šanci svým krátkodobým snům a cílům, kterým chcete rychle dosáhnout. Například léčba horečky, dohody, smlouvy, krátkodobé projekty, hry. Losy kupujte výhradně v této tatvě. 

Má tvar srpku měsíce. Tón hluboký, povahu chladnou, chuť a vůni stahující, barvu šedobílou až nafialovělou. Dech proudí levou nosní dírkou a je 35 cm široký. Ze světových stran jí přísluší východ, ze živlů voda. Ze smyslů jí přísluší chuť. Lidé mají chuť na jídla pikantní a na alkohol. Je v ní tendence se přejídat a také s alkoholem člověk nezná míru. Peníze máme ukládat a investovat v této tatvě, budou se rozmnožovat. Na finanční operace je velmi příznivá, ale podporuje i štěstí ve hře. Je také vhodná pro nákupy. Je vhodná pro cestování, a to zvláště pro cesty po vodě. Je příznivá i umění, dává umělcům inspiraci. Nejlepší nápady a vynálezy se rodí za její vlády. Její vliv je silnější v pondělí v hodinách Měsíce.

        
 
    TABULKA 
 
 
    TATVA                       AKÁŠA               WAYU            TEJAS                  PRITHIVI           APAS
Barva                       černá                   zelená           červená                žlutá                bílá
 Princip                     éter (prána)          sluch             oheň                    země               voda
 Dech                        oboustranný         levý                pravý                    pravý              levý
               Tvar při výdechu     ucho                   obdélník         trojúhelník            čtverec             srpek měsíce
       Světová strana        střed země          sever              jih                        západ               východ
                      Nebeská tělesa        Saturn                Merkur           Slunce, Mars        Jupiter               Měsíc, Venuše        Smysl                       sluch                  hmat              zrak                     čich                   Chuť
      Chuť                         hořká                  kyselá            ostrá                   sladká               Svíravá
      Vůně                        bez vône             ostrá               čpavá                 sladká               stahující
              Den                          sobota                středa             úterý, neděle       čtvrtek               pondělí, pátek


späť na obsah:
 
                                                                         .................................
 
   
 
 OSOBNÁ ROČNÁ VIBRÁCIA
( Numerológia )

Numerológia vypočítava tzv: ročnú osobnú vibráciu. Ide o to zistiť, v akej vibrácii sa v konkrétny rok človek nachádza. Cyklov vibrácií je deväť a cyklicky sa opakujú, s tým, že keď dosiahnu deviaty stupeň, pokračujú znovu od jednotky, no na vyššej úrovni. K potrebnému číslu, pod ktorého vibráciami sa človek nachádza dospejeme tak, že zrátame deň aj mesiac narodenia a rok posledných narodenín, napr:

osoba sa narodila 7. 3. 1981 a teraz je rok 2010. Spočíta čísla 7 + 3 + 2 + 0 + 1 + 0 = 13 a spočítame aj cifry, aby sme dostali jednomiestne číslo: v tomto prípade to je číslo 4. Osoba s týmto dátumom narodenia sa teda v roku 2010 nachádza vo vibračnom cykle 4.

Uvidíme, ako sadne tento popis:

 
Osobná ročná vibrácia 1

Číslo 1 predstavuje nové začiatky a príležitosti, väčšiu voľnosť a slobodu. Človek viac túži po samote, až si často pripadá osamelý. Ponúkajú sa mu nové príležitosti v rôznych oblastiach života, aby dokázal prejaviť vnútornú silu a nezávislosť. Keď nevyužije ponúkané možnosti presadiť sa, stratí ich. Pozitívom je, že tento rok je plný nových plánov a začiatkov. Aj dlhoročné úsilie o postup alebo zmenu v zamestnaní sa v tomto roku stáva realitou. Rysujú sa možnosti stretnúť práve osobu, ktorá ponúkne príležitosť presadiť sa. Obdobie je vhodné na zmenu bydliska.

Osobná ročná vibrácia 2

Číslo 2 znamená dualitu. Čiže tento rok je určený na nadväzovanie nových vzťahov a všetkým, čo so vzťahmi súvisí. Je to tiež veľmi vhodné obdobie na počatie – gravidita by mala prebehnúť bez komplikácií. Je to obdobie, keď človek lepšie vychádza s priateľmi, dokáže sa deliť o svoje pocity a zážitky. V tomto roku je vhodné nechať dozrieť myšlienky z roku ORV 1, chopiť sa možných príležitostí a čo najlepšie ich využiť.

Osobná ročná vibrácia 3

Prináša myšlienkovú činorodosť, potrebu uvoľniť energiu spoločenskými kontaktmi, štúdiom a rôznymi záujmami. Dôležitá je komunikácia a sebavyjadrenie vo všetkých oblastiach, čo prináša profesionálny úspech a intelektuálny rast. Objavujú sa mnohé príležitosti na pokrokové zmeny. Je to najľahší a najdynamickejší rok. Vibrácie sú vhodné na doriešenie a usporiadanie väzieb a vzťahov z minulosti. Ak nie je mentálna energia usmernená správnym smerom, človek sa stáva negativistický, podráždený, kritický až agresívny. Nevýhodou tohto obdobia je aj sklon k rozhadzovaniu.

Osobná ročná vibrácia 4

Je to fyzicky veľmi náročné obdobie. Človek má tendenciu realizovať sa v práci, pretože má potrebu hmotne sa zabezpečiť a nevníma pritom varovné signály prepracovania. Musí sa naučiť energiu využívať konštruktívne, aby sa zbytočne nepresiľoval a predchádzal nervovému vypätiu. Tento rok je vhodný na nákup nehnuteľností a väčšie investície. Človek sa snaží hľadať podporu a povzbudenie, lebo sa cíti neistý a pochybuje o svojich schopnostiach dosiahnuť v živote úspech. Keď sa naučí vyrovnávať psychickú a fyzickú energiu, prinesie mu tento rok veľký úspech a materiálne zabezpečenie.

Osobná ročná vibrácia 5

Číslo 5 znamená posun vpred. Predstavuje zvraty – zmeny a oslobodenie od všetkých obmedzení, ktorým človek podliehal v osobných ročných vibráciách 1 – 4. Toto obdobie dáva podnet na slobodomyseľné (nikým a ničím neobmedzujúce) konanie a otvorenosť. Sloboda je v tejto vibrácii veľmi dôležitá nielen v myslení, ale aj v činoch. Učí nás zodpovednosti voči sebe, ale aj nášmu okoliu. Energiu treba koncentrovať na jeden problém a nerozptyľovať ju na mnoho vecí súčasne. Neodporúča sa púšťať do nepremyslených projektov.

Osobná ročná vibrácia 6

Číslo 6 znamená harmóniu a stabilitu. Táto vibrácia je veľmi priaznivá na vytváranie trvalých vzťahov a upevnenie existujúcich väzieb. Je to obdobie vhodné na počatie a bezproblémovú graviditu. Človek berie ohľad na lásky, rodinu a okolie, čo vníma ako samozrejmosť. Nerobí mu problém poskytovať pomoc. Je pre neho potrebné, aby aj spätne cítil podporu a povzbudenie od svojich najbližších. Šestka je orientovaná na rodinu a tam, kde prevládali nezhody, je dôležité sústrediť sa na harmonizáciu vzťahov.

Osobná ročná vibrácia 7

Vibrácia 7 vyvoláva zmeny, ktoré sa môžu bolestivo dotknúť citov. Dochádza k zmenám v milostných aj priateľských vzťahoch, doma aj v práci i v človeku samom. Sedmička je číslo duchovna. Je to namáhavý rok a núti človeka pracovať na sebe a hľadať vlastný vnútorný potenciál. Ide skôr o duchovný rast než o rozvoj fyzických aktivít. Táto vibrácia priam predurčuje zaoberať sa duchovnými otázkami súvisiacimi so životom, životným ponaučením a smrťou.

Osobná ročná vibrácia 8

Osmička je číslo karmy a úspech závisí od toho, ako si človek počínal v celom doterajšom živote. Je to vibrácia, v ktorej možno opäť získať pokoj i rovnováhu a ťažiť z predchádzajúcich skúseností. Človek sa v tomto roku môže cítiť fyzicky veľmi unavený, vibrácia však podporuje upevnenie telesnej sily a vôle. Vyhliadky v povolaní sa vyjasnia a milostné vzťahy dospejú k šťastnej rovnováhe. Človek musí konať čestne a bude mať v tomto roku úspech. Treba mať na pamäti, že lásku, silu a moc treba využívať múdro a s citom. Odporúčam otehotnieť.

Osobná ročná vibrácia 9

Číslo 9 znamená naplnenie a zakončenie cyklu a posunutie sa do vyššej roviny s novou osobnou ročnou vibráciou 1. Má význam pre rast osobného uvedomenia a zodpovednosti. Je to obdobie veľkého upratovania v psychickej aj fyzickej rovine. Človek bilancuje celý svoj doterajší život a snaží sa urobiť radikálne zmeny v nevyhovujúcich vzťahoch i v zamestnaní. Je to vhodné obdobie na vylepšenie bývania a nákup nehnuteľností. Deviatka podporuje hlad po poznaní a vedie človeka k zamysleniu sa nad zmyslom života. Človek má zároveň vnútornú potrebu usporiadať svoj rebríček životných hodnôt.

 
 
.............................
 
 
 
 
LIEČIVÉ ZVUKY
 
Päť orgánov -Pľúca Srdce Ľadviny Pečeň Slezina a zodpovedajúce cviky

V čínskej medicíne sa päť orgánov tela spája s istou emóciou, istým zvukom, istým postojom a ak je daný orgán v nerovnováhe alebo nemocný, tak sa to prejavuje navonok istou neželanou emóciou. V nasledovnom nájdete prehľad orgánov, zodpovedajúcich farieb, zvukov a emócií a takisto postoj, ktorým sa obnovuje rovnováha v orgáne pri
použití vizualizácie.
viac na :
 
 
 
.....................................


   

 
 
 KOŽNÉ PROBLÉMI DETÍ
 ( Neurodermatitída )

Trpia ňou predovšetkým deti, ktoré sú pod psychickým tlakom, najmä pod nevysloveným tlakom, čo vyvíjajú napríklad rodičia buď prehnanými nárokmi alebo hádkami medzi sebou. Existuje jeden starý, ale veľmi účinný recept na túto kožnú chorobu, aj keď sa teraz možno začudujete a usmejete: Postihnuté miesta navlhčite ranným močom chlapčeka, ktorý ešte nedovŕšil druhý rok života. Ak ho nemáte k dispozícii, takmer rovnako vám pomôže vlastný moč. Je to výborný prostriedok aj pri lupienke (psoriáze) a pásovom opare (urinoterapia). Je tiež možné, že ľudia trpiaci touto chorobou spia alebo pracujú na geopatogénnych zónach. Niekedy stačí premiestniť posteľ.

späť na obsah
 
 .........................................
 
  


5 + 1 TIBEŤANOV

Päť Tibeťanov je 5 energetických jogových cvičení, ktoré stimulujú základné energetické centrá v tele. Nárast vnútornej energie spôsobuje uzdravenie z chorôb, nárast celkovej vitality organizmu, omladnutie, zastavenie starnutia.
V tele sú energetické centrá (čakry) ktoré sa podobajú na rotujúci vír energie. Ak je v týchto centrách dosť energie a centrá navzájom harmonicky spolupracujú, človek je zdravý. Ak je v niektorom energetickom centre málo energie (energetický vír rotuje pomaly), časť tela ochorie (staroba). Ak je v niektorom centre energie priveľa (energetický vír rotuje príliš rýchlo), telo sa dostane do nevyváženého stavu a tiež ochorie (nervozita, úzkosť).
Každá čakra má priamy vplyv na niektorú žľazu s vnútorným vylučovaním a hormóny riadia proces starnutia.
Za 5 až 9 týždňov sa dá vypracovať až na konečný počet 21 opakovaní z každého cviku. Ak budeš každý deň cvičiť týchto 21 opakovaní, tvoje telo bude mať trvalo energiu 25 ročného človeka. Sú registrované prípady ľudí, ktorým sa vo vysokom veku zlepšil zrak, tak že odložili okuliare, stmavli im prešedivelé vlasy, stratili sa im starecké škvrny na koži, vyliečili sa z ekzémov a mnohých ďalších chorôb.
Už po prvom týždni cvičenia pocítiš prílev vnútornej životnej energie, nebudeš cez deň unavený, nebudeš potrebovať kávu a budeš výkonný až do neskorej noci.
Cvičenia vyvinuli pravdepodobne budhistickí mnísi z tibetského kláštora Šangri-La a korene majú v joge.

Pravidlá pri cvičeniach :

Dobre sa rozcvič, so zameraním na chrbticu! Cvičenia sú namáhavé na chrbticu a chrbtové svaly.
Dýchaj plynulo, pomaly a čo najhlbšie.
Prvý týždeň cvič len 3 opakovania z každého cviku, druhý týždeň 5 opakovaní, potom 7, 9, 11, ..., 21. 21 opakovaní stačí.
Cvič každý deň, ak chceš pocítiť účinok cvičení naplno. Raz do týždňa môžeš cvičenie vynechať, ale viac nie.
Medzi jednotlivými sériami cvikov môžeš robiť krátke prestávky na pár hlbokých nádychov.
Pri NÁDYCHU si predstav, že ťa napĺňa pocit blaženej spokojnosti.
Pri VÝDYCHU si predstav, že sa stráca všetko napätie zo svalov, cítiš sa uvoľnený.
Na cvičenie používaj podložku (molitan, deka, koberec).
Zapoj do regenerácie svojho tela aj mozog. Predstavuj si že si mladý, silný a krásny a mozog ti to splní.

Rozcvička

Cvičenia sú namáhavé na chrbticu - najmä na kríže a krčnú časť, a na zápästné kĺby. Pred cvičením je potrebné aby sa všetky kĺby, šľachy a svaly zahriali.
Krúž zápästiami oboch rúk na všetky strany.
Mávaj rukami ako keby si plával aby sa zahrial ramenný kĺb.
Otáčaj hlavu doprava - doľava, hore - dolu. Skloň hlavu k ľavému a potom k pravému plecu.
Vystri ruky nad hlavu a ukláňaj sa doprava - doľava.
Vystri ruky nad hlavu a ukláňaj sa dopredu a dozadu. Skús sa dotknúť čelom kolien.
Urob pár drepov s výponom na špičkách.
Každý si želá dlhý život, ale nikto nechce byť starý. (Jonathan Swift)

1. Tibeťan

Východisková poloha :
Postav sa a rozpaž ruky rovnobežne s podlahou.
Otáčaj sa v smere hodinových ručičiek. 1 cvik = 1 otáčka.
Ak chceš zmenšiť pocit závratu, nájdi si bod pred sebou. Pri otáčaní sa snaž udržať na ňom pohľad čo najdlhšie (keď sa bod pri otočení stratí z dohľadu, rýchlo otoč hlavu aby si znovu mohol sledovať daný bod).




UVOĽNENIE (po ukončení série) :

Ostaň stáť s rozkročenými nohami, vystri ruky pred seba, spoj dlane v úrovni hrudnej kosti a pozeraj na palce. Pomôže ti to získať rovnováhu.

2. Tibeťan

Východisková poloha :
Ľahni si na podložku, na chrbát. Vystri ruky pozdĺž tela, dlane smerom k zemi, prsty vedľa seba.
Pri NÁDYCHU zdvihni hlavu a tlač bradu na hrudník. Súčasne zdvihni nohy do zvislej polohy. Chrbát ostáva celý na podložke (najmä dolná časť).
Ak sa dá natiahni nohy smerom k hlave. Kolená by mali byť vystreté.
Ak trpíš nadmerným prehnutím bedrovej chrbtice (hyperlordóza), zohni kolená, a až z tejto polohy dvíhaj nohy. Pri spúšťaní nôh tiež najprv zohni kolená a potom spusti nohy na zem a na zemi vystri nohy.
Pri VÝDYCHU pomaly polož hlavu na zem a súčasne spúšťaj nohy na zem.


 
 
3. Tibeťan

Východisková poloha :
Kľakni si so vzpriameným telom. Opieraj sa o prsty na nohách. Rukami sa chyť za stehná (alebo si ruky opri o hrebeň bedrovej kosti vzadu).
Skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník.
Pri NÁDYCHU opatrne zakloň hlavu aj chrbticu dozadu (ohýbaj len hrudné stavce nie bedrá). Opieraj sa o rukami o stehná.
Zakloň sa len tak ďaleko ako ťa chrbtica pustí, nerob to násilne, lebo si ublížiš. Pri zakláňaní udržuj napäté svaly v oblasti chrbtice, najmä na krku, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice.
Pri VÝDYCHU sa vráť do východiskovej polohy (vzpriamená poloha).


 
4. Tibeťan

Východisková poloha :
Sadni si s nohami vystretými dopredu, chodidlá asi 30 cm od seba, telo vzpriamené (vzpriamená napnutá chrbtica), ruky polož dlaňami na zem vedľa zadku.
Skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník.
Pri NÁDYCHU pomaly zakloň hlavu a zároveň dvíhaj telo na vystretých ramenách.
Trup a stehná budú rovnobežné so zemou, ruky a lýtka sú kolmo na zem (vyzeráš ako stôl).
Na chvíľu napni všetky svaly v tele, ale nezadržiavaj dych.
Pri VÝDYCHU sa vráť do východiskovej polohy. Narovnaj chrbticu.

  
 
 
  
 
5. Tibeťan

Východisková poloha :

Ľahni si na zem tvárou smerom k zemi, opri sa o vystreté ruky, prsty na nohách sú zohnuté. Ruky aj nohy sú od seba vzdialené asi 60 cm (na šírku ramien), ruky aj nohy sú vystreté. Chrbtica je prehnutá nadol. Napni sedacie svaly aby sa chránila bedrová časť chrbtice. Cvik vykonávaj naboso na protišmykovej podložke (na kachličkách, parketách, nie na koberci), aby sa energia nespotrebovala na udržiavanie rovnováhy.
Opatrne zakloň hlavu čo najviac dozadu.
Pri NÁDYCHU zdvihni telo v bokoch aby vytvorilo obrátené písmeno "V". Súčasne skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník.
Pri VÝDYCHU nechaj klesnúť telo do východiskovej polohy.
Klesaj čo najhlbšie, takmer až po zem (len ak si pokročilý cvičenec).


 

 6. Tibeťan

6 Tibeťan sa nemusí cvičiť pravidelne preto nepatrí do normálnej zostavy. Tento cvik presúva sexuálnu energiu z dolných čakier spojených s pohlavnými orgánmi do horných čakier, ktoré túto energiu rozdelia do celého tela.
Tento cvik nie je vhodné cvičiť pokiaľ sa chystáš byť sexuálne aktívny. Naopak pokiaľ pociťuješ prebytok sexuálnej energie, tento cvik ťa zbaví napätia a pomôže ti získať rovnováhu.
Počet opakovaní je individuálny, obvykle stačia 3 opakovania.
Východisková poloha :
Postav sa vzpriamene.
Zhlboka vydýchni a vypusti z pľúc všetok vzduch, pritom sa opri rukami o kolená. Vydýchni aj zvyšok vzduchu z pľúc.
Zo zadržaným dychom, s prázdnymi pľúcami sa narovnaj späť do vzpriamenej polohy.
Daj si ruky vbok a tlač ich dolu, tým sa ti vysunú plecia hore. Brucho čo najviac vtiahni a vypni hrudník.
Zotrvaj v tejto polohe tak dlho ako len môžeš.
Keď si nútený sa nadýchnuť, nadýchni sa nosom, vydýchni ústami. Pri výdychu uvoľni ruky a nechaj ich voľne visieť vedľa tela. Viac krát sa zhlboka nadýchni a vydýchni.

  

 UVOĽNENIE

Po ukončení všetkých cvikov si ľahni a uvoľni si všetky svaly, aby ti v nich neostalo napätie.


späť na obsah
 
  .......................................
 
 
 
ĽUDSKÉ SPOLUPOSOBENIE

Aby sme pochopili zmysel ľudského spolupôsobenia, nechajme sa poučiť zákonitým dejom, ktorý sa odohráva v našom tele vždy, keď sa zraníme a spôsobíme krvácanie otvorenej rany.

Krátko po vzniku rany sa elementárne zložky krvi – krvné doštičky ukladajú jedna tesne vedľa druhej, aby vzájomným spojením vytvorili nepriepustnú tkanivovú stenu, ktorá krvácaniu zabráni. Len vďaka tomu sa rana dokáže regenerovať a umožňuje následnú bezproblémovú funkciu tela.

Vzhľadom na to, že od prílivu krvi je priamo závislá aj činnosť všetkých telesných orgánov, možno povedať, že spolupôsobenie krvných doštičiek za účelom zastavenia krvácania je nielenže žiaduce, ale dokonca nevyhnutné. Vieme si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa krvné doštičky nedokázali vzájomne spojiť? Alebo keby sa nespojili v krvácajúcej rane, ale napr. v mozgu? Vytvorili by trombus spôsobujúci mŕtvicu s ďalekosiahlymi následkami na celkovú kvalitu života dotyčného človeka.

Poznáme predsa následky poruchy krvnej zrážanlivosti - hemofíliu, ktorá neraz spôsobuje, že i malý úraz môže byť príčinou nadmernej straty krvi, ba často i predčasného úmrtia. Ľudia trpiaci touto poruchou sú dlhodobo odkázaní na pomoc lekára, ktorý odborným zásahom krvnú zrážanlivosť reguluje.

Prenesme tento dej na oblasť celospoločenského života a všimnime si vzájomnú podobnosť.

Postihnutým telom, krvácajúcim z otvorenej rany je aj naša spoločnosť, pretože krváca duchovne, v dôsledku všeobecného mravného úpadku a neochoty jednotlivcov poznávať úlohu života na Zemi. Jednotlivými krvnými doštičkami sme my, ľudia, ktorí sme smeli prijať dar života vo fyzickom tele.

Ak chceme byť v tejto situácii nápomocní, naša úloha je pochopiteľná: Musíme sa vzájomne podporovať a dopĺňať, presne tak, ako to robia krvné doštičky v tele, lebo len tak dokážeme vytvoriť pevnú duchovnú hradbu, ktorá spoločnosť nakoniec zachráni.

Je to dokonca naša povinnosť, pretože len v spolupôsobení spočíva sila schopná vytvoriť plnohodnotný celok, prinášajúci duchovnú pomoc, bez ktorej sa nikdy nezaobídeme.

Ale aká je dnes ľudská snaha spolupôsobiť v porovnaní s aktivitou krvných doštičiek? Nemusíme byť obzvlášť vnímaví, aby sme sa so sklamaním presvedčili o všeobecnom úpadku v tomto smere. Nedostatok slobody a vzájomného rešpektu vo vzťahoch spôsobili, že sa nejeden človek už toľkokrát sklamal v sebe i vo svojich blízkych, až na ochotu spolupomáhať celkom zanevrel a radšej si začal raziť cestu podľa vlastnej vôle v domnienke, že práve v izolácii splní svoju životnú úlohu.

Pravá príčina tohto sklamania však nie je náhodná. Stojí za ňou inteligentný vplyv deštruktívnej sily, ktorá chce ľudí rozdeliť a roztrieštiť, aby sa stali iba opustenými kameňmi lemujúcimi širokú cestu, ktorá vedie k úpadku a zavrhnutiu. Za týmto účelom so všetkou silou deformuje ušľachtilý obsah pojmu spolupôsobenia. Šíri klamstvo, že spolupôsobenie je prežitkom doby, utvrdzuje ľudí o ich vlastnej sebestačnosti ako o jedinej šanci presadiť sa a bez sklamania dosiahnuť vlastné ciele. Dokonca sa neštíti tvrdiť, že spolupôsobenie sa protiví Vôli Stvoriteľa.

Neodvratným následkom je všeobecne uplatňovaný individualizmus. Všimnime si, ako sa v dôsledku toho zmenila napríklad kultúra nakupovania. Ešte pred niekoľkými rokmi bol samozrejmou súčasťou nakupovania bezprostredný medziľudský kontakt nakupujúceho s predavačom, poskytujúci príležitosť vzájomného duchovného obohatenia sa. Dnes je tento spôsob postupne zamieňaný za hypermarketový nákup v „obchodoch", kde nadmerné množstvo práce predávajúcich vyťažuje natoľko, že takmer vôbec nemajú čas komunikovať so zákazníkom, ktorý naopak strhaný starosťami dňa často ani nemá záujem o takýto kontakt. Podobne chladný a neosobný je aj internetový nákup v tzv. virtuálnych predajniach, ktoré v skutočnosti ani neexistujú a podobne.

Je pravdepodobné, že ak sa tento trend nezastaví, medziľudský kontakt sa už v blízkej dobe obmedzí iba na okolnosti, v ktorých sa ešte nedokáže prejaviť technika a predovšetkým vidina zisku, pre ktorú je technika často zneužívaná.

Niečo podobné by sa stalo aj pri väčšom zakolísaní nadnárodnej ekonomiky. Ak by napríklad došlo k prudkému a dlhodobému pádu meny, uskutočnil by sa sociológmi pripúšťaný scenár, podľa ktorého by v spoločnosti nastal taký chaos a strach o živobytie, že vykorisťovanie by sa stalo bežnou súčasťou boja o prežitie s ďalekosiahlym dopadom na celkovú úroveň spoločenského života.

Položme si otázku: Je takáto nezávislosť a sebestačnosť prínosná len preto, že nám prináša pohodlnejší život? Nestávame sa aj napriek zdanlivému pokroku globálne existenčne závislí?

V súčasnosti sa tiež mnohí právom obávajú zneužívania rozsiahlych počítačových databáz, obsahujúcich všetky osobné údaje ľudí, s ktorými je možné narábať bez ich vedomia a súhlasu. Človeku je odobraté jeho najužšie súkromie, pretože nič už nemôže vykonať nekontrolovane. Nie je však aj tento jav len prejavom globálnej závislosti, ktorý vznikol preto, že sme zabudli na vlastnú duchovnú úlohu a prestali sa zaujímať o život podľa vzoru vyššieho predurčenia?

Omnoho ničivejšie následky si však vyžiadal individualizmus v duchovnom povedomí ľudí, ktorí prišli na Zem, aby ju bezprostredným spolupôsobením pozdvihli a ochránili pred úpadkom. Na túto úlohu boli dlho pripravovaní, len aby ju dokázali v stanovený čas verne spĺňať a vzájomne si pomáhať. Na nich sa však deštruktívna sila zamerala najviac, pretože práve v nich cítila najväčšie ohrozenie svojho vplyvu. Svoj zámer dosiahla tým, že rozšírila nesprávne pochopenú myšlienku samostatnosti v duchovnom napredovaní. V praktickom prejave sa jej uskutočnenie rovná izolácii jednotlivca od ostatných, pretože bezprostredné spolupôsobenie viacerých ľudí je už v princípe chápané ako prejav duchovnej nesamostatnosti.

Problém spočíva v tom, že myšlienka samostatnosti je nesprávne interpretovaná. Pod pojmom „samostatnosť" totiž nie je myslená izolácia či odmietanie spolupráce, ale duchovná nezávislosť a neviazanosť od všetkého, čo by mohlo prekážať v spĺňaní predurčenej duchovnej úlohy. Mnoho ľudí preto napríklad s pohŕdaním zavrhuje šancu spolupomáhať na ozdravovaní života v spoločnosti preto, aby si zachovali samostatnosť, no pritom si neuvedomujú, že ich najväčšou prekážkou sú často ich najbližší príbuzní, od ktorých sa nedokázali vnútorne oslobodiť.

Existujú predsa mnohé medziľudské vzťahy, v ktorých ľudia žijú fyzicky oddelene, no aj napriek tomu sú na sebe chorobne závislí, a naopak, je mnoho vzťahov, v ktorých ľudia zdieľajú bezprostredný fyzický kontakt s povznášajúcim účinkom na ich konanie, pretože sú duchovne samostatní. A práve takáto samostatnosť je základom slobody, ktorá je pre dôstojný život nevyhnutná!

V zmysle úvodného príkladu povedané, ľudia, ktorí uviazli v nesprávnom pochopení samostatnosti, sa podobajú tým krvným doštičkám, ktoré sa nedokážu spojiť za účelom zastavenia krvácania, a preto sú pre záchranu života bezvýznamné.

Nemožno si však myslieť, že by preto boli zákerní alebo zlí, práve naopak. So všetkými sa snažia udržiavať nekonfliktné, často až vrúcne priateľské vzťahy. Keď sa však majú zapojiť do spolupráce dlhodobejšieho charakteru, tak ustúpia do úzadia a ich pomoc nepresahuje ani základný stupeň myšlienkovej podpory, ktorá mala byť už dávno samozrejmosťou.

Obeťami duchovného individualizmu sú aj jednotlivci, ktorí v samostatnosti vidia účinný spôsob, ako sa zviditeľniť a dostať do pozornosti druhých. Žiadna forma spolupôsobenia im nevyhovuje, pretože sa boja, že keby splynuli s celkom a stali sa jeho nepatrnou súčasťou, stratili by svojich obdivovateľov a spolu s nimi i zmysel svojho úsilia.

Pozrime sa teraz na ďalší príklad z prírody, ktorý nám zreteľne ukazuje účinný smer spolupôsobenia. Ako prebieha život mravcov, ktorých už i deti poznajú ako usilovných pracovníkov? Ani v jednom mravenisku nevládne chaos tak, ako tu na zemi. Aj napriek mnohorakosti ich úloh je možné všade pozorovať prísny poriadok a hierarchické usporiadanie, ktoré je vzájomným úsilím a spoluprácou neprestajne obnovované. Ak je napríklad potrebné premiestniť kúsok suchej trávy, ihneď zíde sa niekoľko mravcov, ktorí sú pripravení konať.

Aká je však v porovnaní k tomuto prístupu naša ochota a schopnosť byť si nápomocní? Po zrelom uvážení možno skonštatovať, že naše duchovné úsilie by niekoľkonásobne zaostávalo.

Stavanie mosta sa tiež nezaobíde bez spolupôsobenia viacerých odborníkov. Nikto predsa nedokáže most postaviť sám, no spoločne to možné je! Niekto dokáže stavať konštrukciu, iný ovládať pomocné technické zariadenia, atď. Každý si však musí vykonávať svoju prácu svedomito a trpezlivo bez toho, aby pritom zasahoval do odbornosti druhých. Len tak je možné postaviť most, ktorý bude slúžiť ľudským potrebám v súlade s plánom architekta.

späť na obsah
 
 .......................................
 
 
 
 
ŽIVLY A ČLOVEK

Živly sú prapôvodné kvality, z ktorých bol stvorený svet. Preto aj povahové črty človeka sú ovplyvnené základným živlom v znamení, v ktorom sa narodil. Vnútorný element každého znamenia, ktorý ho bližšie charakterizuje,
je daný ročným obdobím.

Každý živel umožňuje kladné, ale aj negatívne vlastnosti. Nájdite svoje povahové črty a pozrite sa, koľko práce Vás ešte čaká pri pretváraní svojej povahy. Zverokruh vám tiež pomôže pochopiť druhých, prečo sú iní ako vy a ich inakosť tolerovať. Veď keby boli všetci ľudia rovnakí, svet by bol fádny; a práve rozmanitosť pováh ľuďom umožňuje obsiahnuť, poznať a prežiť celú šírku života vzájomným dopĺňaním sa.


OHEŇ - Baran, Lev, Strelec + ZIMA (21.12.)

+ aktívnosť, horlivosť, nadšenie, odvaha, rozhodnosť, sila tvorivosti, smelosť, snaživosť...

– hádavosť, podráždenosť, pud všetko zničiť, vášnivosť, nemiernosť, žiarlivosť, žravosť, pomstychtivosť, prudkosť, nenávisť, zlosť, náhle vzkypenie...


VZDUCH - Blíženci, Váhy, Vodnár + LETO (21.6.)

+ bdelosť, bezstarostnosť, dobrosrdečnosť, dôverčivosť, jasnosť, ľahkosť, nezávislosť, obratnosť, optimizmus, usilovnosť, prenikavosť, radosť, usmievavosť...

– nedostatok vytrvalosti, nepoctivosť, klebetnosť, prefíkanosť, ohováranie, táravosť, premenlivosť, urážlivosť, márnotratnosť...


VODA - Rak, Škorpión, Ryby + JAR (21.3.)

+ chápavosť, pokojnosť, jemnosť, dôverčivosť, oddanosť, milosrdenstvo, odpúšťanie, skromnosť, súcit, vrúcnosť, poddajnosť, meditatívnosť, zvnútornenie...

– ľahostajnosť, bezcitnosť, lajdáckosť, lenivosť, nepoddajnosť, nesmelosť, nedotknutosť, nestálosť, skľúčenosť...


ZEM - Býk, Panna, Kozorožec + JESEŇ (23.9.)

+ dôslednosť, svedomitosť, vytrvalosť, dochvíľnosť, obozretnosť, odolnosť, zodpovednosť, opatrnosť, pevnosť, spoľahlivosť, triezvosť, cieľavedomosť, úctivosť, vecnosť...

– fádnosť, povrchnosť, lenivosť, ľahostajnosť, ťažkopádnosť, urážlivosť, nesvedomitosť, nepravidelnosť, plachosť, pohŕdavosť...


Negatívne vlastnosti a nimi vytvorené myšlienky, slová a skutky sú na škodu nielen nám, ale aj nášmu okoliu. Môžete to síce ignorovať, ale každá voľba má svoje následky. Takto vytvorené negatívne energie sa hromadia na našej planéte, a keď presiahnu únosnú mieru, Zem sa ich zbaví prostredníctvom živlov. Požiarmi a sopečnou činnosťou OHEŇ likviduje negatívne energie vytvorené hnevom, agresivitou a násilím; záplavami VODY a morskými vlnami odplavuje nečistoty - zlé energie nahromadené bezohľadným zhŕňaním majetku; hurikánmi, tornádami a víchricami VZDUCHU rozfukuje negatívne myšlienky, a otrasmi zemskej kôry odstraňuje zo ZEME sebeckú energiu bezohľadného drancovania
a znečisťovania prírody.

späť na obsah
 
....................................
 
 
ZÁKONY V KTORÝCH ŽIJEME

Všetko, čo je dokonalé, je aj jednoduché. Také sú aj zákony, podľa ktorých funguje nielen celý duchovný a hmotný svet, ale aj náš život. Nechceme týmto povedať niečo nové alebo čosi, čo nepoznáte. Chceme iba pripomenúť princípy, ktoré tu sú, hoci si ich neuvedomujeme.

Zákon rovnorodosti: “Rovnaké sa stretáva, rôzne sa míňa”. Jednoducho povedané: “Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá”.

Zákon sily: “Silnejšie priťahuje slabšie a slabšie je priťahované silnejším”, alebo: “Silnejšie odpudzuje slabšie a slabšie je odpudzované (odtláčané) silnejším.

Zákon tiaže: "Ťažké klesá dolu a ľahké sa vznáša". Inak povedané: “zdravému sa darí a choré upadá”. Láska, nádej, trpezlivosť, viera, pokora, šťastie a radosť sú ľahké svetlé vibrácie, ktoré povznášajú. Naproti tomu pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, lenivosť, smilstvo a pažravosť sú ťažké temné vibrácie, ktoré ťahajú dole.

Nie všetko, čo je jednoduché, je aj ľahko pochopiteľné. My však nepotrebujeme týmto zákonom “rozumieť”, my si ich potrebujeme uvedomovať v našom bežnom živote. Preto si namiesto vysvetľovania uvedieme konkrétne situácie.


Pomôžete a vráti sa vám opak

Je dôležité vedieť, prečo niekomu pomáhate. Ak sa k vám ten druhý zachová namiesto vďaky zle, vaša pomoc nebola vhodná. Robili ste niečo nechcené druhým. Podľa zákona rovnorodosti sa vaša pomoc minie úmyslu a ublíži. Zlá odplata (namiesto vďaky) je vlastne prirodzenou reakciou. Preto pomáhajte vtedy, keď vás o to niekto požiada. Vtedy sa neminie vaša pomoc s cieľom. Pokiaľ však uvidíte niekoho v núdzi a ak to nebude proti jeho vôli, pomôžte.


Neúspešné podnikanie

Ak podnikaním robíte pre ľudí niečo potrebné a užitočné, dávate zamestnancom slušnú prácu a plácu, je to niečo pekné (svetlá ľahká vibrácia) – darí sa vám. Ak však chcete zarobiť hneď veľa pre seba, či “svoju” rodinu, čo je dosť sebecké (ťažká temná vibrácia) – nedarí sa vám. Pokiaľ áno, tak iba dočasu, kým nezačne pôsobiť zákon tiaže. Účinky sa môžu prejaviť najskôr v medziľudských vzťahoch a v psychike, neskôr v celom vašom živote.


Hľadanie zamestnania

Strach a agresivita sú rovnako temné a ťažké vibrácie. Ak máte strach o svoje zabezpečenie, každý to cíti a nechce vás zamestnať (a môžete sa tváriť ako chcete). Kto by predsa zamestnal niekoho, kto má strach o seba a myslí stále na svoje veci. Ak však chcete tvoriť a pracovať a namiesto strachu budete mať v sebe nádej, máloktoré dvere vám budú zatvorené.


Nemôžete si nájsť partnera

Chcenie je nepochopenie života. Chcieť niečo mať, napríklad partnera, je strach. Chcenie mať je ťažká vibrácia. Tá odrádza všetkých potencionálnych partnerov. Lebo vy chcete niekoho, kto vám bude dávať. A to je obchod, nie láska. Preto na základe zákona rovnorodosti sa miniete s tými, ktorí chcú niekoho milovať (čo je svetlá povznášajúca vibrácia).


Chcete porozumenie

Nikdy nenájdete človeka, ktorý vám porozumie a naozaj vás vypočuje. Na základe rovnakosti nájdete takého, ako ste vy - niekoho, kto hľadá porozumenie sám pre seba. Ak však budete chcieť porozumieť iným, hneď nájdete niekoho, kto porozumie aj vám.


Hra na automatoch

Chcete pohodlne získavať a nechcete nič pre to urobiť v reálnom živote, ktorý nie je práve dvakrát ľahký? Potom musíte byť pritiahnutý rovnakým. Aj majitelia automatov chcú zisk bez práce. Získať prostriedky na život a vyhrať svoj boj o vlastný život. A vďaka hráčom sa im to darí.


Potreba pomoci

Mnoho ľudí zažilo obdobia, keď trpeli citovou alebo finančnou “núdzou” a potrebovali naozaj “pomôcť.” Vtedy sa obyčajne ukáže, kto je naozajstný kamarát a kto sa tak iba tváril. Keď však “núdza” pretrváva dlhodobo, pomoc zvonku je neúčinná. Vtedy potrebujete vidieť život a samých seba iným spôsobom. Až vtedy človek dokáže vidieť ostatných, začne im rozumieť, prestane byť arogantným a bezcitným. Uvidí iných v núdzi a sám im bude chcieť pomôcť. Až tak sa mu podľa zákona rovnorodosti dostane tiež pomoci.


Hľadáte správne riešene? Vsaďte na mladých

Mladý človek ešte nie je zaradený do “života”. Nie je ešte zaťažený stereotypom práce, zhonom a stresom, povinnosťami, starosťou o každodenné prežitie, zvykmi a zlozvykmi. Je schopný vidieť nepoznané možnosti a dokáže odhaliť nefunkčné, lebo je nezaťažený poznaním starého. Takéto nezaťažené videnie vytvára podľa zákona tiaže a zákonu rovnakého ľahké a pekné riešenia prinášajúce harmóniu a rozkvet. Ako teda využijeme zákon sily? Donútime mladých prispôsobiť sa starému alebo ich necháme zmeniť náš svet na krajší?


Zhrnutie:

Robte druhým to, čo chcete, aby robili oni vám. Dávajte a bude vám dané, milujte a budete milovaní, pomáhajte a aj vám bude podaná pomocná ruka, nekradnite a nebudú okrádať vás, neubližujte a nikto nebude ubližovať vám. Uvedomte si zákon rovnorodosti a dajte priestor pre život sebe aj iným. Veď je to také jednoduché.

späť na obsah
 
 ...................................
 
 
 
 
OČISTNÁ OLEJOVÁ TERAPIA

V každom dobrom snažení je nám vždy daná pomoc aj na to, aby sme sa mohli rýchlo a účinne vyliečiť aj po hmotnej stránke. Najlepší príklad sú asi liečivé bylinky. Jednou z menej známych, ale o to účinnejších metód liečenia je tzv. olejová terapia. Tento veľmi jednoduchý spôsob liečenia, ktorého účinky sú nevídané, lieči bolesti hlavy, bronchitídu, bolesti zubov, trombózu, ekzém a iné kožné choroby, žalúdočné vredy a iné poruchy zažívacieho traktu, črevá a hemoroidy, srdce, krv, obličky, pečeň, pľúca a ženské problémy. Pomáha tiež okrem iného aj pri chronickej nespavosti, cukrovke, nervových ochoreniach, paralýze a encefalitíde, dobre pôsobí pri problémoch s kĺbmi, zabraňuje rastu zhubných nádorov a lieči ich.

Tajomstvo tejto zázračnej metódy je úplne jednoduché, a čo je dôležité, je bez vedľajších účinkov. Spočíva v tom, že každý deň na prázdny žalúdok (najlepšie ráno) si treba dať do úst za polievkovú lyžicu oleja a premáľať ho v ústach pomedzi zuby a popod jazyk (a neprehltnúť, samozrejme). Olej má totiž schopnosť vyťahovať z krvi toxické látky, takže pôsobí očistne, bez toho, aby narušil zdravú mikroflóru tela. Práve jazyk a ústna dutina sú, čo sa týka jemných vlásočníc a spojiviek, najcitlivejšie, preto môže olej pôsobiť najúčinnejšie práve v týchto miestach. Je dobré ho premáľať v ústach asi 15 – 20 minút, toľko totiž trvá, kým sa krv z celého tela prečerpá týmito miestami. Olej potom, čo opustí priestory vašej ústnej dutiny, by mal byť bielej farby a vodnatej konzistencie; iba vtedy dostatočne splnil svoju úlohu. Ak budete cítiť, že to potrebujete, môžete si olej vrámci tých dvadsiatich minút vymeniť za nový. Samozrejme, netreba zabudnúť na následné dôsledné vypláchnutie úst.

Terapiu môžete robiť aj viackrát denne, vždy však musí byť na prázdny žalúdok. Najlepšie je používať olej slnečnicový alebo sezamový (iné druhy, napríklad zeleninový, nemajú taký účinok); a veľmi dôležité je, aby bol lisovaný za studena. Nemusí to byť žiadny špeciálny organický druh, postačí ten, ktorý bežne kúpite v obyčajnom supermarkete, dôležité je, aby bol čistý, stopercentný.

U niektorých ľuďoch sa účinky dostavia už po pár dňoch, u iných je to zasa otázka niekoľkých týždňov či mesiacov. Je známy prípad človeka, ktorý trpel ťažkou alergickou astmou spojenou so srdcovými problémami a márne sa všemožnými spôsobmi liečil dlhých 45 rokov. Po deväťmesačnej pravidelnej olejovej terapii sa úplne vyliečil. Zaznamenaný bol tiež priam zázračný prípad vyliečenia artritídy človeka, ktorý ňou trpel 20 rokov – a to iba behom krátkych piatich dní. Ľudia si väčšinou pochvaľujú blahodárne účinky na zažívací trakt, zlepšenie apetítu, odstránenie rôznych alergií, hemoroidov či zápchy, dobrý spánok v noci, vyčistenie a skrásnenie pleti, dokonca prečistenie aj nosných dutín; taktiež odstránenie nepríjemného zápachu z úst, či dlhodobých bolestí chrbta, ako aj zhubných nádorov veľkosti tenisovej loptičky. Vynikajúce výsledky boli dosiahnuté aj pri bolestiach zubov či krvácajúcich ďasien. Pomocou olejovej terapie dokonca rozkývané boľavé zuby spevneli natoľko, že dotyčný (86 ročný!) mohol potom pokojne jesť aj tvrdé potraviny a hrýzť aj mrkvu. Zuby tiež výrazne obeleli. V ďalších prípadoch okrem iného prestali šedivieť vlasy, zlepšila sa pamäť a dokonca i krátkozrakosť.

Nezľaknite sa tiež, ak by sa vám náhodou stalo, že sa krátko po začatí terapie príznaky chorôb zhoršia. Je to iba (alebo už) prvá fáza liečenia.

Najdôležitejšia zo všetkého je, samozrejme, duchovná zmena. Pochopiť príčiny choroby a odstrániť ich. Takáto pomoc prečistenia a uzdravenia je iba možnosťou nabrať silu na tú duchovnú zmenu. Inak sa choroba bude stále vracať, tak ako sa to stalo mnohým ľuďom, ktorí prestali s olejovou terapiou. Potom síce rýchlo začali znovu, ale takto to dookola stále nejde. Olej vám môže prečistiť telo, ale o ducha sa musíte starať vy sami. A ten je vždy, nielen čo sa týka vzniku a vyliečenia chorôb, prvoradý. Osobne si myslím, že tie „zázračne rýchle“ vyliečenia boli spôsobené (pravdepodobne nevedomou) hlbokou duchovnou zmenou človeka.

 
 
 ..................................
 
 
 
 
 
ĽUDOVÝ LIEK NA ZAPÁLENÉ HRDLO


Neberte prosím tento recept ako nejaký odporúčaný liek, ktorý chceme propagovať, alebo ako cestičku, ako vybabrať s chorobou. Berte ho skôr ako možnosť pochopiť príčinu ochorenia a uzdraviť sa nielen na tele, ale aj na duchu.

Recept: Pite alebo kloktajte čo najčastejšie po malých dúškoch z nápoja, ktorý pripravíte rozpustením jednej kávovej lyžičky jedlej sódy bikarbóny v 1 dl vody. Najskôr užívajte raz za hodinu, neskôr menej často. Hrdlo sa uzdraví do 24 hodín. Niekedy stačí užiť iba 2-3 krát, ak začnete hneď pri prvých príznakoch škriabania v hrdle.

Pozrime sa, ako to funguje. Sóda bikarbóna je zásaditá (pH-) a baktérie potrebujú k životu prostredie kyslé. Dlhodobejším udržovaním zásaditého prostredia v hrdle proste „vykapú“. Naopak, ak popíjate celý deň čajíček s citrónikom, baktérie iba podporujete, a tým aj chorobu. Dramatickejší a ťažší priebeh ochorenia nemusí byť pre proces poznávania práve na škodu, len je nepríjemnejší. My však potrebujeme odstrániť príčinu choroby a vyzdravieť, nie trpieť! Uvedomte si prosím, že ideme hľadať v našom vlastnom živote to, čo nevidíme. Keby sme vedeli, prečo sme chorí, neochoreli by sme, lebo choroba tela je dôsledok odsunutia problému z vedomia. Pozrime sa preto pozorne na sprievodné javy choroby a deje, ktorými do nášho života zasahuje:

Zapálené hrdlo nám znemožňuje rozprávať. Dobre zvážime, čo povieme. Asi nebudeme hovoriť o nepodstatných veciach a upriamime sa iba na naozaj dôležité. To by bolo dobré naučiť sa a aplikovať aj do bežného života.

Choroba nám dopraje čas. Úplne nás vyradí zo zabehnutého života a vypne nás z každodenného kolotoča, o ktorom sme si mysleli že je v poriadku, ale asi nie je. Samota umožní prebrať záležitosti, ktoré prehliadame, alebo neberieme vážne. Možno nám chýbajú v našom živote zásady, ktoré by ho usporiadali tak, aby sme si našli čas na zanedbávané.

Nie je kašeľ prejavom potláčanej agresivity z určitých okolností v našom živote, ktoré znášame bez toho, aby sme ich zmenili alebo ich vyslovili? Keď kašleme, otvoríme si ústa na hocikoho bez toho, aby nám niečo vytýkal, čo by normálne zrejme nebolo také ľahké. Bolo by treba vysvetľovať, obhajovať, byť nepopulárnym a dokonca byť pripravený na to, že náš názor na vec musíme zmeniť, lebo je nesprávny. Na mieste je otázka: O čom nehovoríme, hoci by sme mali? Na čo dôležité sme sa v našom živote „vykašlali“? Hovoríme o problémoch, ktoré vzniknú, alebo riešenie potláčame mlčaním a keď sa ich nahromadí veľa, symbolicky ich vykašleme v podobe hlienov?



Pár rád pre tých, ktorí sú už poriadne nachladnutí:

Suchý kašeľ. To človek kašle a nič nevykašle, a stále ho to dráždi kašľať ďalej. Dôvodom suchého kašľa je, že hlieny sú stvrdnuté a neprejdú cez dýchacie trubice von. Všetko, čo treba, je hlieny zvlhčiť. Naparovanie nad prevarenou vodou, do ktorej môžete pridať malé množstvo harmančeku, môže výrazne pomôcť, alebo i výkonný zvlhčovač vzduchu v miestnosti. Rovnakú pomoc ale môže urobiť i vdychovanie vzduchu ústami cez vodu, ktorá hlieny v pľúcach zvlhčí. Je to rýchlejšie i jednoduchšie. V predklone odpijete z dlane trochu teplej vody a hneď cez malú medzeru medzi perami vdychujete cez vodu vzduch. 3-4 minúty takéhoto zvlhčovania by mali úplne stačiť. Pomôže i to, keď sa potom budete pomaly zhlboka nadychovať a rýchlo vydychovať. To zvlhčené hlieny poposúva vyššie a budú sa dať ľahko vykašľať. Podráždené hrdlo by mal pomôcť upokojiť skorocelový sirup.

Zapchatý nos. I pri najsilnejšej nádche bývajú chvíle, keď človek môže dýchať aspoň jednou nosnou dierkou. To môžeme využiť na nenásilné prepláchnutie nosných dutín vodou. Tento starodávny spôsob odporúča použiť misku s trochou osolenej, teplejšej vody, aby vás hlavne zo začiatku nedráždila. Je ale možné použiť namiesto misky dlaň a vlažnú tečúcu vodu. Ide znovu iba o zvlhčenie hlienov, ktoré potom ľahko nosné dutiny opustia. Vodu nasajete voľnou nosnou dierkou (druhú je dobré si zapchať) a následne ju i s hlienmi vysmrkajte. Opakujte to viac krát, najlepšie až kým vám nepretečie nasávaná voda do ústnej dutiny. Takéto prečistenie často spôsobí, že sa v priebehu krátkeho času uvoľní druhá nosná dierka a budete ju môcť tiež prepláchnuť. Nedajte sa odradiť tým, že účinok preplachovania nebude hneď obrovský. Skutočný efekt sa objaví až priebežne po dlhodobejšom prečisťovaní, hlavne ak ho budete robiť čas od času i preventívne. To budete môcť použiť i chladnú vodu a celú očistu dokážete vykonať aj v priebehu 15 sekúnd. Potom, i keby ste mali v budúcnosti akokoľvek silnú nádchu, nebudete mať nikdy upchaté nosné dutiny.

späť na obsah
 
..........................................
 
 
SILA ĽUDSKÉHO SLOVA
 
 
 
Tvorenie krištálov vody pri vyslovení slov a pri pustení hudby .
                        
 Slovo „ďakujem“        slová„láska a vďačnosť“   Slová „to je naozaj krásne“  Slová „choré, zabijem“       Hudba - liečivá
 
                           
   Hudba - Bach              Hudba - heavy metal          Voda z prameňa    Voda rieky veľkomesta   Voda z rieky po modlitbe

 
 

Hovorí sa, že ľudské slovo má veľkú silu. Slovom možno človeka povzbudiť, zraniť, pohladiť či ublížiť mu. Na druhej strane však ľudia mávajú sklon neprikladať slovu až taký veľký význam, pretože je to koniec koncov „len slovo“, ktoré nemá žiadny (aspoň podľa nich) viditeľný účinok; možno snáď okrem zmeny nálady človeka, s ktorým sa rozprávame. Ľudský sklon k materializmu, kedy dokonca aj ľudia usilujúci sa o duchovný rozvoj hľadajú viac-menej podvedome nejaký okamžitý hmatateľný účinok, teda či sa to dá „chytiť, vidieť, ohmatať, počuť“ a tak ďalej, prispieva k tomu, že sa so slovami, a ešte viac s myšlienkami, zaobchádza pomerne ľahkovážne. A tak si ľudia spokojne tárajú, nadávajú, vedú prázdne reči, odhliadnuc od ich myslenia, lebo to je nepomerne horšie...

A to všetko v podstate preto, lebo neexistuje, alebo lepšie povedané až donedávna neexistoval žiadny hmatateľný dôkaz o účinkoch slov a myšlienok, kým vedec Masaru Emoto nevyskúšal jeden experiment s vodou. Vedel, že voda má schopnosť prijímať do seba informácie v podobe iných prvkov, ktoré v sebe rozpustí, a tak chcel Masaru Emoto vyskúšať, či dokáže prijímať informácie aj zo slov. Na fľaše s destilovanou vodou napísal rôzne slová, ako „láska“, „ďakujem“, ale aj „hlupák“ či „démon“ a podobne. Tieto fľaše s nápismi nechal stáť po celú noc a na druhý deň vodu zmrazil, a potom Masaru Emoto pozoroval jej kryštály pod mikroskopom. Výsledky boli ohromujúce. Kryštály z vody, na ktorej boli napísané pozitívne slová ako „láska“ a „ďakujem“, boli vytvarované do nádherných súmerných tvarov najrôznejšieho druhu – priam až umeleckým spôsobom; kdežto kryštály vody s negatívnymi nápismi mali tvar chaotický, škaredý a odpudzujúci.

Toto je teda jasný, „hmatateľný“ dôkaz, že slová dokážu výrazne pôsobiť a majú nepochybne účinok. Poďme však ďalej. Voda je jeden zo základných stavebných častíc hmoty, jeden zo štyroch živlov; nachádza sa v prírode, v rastlinách, zvieratách, veciach, a aj samotné ľudské telo je zložené z viac ako 70% práve z vody. Teda všetko, čo povieme, aj to napohľad najnevinnejšie slovo má silný účinok na nás samých, na ľudí okolo nás, ba čo viac, na celé naše okolie. Poďme však ešte ďalej.

Ten istý vedec Masaru Emoto pozoroval pod mikroskopom kryštály zmrazenej vody z priehrady veľkomesta. Dá sa asi predpokladať, aký bol výsledok. Voda bola znečistená a kryštály boli beztvarné a škaredé. Tú istú vodu potom zaniesli istému mníchovi, aby sa nad ňou pomodlil a požehnal ju. Kryštály tej istej vody potom nadobudli opäť krásny tvar...

Z toho sa dá predpokladať, že nie slovo samotné, teda jeho fonetický zvuk, ale jeho význam a to, čo doň človek pri vyslovovaní vkladá, teda svoju myšlienku, zámer, cit – to sú tie hlavné zdroje pôsobenia a účinku. Veď niektoré slová môžu mať v jednom jazyku jeden význam, a v inom zasa úplne opačný (napríklad v češtine „ne“ znamená „nie“, v gréčtine "áno"). Možno teda povedať, že už samotné myšlienky a hlavne cítenie majú obrovskú silu pôsobnosti, ktorá môže pôsobiť deštruktívne a rozožierajúco, ale aj tvorivo a ozdravujúco nielen na nás a naše telo, ale aj na naše okolie. Ľudia sa čudujú, odkiaľ sa berú všetky choroby a prírodné či iné katastrofy, a pritom oni sami majú k tomu kľúč, oni sú pôvodcami toho všetkého. Sú skutočnými pánmi tvorstva, pretože majú moc na celé tvorstvo pôsobiť, a tým zaň berú aj zodpovednosť...

Ľudský duch vplýva svojimi slovami a myšlienkami na všetko vo svojom okolí, nielen na vodu, u ktorej sú tieto účinky dokázateľné. Ak si to človek plne uvedomí, možno začne chápať význam slov: "odpustite svojim nepriateľom" a už si nebude viacej škodiť tým, že by sa na niekoho hneval, alebo na niečo nadával. Po uznaní týchto neviditeľných dejov si však určite začne uvedomovať, aké účinky má na neho pokrm, keď zaň Tvorcovi všetkého úprimne poďakuje a mnohé iné veci, ktoré doposiaľ v neporozumení prehliadal.
 
Preto by sme si mali VEDOME kupovať oblečenie s ,,nápismi,, . Teraz si predstavte , koľko nap.tričiek má každý z nás s nápismi, ktorým ani nerozumieme. Keby sme si preložili význam slov, ktoré tam nevedome nosíme, boli by sme niekedy nemilo prekvapený, prečo práve  aj kôli tomutu, má človek náladu a emócie, ktoré práve má.
Ľudská aura, sa uzatvára vzadu, za chbtom. V tejto časti, akoby sme boli ,,menej,, odolný a chránený a aj ľahšie prímatelnými energiám. Preto by sme mali opatrne voliť slová, emócie a myšlienky,
ktoré posielame niekomu práve od chba.
t
Tak isto, je to aj s rôznymi nápismi na chbte vetrovky, trička ..na hrudi a na krku limca a s výberom farby. Aj farba , je energia. Každá farba, má svoju vibráciu http://zalubene.blog.cz/0803/vyznam-farieb
ktorá nám nie výždy v danú chvílu sedí. Preto sa niekedy nevieme obliesť a prehadujeme blúzku za blúzkou zo slovami - toto mi dnes nesedí.
 
Skúste jednoduchý experiment :
Napíšte svojim miláčikom, detičkám napr na biele, alebo ružové tričko, napr LÁSKA, alebo HARMÓNIA, RADOSŤ, ZDRAVIE, prípadne to vpíšte do obrázku srdiečka, fixkami na texit -.http://www.utulnybyt.sk/index.php/vypis/142/fixky_na_textil
Budete prekvapený reakciou a hlavne správaním vašej ratolesti. Tento princíp, môžete  využiť aj pri uzdravovaní . Stačí to aplikovať napr. na staršie pižamo. Opäť môžete volivedome farbu . Biela je širokospektrálna a univerzálna. Zelená je liečivá a pod. Pri horúčkovitých stavoch , červené pižamo vymente za napr ružové, alebo modré.
Červená je ohnivá a velmi dráždivá  a teplotu len môže v danej situácii zvýšiť. Napr modrá môže ,,chladiť,,

Ak teda budete nabudúce na niečo myslieť alebo niečo hovoriť, spomeňte si, akú veľkú moc majú vaše myšlienky a slová, a čo nimi práve v tej chvíli vytvárate. A platí to aj naopak, skúste si dať pozor, čo vy sami necháte na seba pôsobiť; či už keď sa stretávate s inými ľuďmi,
alebo keď zapnete televízor či rádio alebo  dovolíte nechať pôsobiť ,,krásne,, nápisi na vašom tričku.

späť na obsah
 
.......................................
 
 
FAJČIARSKA MEDITÁCIA

Jeden muž tridsať rokov vášnivo fajčil. Keď ochorel, doktor mu povedal: „Ak neprestanete fajčiť, nikdy sa neuzdravíte“. Muž bol však notorickým fajčiarom a nedokázal si pomôcť. Skúšal prestať, a skúšal tvrdo a veľa pri tom trpel, ale dokázal nefajčiť iba jeden alebo dva dni a potom dostal znovu takú veľkú chuť pofajčiť si, že neodolal. Znovu upadol do toho istého zlozvyku. Kvôli fajčeniu stratil všetku sebadôveru, vedel, že nedokáže prestať fajčiť. Stratil vo vlastných očiach akúkoľvek cenu; považoval sa za najbezcennejšieho človeka na svete. Nemal k sebe žiadnu úctu. Prišiel za mnou a spýtal sa: „Čo mám robiť? Ako mám prestať fajčiť?“ Odpovedal som mu: „Nikto nemôže prestať fajčiť. Musíte to pochopiť.
 
Fajčenie nie je len otázka vášho momentálneho rozhodnutia. Stalo sa jedným z vašich zvykov: zakorenilo sa vo vás. Tridsať rokov je dlhá doba. Fajčenie sa zakorenilo vo vašom tele, vo vašom metabolizme, je všade. Nie je to len otázka vašej hlavy, hlava nemôže nič urobiť. Hlava je bezmocná; môže veci začať, ale nemôže ich tak ľahko zastaviť. Ak ste už raz začali a praktikovali to tak dlho, ste veľký jogín - tridsať rokov fajčiť! Je to na vás nezávislé; musíte to odautomatizovať.“ Spýtal sa: „Čo to znamená, odautomatizovať?“ To je práve meditácia, odautomatizovať sa. Povedal som mu: „Urobte jednu vec, zabudnite, že chcete prestať. Vôbec to nepotrebujete. Tridsať rokov fajčíte a žijete; isto tým aj trpíte, ale na druhej strane ste si už zvykli. A čo na tom záleží, ak zomriete o pár hodín skôr, než keby ste nefajčili? Čo tu robíte? Čo ste tu dokázali? Čo na tom záleží, či v pondelok, v utorok alebo v nedeľu, tento rok alebo inokedy?“ „To je fakt, na tom vôbec nezáleží“. Povedal som mu: „Zabudnite na to. Nesnažte sa vôbec prestať. Pokúste sa to radšej pochopiť. Nabudúce si z toho urobte meditáciu.“ „Meditáciu z fajčenia?“ „Áno. Keď môžu adepti zenu urobiť meditáciu z pitia čaju a zmeniť ho v obrad, tak prečo nie? Fajčenie ako meditácia môže byť nádherné“. Začalo ho to zaujímať. „Čo to hovoríte?“ Ožil. „Meditácia? Nemôžem sa dočkať.“

„Robte jednu vec. Keď si beriete škatuľku cigariet z vrecka, robte to pomaly. Vychutnávajte to, neponáhľajte sa. Buďte vedomý, bdelý. Vyťahujte škatuľku pomaly, úplne bdelo. Potom úplne bdelo a pomaly vyberte z škatuľky cigaretu - nie v náhlivosti ako predtým, nevedome, mechanicky. Potom poklepte cigaretou na škatuľku - ale veľmi bdelo. Načúvajte zvuku rovnako, ako adepti zenu načúvajú spevu samovaru a vreniu čaju ... a tá vôňa! Potom vychutnajte vôňu cigarety a jej krásu ...“ „Čože, krásu?“ „Áno, je krásna. Tabak je rovnako božský, ako všetko ostatné.“ „Čože? Vy žartujete?“ „Nie, nežartujem.“ Aj keď žartujem, nežartujem. Som veľmi vážny. „Teraz ju vložte do úst, s plným vedomím, a s rovnako plným vedomím ju zapáľte. Vychutnajte každý úkon, každý i ten najmenší, rozdeľte ho na čo najviac malých úkonov, takže budete stále bdelejší. Potom si dajte prvý šluk - Boží dar v podobe dymu. Jedlo je Boží dar. Všetko je Boží dar, prečo nie dym? Naplňte si zhlboka pľúca - to je pránájáma. Dávam vám novú jógu pre tento vek! Potom vypustite dym, uvoľnite sa, ďalší šluk - a stále veľmi pomaly. Keď to zvládnete, budete veľmi prekvapený. Čoskoro pochopíte, aká hlúposť je fajčenie. Nie preto, že druhí povedali, že je to hlúposť, že je to zlé. Vy to uvidíte. A toto videnie nebude záležitosťou intelektu. Vyjde z celej vašej bytosti; bude to videnie precítené celou vašou bytosťou. A jedného dňa, ak sa fajčenia zbavíte, tak sa ho zbavíte, ak budete pokračovať, budete pokračovať. Vôbec sa nad tým nebudete vzrušovať.“

Po troch mesiacoch prišiel a povedal: „Ono to prestalo.“ Odpovedal som mu: „A teraz to skúste aj s ostatným.“ To je to tajomstvo, odautomatizujte sa. Keď kráčate, kráčajte pomaly, vedome. Keď sa dívate, dívajte sa pozorne a uvidíte stromy také zelené, ako ešte nikdy a ruže tak rúžové, ako ešte doposiaľ nie. Počúvajte! Niekto rozpráva. Šepká: počúvajte, počúvajte pozorne. Keď hovoríte, hovorte pozorne. Nech je všetka vaša činnosť vedomá, odautomatizovaná.
 
                                                                                                                                                OSHO

späť na obsah
 
..........................................
 
 
 
AKO PRESTAŤ FAJČIŤ

Fajčenie spútava človeka na tele aj na duši. Nejeden fajčiar po tom, ako zažil prvé nepríjemné dôsledky fajčenia zistil, do akej šlamastiky sa zaplietol, keď chcel prestať fajčiť a... nešlo to! Keď človek naivne siahol po prvej cigarete, netušil, čomu sa tým upisuje. A aké ľahké bolo začať.

Väčšina fajčiarov už aj chcela prestať fajčiť, ale podarilo sa to iba tým, ktorý chceli prestať fajčiť skutočne. Chcenie prestať fajčiť ako rozhodnutie v myšlienkach človeka totiž nie je skutočné chcenie, a teda nemá potrebnú silu. Keď si poviete: "chcem prestať fajčiť", je to skôr túžba netrpieť, vyhnúť sa nepríjemným následkom, a takéto chcenie v sebe nemá hĺbku. Preto má tak veľa ľudí problém prestať fajčiť, lebo chcú prestať fajčiť iba povrchným prianím, ale v skutočnosti by radi bezstarostne užívali účinky cigariet ďalej. Problém je teda v tom, že ich chcenie nie je úprimné; nie v tom, že by prestať fajčiť bolo ťažké.

Pravé chcenie je rozhodnutie ducha, nie myšlienok, a zakladá sa na spoznaní a prežití toho, čo fajčenie obnáša, nie na predstave rozumu, ktorý by sa chcel ľahko a pohodlne zbaviť dôsledku bez toho, aby odstránil príčinu. A bez odstránenia príčiny to jednoducho nejde. Iba pri precítení duchom toho, čo fajčenie spôsobuje a čo k nemu človeka vedie, je možné spoznať príčinu, a tým aj odstrániť dôsledok, ktorým fajčenie je. To ale človek musí prestať zatvárať oči a pozrieť sa, aká je príčina fajčenia uňho samého. Iba poznanie oslobodzuje, nie prianie rozumu.

Zlozvyku fajčiť sa drží človek kvôli viacerým dôvodom a rozhodnutie prestať fajčiť bez vlastného poznania je podobné snahe zlomiť naraz tri prúty. Povieme si preto niečo o jednotlivých aspektoch tohto zlozvyku, ktorý sa bude dať po častiach ľahšie odstrániť a zlomiť tak jeho moc nad človekom. Nečakajte však, že si tu prečítate celé potrebné poznanie k tomu - ukážeme iba cestu, ako budete môcť získať svoje vlastné poznanie a prúty zlomiť sami. Za vás totiž nikto iný prestať fajčiť nemôže, to je snáď jasné. Aby som bol presný, ak nadobudnete toto poznanie, nebudete už musieť chcieť prestať fajčiť, lebo prúty sa zlomia vaším poznaním samé. Chcenie prestať fajčiť je v konečnom dôsledku tak trochu na príťaž, lebo či už chcete alebo nechcete fajčiť, v oboch prípadoch sa v myšlienkach zaoberáte cigaretami, a dávate tak chceniu fajčiť svojimi myšlienkami energiu. Správna cesta je cítiť, čo cigarety spôsobujú. Vtedy sa vytvorí vnútorné, duchovné chcenie, ktoré má hĺbku a moc zlozvyk odstrániť. Ale prejdime k veci.

Prvým pomyselným prútom je závislosť na nikotíne. Je to potreba mať v tele látku s opojnými účinkami. Hoci táto látka je dôvodom fajčenia, skutočná závislosť je minimálna a prekonanie tejto závislosti možno ani nepostrehnete. A to aj napriek tomu, že tabakové spoločnosti pridávajú do cigariet látky, ktoré túto závislosť zvyšujú. Nie je to na zlosť..?
Druhým dôvodom je psychický návyk. Človek si povýšil fajčenie na rituál. Cigareta ku káve, cigareta po jedle, cigareta vo chvíli čakania, keď človek nevie, čo robiť, cigareta pri rozhovore alebo popri pití alkoholu a mnoho iných situáciách. Tento prút sa láme už ťažšie, lebo rituály s cigaretou je potrebné nahradiť inými. Keď však budete pri pozorovaní týchto rituálov pozorní, zistíte, že vám nejde o cigaretu, ale o relax, uvoľnenie sa. A to sa dá ľahko aj bez cigarety. Jediným problémom je, že bez cigarety ste si doposiaľ nevedeli nájsť na uvoľnenie a prestávku v činnostiach, ktoré vás vyčerpávajú, čas. Vedomé uvoľnenie sa bez cigarety je však intenzívnejšie a zaberá menej času. Na druhej strane opojenie z cigarety trvá iba krátko a následne spôsobuje ešte väčšiu únavu a ďalšiu potrebu oddychu. Preto pár pomalých hlbokých nádychov pri súčasnom plnom pozorovaní a prežívaní dýchania a napĺňania pľúc vzduchom vám v priebehu iba jednej minúty dá viac energie, ako dym cigarety, ktorý iba zaťaží vaše pľúca ďalším nánosom dechtu. Veď aj pri fajčení ide o účinok nádychu a možno budete prekvapení, že vás vo veľkej miere bude uspokojovať samotné dýchanie aj bez cigarety.

Tretím a najpevnejším prútom zlozvyku fajčenia je samotná príčina, dôvod, pre ktorý človek fajčí. Nie je ťažké ju nájsť, ale spoznanie tejto príčiny má jedno vážne úskalie. Fajčiar totiž robí všetko preto, aby si príčinu fajčenia pred sebou skryl. Keby fajčil s plnou pozornosťou cigaretu, hrozilo by mu, že túto príčinu spozná. Preto pri fajčení vždy vykonáva nejakú činnosť, aby samotné fajčenie nevnímal a príčinu nebodaj neodhalil. To by totiž mohlo vážne ohroziť jeho fajčenie, ktorým si zvykol maskovať to, čo by mal vo svojom živote riešiť a nie sa tomu vyhýbať. Preto rád fajčí popri práci, popri rozhovore, alebo nad niečím aspoň premýšľa, len aby odviedol pozornosť od fajčenia. Neveríte? Tak keď si zapálite cigaretu, skúste pri tom nevykonávať žiadnu činnosť. Dokonca ani premýšľať. Budete prekvapení, ale cigareta vám prestane chutiť a možno ju ani nedofajčíte, pokiaľ v sústredení sa na samotné fajčenie vydržíte.

Ak budete pri fajčení pozorní, stane sa to, že začnete cítiť, čo cigareta spôsobuje. Vôbec nebudete musieť premýšľať o škodlivosti fajčenia a predstavovať si napríklad nechutné obrázky dechtom rozožratých pľúc fajčiara. Teraz bude cítiť sám, ako do vás decht vniká a čo spôsobuje - vlastným prežitím. Bude to skutočné, hlboké poznanie, nie suché informácie povrchne prijaté rozumom, ktoré v sebe nemajú naliehavú nutnosť sa vecou vážne zaoberať. Vďaka pozornosti spoznáte konečne pravdivo účinky cigariet sám na sebe, čo pri činnostiach prekrývajúcich vedomie nebolo možné. Zrazu pocítite, ako sa vám ťažko dýcha, konečne ucítite zápach cigariet a chuť dechtu, ktorý preniká celým telom a otravuje ho. Jasne pocítite únavu a ťažobu, ktorou cigareta znižuje vašu vitalitu. Toto poznanie vás možno povedie k hnevu, ale oplatí sa v pozornosti vydržať. Lebo práve toto poznanie má schopnosť zlomiť zlozvyk, s ktorým si rozum nevie rady.

Vráťme sa však k tretiemu "prútu" zlozvyku, k psychickej príčine fajčenia. Viete, čo vlastne nikotín spôsobuje? Posiľňuje život v predstavách tým, že dodáva energiu mozgu. Túto energiu však z odniekiaľ čerpá! Viete odkiaľ? Z vašej duchovnej energie!!! Spôsobuje tak útlm vášho jemnejšieho vnímania, čím sa vo vás obmedzí tok životnej energie. Takto vlastne oklamete seba samých a energiu potrebnú na riešenie vzniknutých situácií použijete na to, aby ste si pred sebou tieto situácie zakryli. Dym cigarety symbolicky zastrie problémy, ktoré treba riešiť. Namiesto konania sa uspokojíte so zahrávaním sa s problémami v myšlienkach, čo pri účinku nikotínu a presune energie do mozgu ide tak príjemne ľahko. Znížená vitalita a znížená schopnosť prežívania však stojí príliš veľa. Fajčenie totiž znižuje aj schopnosť vnímania a okradne vás o množstvo zážitkov, ktoré prehliadnete. Obmedzíte tak život skoro na polovicu a zvyšok uplynie mimo vás, podobne ako dym z cigarety.

Ak si pri pocite potreby fajčiť nezapálite cigaretu a budete pozorovať to, čo sa vo vás bude diať, máte šancu vidieť skutočnú príčinu vášho fajčenia. Zažijete nervozitu, netrpezlivosť či stres, možno sa nebudete môcť na nič sústrediť, alebo budete podráždený. To sú vlastnosti, ktoré si pred sebou zakrývate fajčením. Situácie, ktoré ich spôsobujú, však vyžadujú riešenie. Vy ich ale neriešite a radšej pred tým unikáte k cigaretám. Keby ste tieto situácie riešili, fajčenie by pre vás prestalo mať zmysel - nemali by ste k nemu dôvod. Na to, že riešenie skrývaných problémov je dôležité, vás upozorňujú práve vážne dôsledky fajčenia, ktoré sa prejavujú na vašom zdraví a vitalite. Veď posúďte sami: Decht, ktorý sa usádza v pľúcach, hlavne v tenkých kapilárach, ktorými dýchate, (čo je intenzívnejšie práve u "light" cigariet s hustejším filtrom, ktoré prepúšťajú menšie kúsky dechtu) znižuje schopnosť človeka dýchať. Duch a dych spolu súvisia a obmedzením dýchania dechtom v pľúcach (u dlhodobých fajčiarov ide až o niekoľko kilogramov dechtu!) sa zákonite znižuje aj vitalita človeka, ktorá má veľký vplyv na kvalitu a možnosti jeho života. Veď dôsledkami fajčenia je obmedzený samotný duch, podstata bytia človeka! Decht, ktorý z fajčiara páchne, spôsobuje nevôľu ľudí, ktorí nefajčia, a sú nútení to znášať, čo dajú priamo alebo nepriamo fajčiarovi pocítiť nevôľou vo vzťahu k nemu. Samotný fajčiar má vďaka fajčeniu značne potlačenú schopnosť čuchu a chuti. Aj to obmedzuje prirodzenú radosť zo života, keď necíti nádherné vône kvetov alebo necíti prirodzenú chuť jedla. Fajčenie spôsobuje aj iné nepríjemnosti, ako napríklad zvýšené vypadávanie vlasov, paradentózu a vypadávanie zubov, predčasné starnutie a ešte mnohé ďaleko horšie a nepríjemnejšie veci (asi 24 chorôb), ktoré tu nechcem rozoberať. O množstve peňazí a času, ktorý fajčiar svojmu zlozvyku denne poslušne odovzdáva ako otrok, ani nehovoriac.

Vďaka pozornosti môžete získať ďaleko viac ako iba to, že si uvedomíte príčinu závislosti a podarí sa vám prestať fajčiť. V prípade túžby prestať fajčiť je však pozornosť a vnímanie nevyhnutnosťou. Veď človek fajčí často krát viacej cigariet, ako je nutné. Bez pozornosti si fajčiar často ani neuvedomuje, že fajčí, a zistí to až vtedy, keď mu cigareta dohorí. Stojí to potom vôbec za to?

Nedajte sa ovládať strachom – teraz si musím zapáliť, lebo potom nebudem mať čas – a inými nezmyslami... V skutočnosti chuť na cigaretu neexistuje - máte iba potrebu niečo si maskovať a nevidieť. Pozerajte sa preto pozorne a prezrite, aby ste viac neboli otrokmi pomalej smrti, ktorá vám kradne život ešte počas vášho života. Iba v zdravom tele môže byť zdravý duch. Aby ste potom nemuseli stonať, že duch síce chce, ale telo nevládze...

A ešte bonus pre tých, ktorí sa dočítali až sem. Pokiaľ odmietnete fajčiť ako automaty a rozhodnete sa zapáliť si až vtedy, keď dostanete na cigaretu chuť, je možné, že chuť nikdy nepríde a prestanete fajčiť bez toho, aby ste museli potláčať túžbu po cigarete. Až taká je moc pozornosti - odokryje klamstvá rozumu, ktoré chcú človeku predstavu chuti nanútiť. Pozornosť vnímania robí zázraky aj v situácii, keď máte nutkanie zapáliť si a ostro sa zameriate na to, odkiaľ tá "chuť" prichádza. Vtedy sa údajná chuť stratí a vy sa budete smiať nad tou predstavou, že ste si mysleli že máte na cigaretu chuť. To ale vyžaduje odvahu pozrieť sa pravde do očí, ktorú zase nemá každý. Pokiaľ však máte strach a dokážete byť v pozornosti pri fajčení iba v zníženej miere, ale vytrváte pri tom, postupne sa začne znižovať počet cigariet, ktoré fajčíte bez toho, aby ste potrebu zapáliť si potláčali. Úmerne nižšiemu počtu cigariet sa bude zvyšovať aj vaša schopnosť vnímania, a tá určite dospeje k schopnosti pozornosti, ktorá vám umožní nakoniec prestať fajčiť úplne.
 
 
...........................................
 
 
TALENT

Mnohí si myslia, že ak má človek nejaký talent, musel byť zákonite obdarený niečím výnimočným už pri narodení. Ak napríklad niekto nevie spievať, povie si, že on sa spievať nenaučí, lebo tento dar nedostal. Uvážte však, že podľa zákonu príčiny a následku nie je možné, aby človek vedel spievať, ak sa to predtým nikdy nenaučil.

Keď sa teda narodí ľudský duch s výnimočnými schopnosťami, nikdy sa tak nemôže stať bez toho, aby v sebe tieto schopnosti už niekedy predtým nerozvinul. Chce to poriadnu dávku naivnosti tvrdiť opak. Reči o výnimočných Božích daroch vedú ľudia iba kvôli svojej vlastnej lenivosti - ľahšie je totiž hovoriť často s neskrývanou závisťou o Božom dare, ktorým je ten alebo onen obdarený, než sa sám snažiť niečo dosiahnuť a prekonať svoju vlastnú lenivosť! A pritom práve takíto ľudia Božie dary, ktoré denne dostávajú, nevšímavo prehliadajú.

Nie je nič, čo by sa človek nemohol naučiť a nie je talent, ktorý by nemohol získať a rozvinúť do umenia. Čokoľvek je ľahko naučiteľné a dosiahnuteľné, ak človek naozaj chce. Žiaľ, väčšina ľudí ešte predtým, než sa začne niečo učiť, sa už vopred zablokuje hlúpymi rečami: "Ja to nedokážem, na to nemám talent..." A hoci mnohí denne opakujú "...myšlienkami, slovami, skutkami...", zdá sa, že v praktickom živote si dosah týchto slov vôbec neuvedomujú, a dokonca silu viery používajú vo svoj neprospech.

Ďalším zdrojom neúspechu je snaha dostať všetko hneď a zdarma. Avšak bez práce nie sú koláče. Slová "klopte a bude vám otvorené" nehovoria "čakajte, kým dostanete", ale "klopte", konajte, aktívne sa podieľajte na dosiahnutí cieľa. Potom vám bude otvorené.

To, či je chcenie človeka úprimné a vážne, je poznať už podľa jeho slov. Ak niekto povie "chcem to vedieť" alebo "chcem sa to naučiť", je v tom veľký rozdiel. Ten, čo chce vedieť, by už rád stál v cieli, ale ten, kto sa chce učiť, je ochotný k cieľu kráčať. A bez vlastného pričinenia a práce na sebe sa nedá nič hodnotné získať. Sú to väčšinou malé kroky, dlhodobé poctivé úsilie, ktoré tvorí veľké veci, nie veľké reči.

Veľmi dôležitým je tiež dôvod, prečo človek robí to, čo robí. Je veľký rozdiel, ak sa napríklad niekto chce stať muzikantom iba preto, lebo chce, aby bol slávny a uznávaný, aby bol niečím viac ako iní; alebo kvôli hudbe samotnej. V nej môže nachádzať vnútorné uspokojenie, ale taktiež ju môže povýšiť na duchovnú úroveň a napĺňať v láske ku Stvoriteľovi srdcia poslucháčov niečím hlbším ako príjemným pocitom z dobrej hudby. Zámer človeka je podstatou jeho činov. Človek totiž svojím chcením vedie v sebe duchovnú silu potrebnú na dosiahnutie svojho cieľa rovnakým smerom, ako je jeho skutočný zámer; bez ohľadu na to, ako svoj úmysel prikrášľuje alebo maskuje za vznešené ciele.

Mnohokrát sa stáva, že ak niekto chytí do ruky hudobný nástroj a nepodarí sa mu na ňom hneď úspešne zahrať, väčšinou ho odloží už po pár minútach, alebo dokonca po pár sekundách so slovami: "Ja na to nemám talent". Je ale naivné domnievať sa, že za taký krátky čas sa to dá naučiť. Ak je však človek pozorný a nebude si namýšľať, že hneď musí hrať ako virtuóz, je možné, že už po pár chvíľach vylúdi na nástroji pekné tóny alebo dokonca melódiu. Hoci sa zdá, že takýto človek musí byť obdarený ktovieakým talentom, dôvod jeho úspechu je jednoduchý. Všimne si napríklad, že keď zle prikryl dierky na píšťalke, hrá mu falošne a piští. Stačí dbať na takú maličkosť, ako poriadne zakryť prstami dierky a už hrá nástroj pekne a čisto. Ak si všimne, že postupným odokrývaním dierok od konca píšťalu skracuje a hrá vyššie tóny, našiel spôsob akým sa dá zahrať stupnica, a tým aj melódia. Aj pekný vyrovnaný tón znie iba vtedy, keď človek fúka do nástroja primerane, nie slabo alebo silno, lebo veľa vzduchu vedie k prepiskovaniu do vyššej oktávy a slabý dych ku kolísavému zvuku - čo sa nedá nepočuť, ak si človek čo len trochu všíma to, čo robí. Ak sa ale niekto chce páčiť iným a nevšíma si ani takú "maličkosť", že nemá na píšťalke poriadne zakryté dierky, nečudo, že nástroj v jeho rukách skuvíňa. Ak je príliš zaujatý sám sebou a rozmýšľa nad tým, čo si o ňom iní myslia, ako vyzerá, čo o ňom budú hovoriť... a nástroj si nevšíma, je samozrejmé, že sa mu na ňom nedarí zahrať.

To, čomu človek vďačí za svoj úspech, je napokon iba pozornosť, bdelosť a uvedomovanie si toho, čo robí. Ak by ste chceli namietať, že aj pozornosť je talent, ktorým človek môže alebo nemusí byť obdarený, vedzte, že schopnosť vnímať je podstatou ľudského bytia každého človeka. Ak teda chcete niečo robiť poriadne, musíte si uvedomovať to, čo robíte a venovať tomu plnú pozornosť. Byť tu, nie myšlienkami niekde inde. Vtedy sa vám bude nielen dariť, ale budete mať z vykonávanej činnosti aj radosť a bude vás duchovne povznášať. A ak raz niečo zvládnete a naučíte sa to, stane sa to vaším majetkom a budete sa môcť s týmto darom narodiť.

Hovorí sa, že majstra robia maličkosti (nie detaily; to by bol perfekcionalizmus). Tie "maličkosti" bývajú veľmi podstatné a dôležité veci, ktoré sa pri troche pozornosti nedajú prehliadnuť. Aby ste lepšie porozumeli, uvediem príklad. Keď tesár skresáva drevo, musí to robiť v správnom smere, aby sa mu rezný nôž kĺzal po vláknach a odoberal z dreva. Ak by rezal opačným smerom, "proti srsti", drevo by sa mu štiepalo a vylamovalo, a rezná plocha by bola drsná. To vie každý, kto to skúsil, a keď sa stane, že sa mu drevo štiepa, vie, že reže opačným smerom a drevo si otočí naopak, aby rezal v smere vlákien. Niektorí tesári si takto otáčajú drevo celé roky, lebo nevidia "maličkosť", ktorá im smer vlákien už vopred ukazuje bez toho, aby museli skúsiť do dreva zarezať. Sú to letokruhy na dreve, ktoré sa na jednej strane zbiehajú a ako šípka ukazujú smer, ktorým treba rezať. Takéto "maličkosti", ktoré sú vlastne veľmi podstatnými vecami, sú v každom umení, a bránou k ich videniu, a teda aj k majstrovstvu, je pozornosť, ktorá ich umožňuje vidieť.

Ďalším veľmi podstatným dôvodom prečo sa človeku darí je motív jeho činnosti. Ak niekto koná z ušľachtilých dôvodov, vytvára svojím chcením krásne a svetlé vyžarovanie, a podľa zákonu rovnorodosti sa mu aj rovnako darí. Svetlo, ktoré svojou úprimnou túžbou pomôcť druhému alebo uľahčiť mu ťažkú prácu v sebe zapáli, sa spojí s rovnako svetlými úrovňami, z ktorých bude čerpať inšpiráciu. Jeho myseľ bude osvietená svetlým úmyslom a dostane dobré a prekvapivo jednoduché nápady. Svetlé vnútorné prežívanie posilní ducha a človek bude aj pri vykonávanej činnosti duchovne bdelejší, vnímavejší a pozornejší. Preto sa mu bude dariť, dokonca aj keď bude vykonávať nejakú činnosť po prvý krát v živote; už po pár dňoch bude môcť byť úspešnejší ako tí, ktorí vykonávajú túto činnosť po celé roky.

Každý má v sebe ako svoju najbytostnejšiu podstatu rovnako žiariacu duchovnú iskru; nikto nebol vytvorený ako dokonalejší alebo menej dokonalý. Líšime sa iba tým, ako sme s týmto darom zaobchádzali a ako sme rozvíjali svoje duchovné vedomie a následne aj svoje pozemské schopnosti. Nestrácajme teda čas obdivovaním iných, ale vykročme odvážne vpred.

späť na obsah
 
........................................
 
 
 
PRÍTOMNOSŤ

Náš život sa odohráva vždy iba v okamihu zvanom prítomnosť. Na rozdiel od prítomnosti, minulé a budúce deje existujú v našej mysli iba ako spomienky a predstavy. Alebo sa vari môžete najesť zo spomienok na včerajšie jedlo či z predstáv o zajtrajšom obede? Môžete mať niekoho rád včera či zajtra, alebo mu to v minulosti či budúcnosti aspoň povedať?
Hoci sa všetko deje jedine v prítomnosti, prítomný okamih je uvedomiteľný iba duchom, keď sa človek prehĺbi. Také niečo zažil ale snáď už každý aspoň vo chvíľach, keď cítil k niekomu vrúcnu lásku, prežil úžas z niečoho nesmierne krásneho, či hlboké šťastie, pri ktorom sa až zatajoval dych. Alebo i v mimoriadnych situáciách vyžadujúcich pozornosť, či v nebezpečenstve, keď bolo nutné okamžite konať. V takých situáciách je človek prítomný v prítomnosti, pozorný k tomu, čo sa práve deje, a myšlienky na chvíľu ustanú.

Aj pri vyvrcholení pohlavnej sily dočasne zaniká svet rozumu a umožňuje človeku prežiť okamih prítomnosti, i keď toho často kvôli výlučnému životu rozumom už nie je bežne schopný. Je to však zážitok večnosti v okamihu prítomnosti, čo človeka napĺňa šťastím, nie samotné životné situácie, v ktorých sa tak stalo.
Taktiež dobrý vtip dokáže človeka dostať k zážitku prítomnosti. Ľudský rozum totiž sleduje text vtipu a chce byť, ako vždy, múdry. Vtip však končí nelogicky, úplne inak, ako sa dalo čakať, a to rozum na chvíľu „resetuje“ a vyradí z činnosti. Vtedy sa človek od radosti z prežitia momentu prítomnosti smeje.
V stave pozornosti bývajú aj hudobníci. Dalo by sa povedať: čím lepší muzikant, tým väčšia pozornosť, alebo: čím menej myšlienok, tým väčšia schopnosť hudbu preciťovať. Myšlienky pri hudbe totiž zavadzajú, lebo ľudský rozum je pomalý a nestačí reagovať na rýchlo sa meniacu melódiu a rytmus hudby.

Ukážkou toho, ako môže pri hudbe rozmýšľanie zavadzať, je príbeh klaviristu, ktorý mal vždy na koncertoch obrovskú trému, a pri hre sa mýlil. Raz po koncerte to učiteľovi už nedalo a povedal mu: „Nerozmýšľajte o tom, čo si o vás ľudia myslia, ale hrajte! Hrajte kvôli hudbe! Prežívajte ju naplno, akoby okrem nej nič iné neexistovalo.“ Tieto slová mu povedal tak dôrazne, že si ich jeho žiak nakoniec zobral k srdcu a prestal sa snažiť, aby sa zapáčil publiku. Spolu s myšlienkami o tom, čo si o ňom ľudia myslia, zmizla aj tréma, a prestal sa mýliť. O to intenzívnejšie však bol schopný vnímať hudbu a precítenejšie hrať. Nakoniec sa z neho stal slávny klavírny virtuóz.

Podobne je to i v iných oblastiach života. Ľudia, ktorí sú pozorní, si všimnú pri svojej práci aj „maličkosti“, ktoré iní kvôli neustálemu rozmýšľaniu prehliadajú. Práve tieto dôležité maličkosti dovedú ich dielo k dokonalosti a urobia z nich majstrov. O takýchto ľuďoch sa potom hovorí, že sú šikovní, nadaní, že majú talent, alebo že dostali dar od Boha... no za úspech vďačia najmä tomu, že žijú viac v prítomnosti a menej v myšlienkach. A tento dar schopnosti vnímať duchom a žiť bdelo v prítomnosti sme dostali všetci rovnakou mierou. Tí, čo tento dar využívajú, iba nezakopali darovanú hrivnu.
Žiť prítomnosťou znamená byť slobodný od neustáleho toku myšlienok, ktorý často úplne prekrýva naše hlbšie vedomie. Lebo ak človek bez prestania stále o niečom rozmýšľa, duch nemá možnosť sa prejaviť. Z prítomnosti, z toho, čo sa okolo nás i v našom vnútri práve deje, potom vnímame iba nepatrnú časť, a i to veľmi plytko. To je dôvod, prečo zo života v prítomnosti mnohí nevedia mať radosť. Nečudo, keď ju skoro vôbec nevnímajú...
Aby nedošlo k omylu, treba povedať, že využívať rozum ako nástroj, keď potrebujeme niečo urobiť, je v poriadku. Na to ho predsa máme. Rovnako tak je dobré si spomenúť na minulosť a zobrať si z nej ponaučenie, ako i cielene plánovať budúcnosť. Vôbec však nie je v poriadku, ak sme neustále iba v myšlienkach nad minulým, v predstavách o budúcom, a zatiaľ nám prítomnosť, v ktorej jedinej môžeme niečo skutočne zmeniť, uniká.

To, čo bolo pred rokom, dňom, hodinou, alebo dokonca i pred sekundou, už patrí minulosti. Na tom, čo sa stalo, sa už nedá nič zmeniť. Načo teda preberať v hlave dookola staré situácie, čo sme urobili a čo neurobili, čo sme mali alebo nemali, mohli či nemohli, a ako by to bolo, keby sme to boli urobili tak alebo onak..? Mnoho krát rozmýšľame dokonca i za druhých a dosadzujeme ich do vymyslených situácií...

Rovnako tak aj predstavy o budúcnosti sú iba naším prianím. Naša budúcnosť bude však nepochybne iba taká, akú si ju svojimi myšlienkami, slovami a skutkami vytvoríme v prítomnosti. Prečo teda žiť z minulosti či v snoch o budúcnosti? Veď sa tým okrádame o život, ktorý sa deje vždy iba v momente prítomnosti. Všetky vzácne chvíle tak prejdú okolo nás bez toho, aby sme ich prežili a naplnili nás šťastím; príležitosti na zmenu k lepšiemu zostanú nepovšimnuté.
„Životom“ v spomienkach a predstavách vzniká navyše aj trápenie, lebo človek svojím rozmýšľaním vymedzuje životu úzke hranice a vytvára pojem času. Utrpenie je možné iba v takto stvorenom psychologickom čase, ktorý vzniká porovnávaním. „Vtedy bolo dobre, ale už to skončilo... a kto vie, ako to bude ďalej.“ Človek porovnáva minulé situácie s predstavami o budúcnosti, alebo dávnejšiu minulosť s minulosťou nedávnou, napríklad včerajšiu situáciou s tým, čo sa stalo dnes. A prítomnosť zatiaľ nepozorovane plynie ďalej a človek sa trápi. Pritom trpí iba tým, že život v prítomnosti vymenil za rozmýšľanie o živote.

„Keď som v práci, myslím na svoje dievča a keď som s ním, myslím na prácu. Čo mám robiť? Podobné problémy má mnoho ľudí. Pretože riešia v myšlienkach vždy niečo iné, ako to, čo sa práve deje, neprináša im život uspokojenie.
Ak človek žije v prítomnosti, ani nepríjemné situácie mu neprinášajú utrpenie. Psychické utrpenie vzniká iba rozmýšľaním o životnej situácii a porovnávaním. Veď keď niekto kráča po ulici, či nie je jedno, či sa stala v jeho živote nepríjemná udalosť, ako napríklad to, že ho opustil partner? Zmenia sa kvety, stromy a domy okolo neho tým, že nemá partnera? Pokiaľ počas chôdze o tom, čo sa stalo, nerozmýšľa, utrpenie neexistuje. Ak žije prítomnosťou, vníma okolo seba život taký, aký je, a napĺňa ho to šťastím. Vidí kvety v ich jednoduchej kráse, cíti jemnú vôňu, ktorou oblažujú okolie, vyciťuje za nimi starostlivú ruku záhradníka i silu života, ktorá všetkým prúdi a všetko oživuje. Keď človek žije v prítomnosti, nie je dôvod na utrpenie.

Svet myšlienok je negatívny i tým, že je často úplne nereálny. Keď rozmýšľame nad tým, čo sa stalo, kto čo povedal... vkladáme do situácií svoje vlastné predstavy o sebe i o druhých, ich vlastnosti si upravujeme, alebo úplne vymýšľame, aby nám pasovali do nášho príbehu. Opierame sa pri tom síce o skutočné udalosti, no tie sme si často uložili do spomienok už tiež skreslené a upravené. Stali sme sa v tom majstrami a často si už ani neuvedomujeme, že to robíme.
Matka hovorí synovi: „Ja som si tú vec od nej požičala a zabudla som jej ju vrátiť, a ona mi hovorila, že ju bude súrne potrebovať. Čo si len o mne pomyslí? Priznám sa, že som si aj spomenula, len som dala prednosť programu v TV? Alebo jej ponúknem finančnú náhradu za škodu?“ A tak prichádza myšlienka za myšlienkou, až zrazu je tu tá pravá! „Nemohla som jej to včera vrátiť, lebo som nemohla chodiť. Mala som vyvrtnutý členok.“ „Nesmej sa, veď vidíš ako krívam“ ohriakne syna. To, že iba stúpila zle na nohu a dokonca až večer, akosi pozabudla. Po pár hodinách odchádza konečne vrátiť požičané a lúči sa so synom: „Idem jej to vrátiť, lebo včera som pre ten členok nemohla.“ Syn udivene pozerá: „Mami, ale veď si si to vymyslela. Tu predo mnou.“ „Nerozprávaj mi hlúposti, bolo to tak. Si ani nevšimneš že máš chorú matku, len chodíš kade tade a doma nič neurobíš. Idem už, len ma zdržuješ!“

Ľudský rozum nedokáže vniknúť do okamihu prítomnosti. Na to je príliš pomalý a ťažkopádny. Je v ňom ale možné vytvoriť si svoj vlastný svet oddelený od skutočného života. Mnohým sa to zdá byť pohodlnejšie riešenie, ako žiť vo večnej prítomnosti, preto radšej živoria v myšlienkových výtvoroch. Ale ak žijeme v spomienkach a predstavách, život vlastne ani nežijeme, iba si ho predstavujeme.

Neschopnosť zastaviť neustále rozmýšľanie je problém, ktorým trpí väčšina ľudí. Sme otroci zotročení vlastnými myšlienkami. Popri tom rozmýšľaní už ani poriadne nevnímame, čo vlastne robíme – inak by sme predsa nemohli ničiť možnosť života na zemi a potláčať zvyšky našich duchovných schopností, ktoré by snáď ešte mohli byť prebudené k životu. Nezabúdajme však, že ľudský rozum je viazaný na hmotné. To znamená, že možnosť žiť v predstavách, ktoré sme jeho prostredníctvom vytvorili, raz sa pre každého z nás nenávratne skončí. Zostane iba to, čo ožilo vlastným životom vo večnej prítomnosti.
 
 
......................................
 
 
VNÍMANIE

Schopnosť vnímať závisí od bdelosti ducha. Hoci sme dostali všetci rovnaké dispozície, nie každý rozvíjal svoje duchovné schopnosti rovnako – preto sú niektorí ľudia šikovnejší, tvorivejší, talentovanejší, učenlivejší, rýchlejší... jednoducho vnímavejší. Vnímať jasne a neskreslene je ale veľmi dôležité, lebo to, čo vnímame, utvára celé naše vedomie o okolitom svete - a v takom svete potom žijeme. A ak vnímame svet skreslene, žijeme vo svete krivých zrkadiel. Človek ale o tom zvyčajne nevie, lebo všetko, čo pozná, spoznal tým istým spôsobom vnímania...

To, čomu venujeme čas a pozornosť, to posilňujeme, zdokonaľujeme sa v tom a postupne sa dopracovávame až k majstrovstvu - o tom snáď nikto nepochybuje. Rovnako je to aj so schopnosťami ducha. Čím sa ale celý deň zaoberáme? Čomu vlastne venujeme čas a energiu? Koľko z toho vnímame duchom a koľko nad niečím stále iba rozmýšľame?
Myšlienky sú iba predstavy o skutočnosti, nie samotná skutočnosť. Rozmýšľanie ale nie je niečo zlého, skôr naopak – rozum je predsa veľmi užitočný nástroj. Má však slúžiť iba ako pomocník, keď ho potrebujeme. Hovoríme tu však o škodlivosti „žitia“ v rozume, o neustálom toku myšlienok v hlave. Také niečo dokonca rozum poškodzuje. Veď rozum pracuje správne a je bystrý iba u ľudí, ktorí ho nepreťažujú neustálym premýšľaním.

Cit je hlavnou schopnosťou ľudského ducha, umožňuje človeku rozlišovať správne od nesprávneho, neskreslene vnímať a naplno prežívať život. Možno preto bolo povedané: „Kým nebudete ako deti, nikdy nevojdete do nebeského kráľovstva.“ Všimli ste si niekedy deti? Nerozmýšľajú ešte o svete, ale ho vnímajú. Veď ako sa môže duch vôbec prejaviť, keď človeku bežia v hlave neustále myšlienky? A keď človek tie myšlienky bez prestania vníma, nezostáva mu takmer vôbec priestor na vnímanie a preciťovanie duchom. Keď jedna myšlienka odíde, hneď sa dožaduje pozornosti ďalšia a po nej ďalšia.
Čím viac nás okráda rozum, ktorý sa stavia medzi nás a skutočnosť, o možnosť vidieť a počuť duchom, tým sú naše životy chudobnejšie. Stávame sa duchom slepí a hluchí a všetku energiu mrháme na rozmýšľanie.

Ako človek bežne vníma? Ak sa napríklad pozerá na strom, čo vlastne vníma? Strom? Veď ešte kým ho začne vnímať, hneď sa medzi človeka a vnímaný objekt postaví všemúdry rozum a povie: Toto je strom. Je to taký a taký strom a volá sa tak a tak. Potom možno človek ešte múdro dodá, že z tohoto dreva sa vyrába nábytok a už sa vidí sedieť niekde v pekne zariadenej izbe, možno s niekým, s kým by tam rád bol, a začne snívať sen o svojich túžbach. A čas plynie... Stále sa ešte pozerá na strom, ale vidí ho vôbec? Nebol to iba názov a vonkajší vzhľad stromu, čo na chvíľu vnímal? Teraz si asi poviete: a čo mal vlastne vidieť? Možno to, že strom je živý, ako neúnavne dvíha svoje „ruky“ ku svetlu, jeho majestátnosť a dôstojný pokoj, ktorý z neho žiari, konáre a listy, ktoré vo vetre vyjadrujú každým pohybom niečo tajomné a krásne a hovoria ku všetkému živému navôkol... Ale to musíte vidieť a počuť sami, to sa nedá povedať.
Schopnosť jasne a neskreslene vnímať je úmerná schopnosti udržať čistú a bdelú myseľ. To ale nemôžu v hlave neustále bežať myšlienky – myseľ musí byť tichá.

Skutočné vnímanie sa stáva vtedy, keď neupriamujeme pozornosť na nič konkrétne, a sme v pozornosti. Ako by sme čakali veľmi intenzívne, čo sa stane a boli ostražití, bdelí. Tým dáme priestor duchu, aby vnímal a mohol sa prejaviť. Iba keď všetko vnímame tak, ako by sme to videli prvý krát, plný záujmu a nezaujato, bez akéhokoľvek očakávania, iba vtedy zostáva naša myseľ svieža a nezaťažená predsudkami.

Ak živíme premýšľaním určité myšlienky, dozrú v čin. Preto najúčinnejším spôsobom ako nekonať nesprávne je zapudiť zlé myšlienky už v zárodku. Dá sa ale udržať krb myšlienok čistý, keď to v hlave neustále víri myšlienkami? Veď keď už nejaká zlá myšlienka v našej mysli vznikla, a vzniknúť mohla iba tak, že sme jej k tomu poskytli energiu a priestor, predsa len v nejakej, i keď zníženej, miere pôsobí. Udržovať krb myšlienok čistý musí byť teda niečo viac, ako iba snaha nepodporovať zlé myšlienky. A to najmä preto, lebo ak človeku víria v hlave myšlienky, a to platí i pre myšlienky dobré, neumožňujú duchu vnímať a prejaviť sa. Potom žije človek prevažne iba v rozume, v neustálom toku myšlienok, ktorých už nie je viac pánom.

Väčšinou sa na všetko okolo nás pozeráme iba z úzkeho uhla pohľadu našich vlastných záujmov, a tým skutočnosť takú, aká je, skoro úplne prehliadame. Myseľ povie – toto potrebujem, toto hľadám... a vidí iba to, na čo je upriamená. Ale Život je ďaleko širší a takýmto obmedzeným prístupom z neho takmer nič nevidíme – iba svoje predstavy. Ľudia, ktorých stretávame, nie sú iba podávači tovaru, pomocníci v práci, zabávači, možnosť sa porozprávať alebo v lepšom prípade poučiť... ale predovšetkým ľudskí duchovia. Ak nevidíme túto základnú skutočnosť, nevidíme vlastne nič.
Kde sa berie ten neutíchajúci tok myšlienok, ktorý väčšine ľudí víri v hlave a neumožňuje jasne vnímať a cítiť? Nie sú to práve naše vlastné chcenia, ktoré ich vytvárajú? Kým ale ten neustály tok myšlienok nezastavíme, nikdy nebudeme schopní vnímať duchom, lebo k tomu nebudeme mať možnosť. Zastavenie myšlienok však nemá byť docielené vypnutím rozumu – tak by sme prišli iba k otupelosti, nie k vnímaniu duchom. Udržanie krbu myšlienok čistým má byť dôsledkom intenzívnej bdelosti a pozornosti, pri ktorej je duch tak intenzívne aktívny, že nevzniká priestor pre to, aby nám hlavou blúdili zbytočné myšlienky. Duch tak dostáva šancu, aby sa v našom živote prejavil, a nebol prekrytý ruchom myšlienok.

Až keď sa človek zobudí zo sna myšlienok, až vtedy sa dá povedať, že je duchom živý. Už nie je potom ďalej odkázaný na získavanie poznania sprostredkovane rozumom, napríklad čítaním, ale začína vnímať skutočnosť sám, duchom

späť na obsah
 
 .....................................
 
 
 
BDELÉ VNÍMANIE V PRAXI

Na vedomý život potrebujeme energiu. Nebudeme však hľadať nové zdroje, ale lepšie využijeme tie, ktoré už máme. Jedným zo spôsobov, ktorým energiu niekoľkokrát denne prijímame, je jedenie.

Samotný proces trávenia spáli veľkú časť energie, a práve tu jej môžeme veľa ušetriť. Väčšina ľudí jedlo nevedome hltá, a takmer ho ani nevníma, lebo pri jedení je myšlienkami inde. Človek uvažuje nad problémami, číta, pozerá televíziu, rozpráva s okolosediacimi alebo sám so sebou. Pritom ani nevníma, že potravu poriadne nerozhryzie, ale hltá celé kusy. Telo musí potom na jej spracovanie vynaložiť veľa energie, a vytvoriť viac žalúdočných štiav. Pri vedomom jedení budeme preto jesť potravu po menších sústach a poriadne ju rozžujeme, aby bola poriadne rozomletá na kúsky a zmiešaná so slinami. Dôslednejšie hryzenie pôsobí aj na podvedomie a človek sa cíti sýty už pri požití menšieho množstva jedla.
Rovnako dôležité je uvedomovať si jedlo vizuálne, jeho tvar, farbu, chuť a vôňu, tvrdosť či poddajnosť, a zvuk, ktorý vzniká pri jeho spracúvaní zubami. Telo potom vie, čo jeme, a vytvorí žalúdočné šťavy potrebného zloženia. Tým ušetríme ďalšiu energiu, a zabránime tvorbe nežiaducich kyselín.

Bežne je výber jedla riadený pôžitkom, pre ktorý je nevedomý človek schopný pojesť skutočne kadečo. My sa však budeme pri výbere stravy riadiť jej výživnosťou a vitálnosťou, energiou skrytou v potrave, ktorú budeme schopní vďaka vedomému jedeniu čoraz lepšie cítiť.

Dôležité je si uvedomiť, že všetko, vrátane nás samotných, je vytvorené zo Svetla. Svetlo však jesť nedokážeme, preto ho musíme prijímať zatiaľ sprostredkovane, v potrave. Najviac energie preto obsahuje všetko, čo rastie na slnku, pretože to svetlo počas rastu priamo absorbuje.

Bdelé vnímanie je pri vedomom jedení nutnosť, lebo človek sa ľahko pozabudne a znovu začne jedlo hltať. Aby sa vám to nestalo, pri pozorovaní procesu jedenia a vnímaní potravy vám môže pomôcť, ak si budete v prvom rade uvedomovať svoj dych. Dýchanie je tiež spôsob prijímania energie a aj dobrý spôsob, ako udržať bdelé vedomie pri činnosti, ktorou sa práve zaoberáte. Bdelé vnímanie nie je sústredenie sa na konkrétne veci, ale uvoľnené vnímanie všetkého súčasne, bez toho, aby ste museli rozmýšľať nad tým, čo pozorujete. Pri takomto vnímaní si budete môcť súčasne uvedomiť aj polohu tela, svoje okolie a aj spôsob, akým jete.

Určite to nepôjde hneď naraz všetko, lebo na to nemáte ešte dostatok energie. Ak však zvládnete prvý krôčik a potravu aspoň poriadne požujete, vaša energia narastie a budete môcť urobiť ďalší krok. Ak potom udržíte pozornosť počas celého jedla, zažijete čosi úžasné. Budete sa po jedle cítiť svieži, ľahkí a plní energie, nie unavení, ako doposiaľ pri nevedomom jedení.

Taktiež je dôležité, kto a ako jedlo pripravil. Ak varí človek s láskou a pozornosťou, jedlo je o tieto vibrácie posilnené a dá nám väčšiu vitalitu. Určite ste si sami všimli, že jedlo z tých istých surovín chutí inak, keď ho pripravujú rôzne osoby, a úplne inak, ak je napríklad pripravované strojmi vo „veľkovýkrmovniach“. A ak budete za dary, ktoré prijímate na udržanie svojho tela aj vďační, prenesie sa na prijímanú potravu aj iná sila.

Nezabúdajte, prosím, že to, čo je tu napísané, funguje, iba ak to skúsite. Samotné čítanie nemá žiadny efekt

späť na obsah
 
 ----------------------
 
 
 ZLO NEEXISTUJE !
 
 Profesor na univerzite položil svojim študentom otázku:- Je všetko, čo existuje stvorene Bohom ?Jeden zo študentov
nesmelo odpovedal :- Áno, je to stvorene Bohom- Stvoril Boh všetko? - spýtal sa profesor- Áno, pane! - odpovedal študent.Profesor sa teda spýtal:- Ak Boh stvoril všetko, to znamená, že Boh stvoril aj zlo, ktoré existuje. A vďaka tomuto princípu, naša činnosť určuje nás samotných, Boh je zlo. Ako náhle to počul študent, tak stíchol. Profesor bol sám so sebou spokojný.Zrazu zdvihol ruku iný študent :- Pán profesor, môžem Vám položiť otázku?Samozrejme,povedal profesor.Študent sa postavil a spýtal :- Existuje chlad ?- Čo je to za otázku, samozrejme, že áno, tebe nikdy nebolo chladno ?
 
Študenti sa zasmiali otázke spolužiaka, ale ten pokračoval :- V skutočnosti, pane, chlad neexistuje , 
v súlade so zákonmi fyziky je v skutočnosti chlad iba neprítomnosť tepla. Človeka a predmety môžeme popísať a určiť ich energiu na základe prítomnosti, alebo vytvorenia tepla , ale nikdy nie na základe prítomnosti, či vytvorenia chladu. Chlad nemá svoju jednotku, v ktorej ho môžeme merať. Slovo chlad sme si vytvorili my ľudia , aby sme popísali to, čo cítime v 
neprítomnosti tepla. Študent pokračoval :- Pán profesor, existuje tma ?- Samozrejme, že existuje - odpovedal profesor.
- Znovu nemáte pravdu , tma tak isto neexistuje. V skutočnosti je tma vďaka tomu, že je neprítomnosť svetla. Môžeme
skúmať svetlo , ale nie tmu. Svetlo sa dá rozložiť, skúmať lúč za lúčom , ale tma sa zmerať nedá.
Tma nemá svoju jednotku, 

v ktorej ju môžeme merať. Tma je iba pojem, ktorý si vytvorili ľudia, aby pomenovali neprítomnosť svetla.
Následne po tom sa mladík spýtal :- Pane existuje zlo ?Tento krát profesor neiste odpovedal :- Samozrejme, vidíme to každý deň, brutalita vo vzťahoch , medzi ľuďmi , trestné činy , násilie , všetko toto nie je nič iné, ako prejav zla .
Na to študent odpovedal :- Zlo neexistuje , pane. Zlo je iba neprítomnosť dobra , teda Boha. Zlo je výsledok neprítomnosti božskej lásky v srdci človeka .
Zlo prichádza vtedy, ako keď prichádza tma, alebo chlad - teda v neprítomnosti svetla a tepla
 
a lásky.Profesor si sadol . Ten študent bol mladý Albert Einstein.

späť na obsah
 
 -----------------------
 
 
STAČÍ LEN ÚSMEV

Problémy k nám prichádzajú z dvoch dôvodov. Buď si ich pritiahneme negatívnym myslením, alebo ich tvorbe nedokážeme zabrániť. Nemyslite na problém, hľadajte riešenie. Nemyslite na chorobu, iba na liečenie. Veď stačí len úsmev.

Mám problém - Nemám problém
Veľmi všeobecne sa dá duchovný svet rozdeliť medzi svetlé a temné sily. Tu treba hneď podotknúť, že je to delenie v úvodzovkách, ale na začiatok postačí. Ako pôsobia temné energie? Idete po meste a stretnete človeka s ktorým máte nevyriešené finančné spory. Dlží Vám, a nechce peniaze vrátiť. Už len tým, že ho uvidíte, zvýši sa vo Vašom poli energia, stúpne hladina adrenalínu. Vznikajú psychocysty. Ste nahnevaní, pretože peniaze čakáte. A jeho ani nenapadne Vám ich vrátiť. A vy samozrejme reagujete asi práve takto. V myšlienkach mu prajete veľa negatívnych vecí, súdite ho, odsudzujete, očierňujete. Reagujete. To je dôležité. A pri vhodnej príležitosti mu to vykričíte do očí. Alebo sa zavesíte na známeho, bezbrannú obeť, ktorej to všetko vysypete ako fazuľu z vreca. Takže máte problém. Zatiaľ si rozumieme? A keď Vám poviem, že žiadny problém nemáte? 

Vyšlite lúč Lásky
Áno, všetko je hra. Ilúzia. Daná situácia bola, teraz je už iná a za chvíľu sa aj tá zmení v minulosť. Vy ste tvorca Vášho života, problémov, či šťastných chvíľ. Povieme si ako sa v danej situácii brániť pred vplyvom negatívnych síl a manipulatívnej energie. Pretože všetko je energia. Aj ja, aj Vy. Všetko. Stretneme nášho známeho dlžníka a miesto toho, aby sme reagovali negatívne, mu len krásne pošlime našu Lásku. S úctou, šťastím, radosťou. Prečo? V opačnom prípade by ste sa len opäť chytali na temnú stranu a tá by si mydlila ruky. Pri každom človeku totiž stoja bytosti. Svetlé a temné. A je len na nás s ktorými budeme v kontakte. Že Vy s nikým nechcete spolupracovať? Ale... Spolupracujete a ani o tom neviete. Žiaľ väčšinou s negatívnymi formami, ktoré z Vás riadne sajú energiu. Ide o bytosti rôzneho druhu. Podoba odpudivej stareny vznášajúca sa nad daným človekom, či bytosť, v tvare veľkej tmavej gorily s červenými očkami. Tá zahalí celú Vašu auru do čierneho rúcha a vy priamo podliehate iba negatívnym energiám. Samozrejme takéto bytosti si ľudia nevedome privolávajú svojimi náladami a negatívnymi myšlienkami. A oni prichádzajú ako osy na med. Je mnoho foriem a iste ste sa už s veľkou väčšinou stretli. Pozitívne bytosti sú určite anjeli, či naši duchovní strážcovia. Tí sú úžasní a cítiť ich prítomnosť počas celého dňa je priam euforický pocit plný lásky a pokory. Spomínal som Lásku. Tá rozpúšťa akékoľvek čierne energie a predstavy. Preto postačí ak ju na daného dlžníka vyšlete. Predstavte si ako z Vášho srdca vyžaruje čistý, jasný lúč priamo na určitého človeka. Ten pocit môžete pretaviť do formy jemného zlatého prachu, ktorým ho zasypete. Keď vyžarujete lásku, napájate sa na prúd Božskej energie, ktorá je všade vôkol nás. Nestrácate, ste len prostredník. A nabíjate sa aj Vy. Pomáhate odstrániť nevedomosť zo srdca dlžníka a zároveň si čistíte karmu. Treba si uvedomiť, že ak hľadáte vinníka, ste to práve Vy. 

Monodráma
Prečo? Lebo ste mu dovolili ublížiť Vám. A len my sa rozhodujeme kto a čo nám v tomto živote ublíži. Každý človek s ktorým ste sa stretli, je pre nás učiteľ. Má nám niečo odovzdať. Mali sme sa s ním stretnúť. Nezáleží, či v dobrej, zlej situácii. Dobro a zlo si aj tak škatuľkujeme sami. Udalosti sa vždy dejú pre náš prospech, aj keď to tak niekedy nevyzerá. Všetky prekážky a problémy, ktoré máme, majú svoj zmysel. Poviem Vám krátku príhodu. Stretol som jednu pani. Jej príbeh je veľmi smutný a zvláštny, ale pomôže nám mnoho objasniť. Začala rozprávať o svojich zážitkoch, negatívnych veciach, ako ju podviedli, okradli, nasľubovali. Stratila blízkych. Stále pritom plakala. Nepovedal som jej ani slovo. Nechal som ju, nech to dá všetko von. Stala sa z nej takmer bezdomovkyňa a pritom je to šarmantná žena v strednom veku. Príťažlivá. Len príliš dôverčivá. Začala nadávať a priať ľuďom, čo ju okradli samé nepekné veci. Chcela sa zabiť, podceňovala sa, neverila si, bola na dne. Neustále spomínala v čisto negatívnych súvislostiach jej známych ako si žijú oni a ako sa má ona. Či je to spravodlivé... Vtedy som zasiahol. 

Vyvetrajte prosím...
Zastavte všetky negatívne prúdy do seba. Pokiaľ to neurobíte, budú z Vás sať stále viac energie len a len na Váš účet. Prijmite svoju situáciu taká aká je. Stavajte na tom, čo máte. Nie na to, čo by ste chceli, túžili, alebo čo nemáte. Vyjasnite si pojmy. Toto CHCEM. Toto NECHCEM. Prečo myslíte na iných? Myslite na seba. Že Vás okradli? Dovolili ste to. Malo to tak byť. V minulom živote ste určite Vy takéto niečo urobili a teraz sa Vám to karmicky vracia. Kde je pokora a zmierenie? Prijatie? Miesto toho ľutovanie a seba podceňovanie. To nepomáha. Ak máte problém, zamyslite sa prečo ho máte. Z akej príčiny. Buďte k sebe úprimní a priami. Rozhodní. Berte všetko vždy len z lepšej stránky. Potláčané veci ako prejavy lásky, nehy, túžby, hnevu, zlosti treba dať von. Väčšina ľudí ich ventiluje práve na svojej rodine. Muž príde domov z práce a nakričí na ženu. Rozčúli ho maličkosť, ktorej by si predtým nevšimol. Vznikajú nezhody a hádky. Samozrejme aj žena reaguje a to takmer okamžite. Slová na oplátku opäť pridávajú paru do kotla temným silám, ktoré výskajú od radosti. Och krása ako to len tí ľudia vedia roztočiť. Tak sa milo hádajú! Silnejšie negatívne bytosti dajú nevedomému človeku na hlavu akési hadice a cez ne nasávajú energiu. Všetko sa to aktivuje práve pri takýchto situáciách. Stretnete Vášho dlžníka a hneď reagujete zlosťou. Príde žena a okamžite vychrlí stovky negatívnych pocitov a slov. A temní tancujú do kola... A pritom to k ničomu nevedie! Ak ste sa poznali, nedeje sa vcelku nič. Všetko sa dá napraviť a to veľmi jednoducho. Sebapozorovaním. Uvedomovaním si danej situácie. A hlavne – jej prijatím. 

Sebapozorovanie
Naučte sa situácie vnímať ako rébus, hlavolam, ktorý Vám Váš strážca predkladá. Každý človek má svojho duchovného strážcu a anjela. Niekedy je to jeden, alebo je ich viac. Podľa poslania, ktoré tu má človek uskutočniť. Verte mu, nič nerobí len tak. Vždy je to pre Vaše dobro. Napríklad. Zmeškáte autobus. Nadávate, či len v myšlienkach hromžíte. Chyba. Prijmite to. Áno. Stotožnite sa s danou situáciou a vždy ju berte ako znamenie. Nemal som tam ísť. Malo to tak byť. Môžete sa potom dozvedieť, že autobus mohol mať buď nehodu, či defekt a zostal visieť na diaľnici. To je už druhá strana mince. Všetko vnímať ako realitu a ilúziu. Je to aj veľmi zábavné a poučné. Poučné v tom, že Vás to obohatí. Zistíte, že dané veci môžete buď sami ovplyvňovať pozitívnym myslením a priťahovaním si ich cez myšlienky, alebo... Zábava. A o tom život je. Čo sa nám zdá ťažké, boľavé je v skutočnosti často veľmi prosté a ľahké. Skúste všetko brať dvojstranne. Žijeme v dualite. Je Slnko aj Mesiac. Muž a žena. Zem a voda. Biela a čierna. Zlo a dobro. Láska a nenávisť. Dôležité je vedieť, že napríklad zlosť sa dá veľmi ľahko premeniť na radosť práve pomocou Lásky a daného lúča. Všetko totiž pochádza z jedného zdroja a to, že sa nám veci zdajú zlé, nechcené, znamená, že je v nich a v nás samotných práve nedostatok lásky. POKIAĽ SI VYPESTUJETE VLASTNOSŤ SA POZOROVAŤ ODSTRÁNITE VEĽKÚ VÄČŠINU SVOJICH PROBLÉMOV. Iba ich premeníte. Napríklad bolia Vás oči. Ale Vy sa chcete pozerať na svoj obľúbený seriál. Viete, že ste unavení a ráno skoro vstávate. Seriál končí po polnoci, ale Vy si ho chcete pozrieť. Tak ponocujete. Stále sa Vám chce spať, takže z programu nemáte nič. V noci spíte krátko, a nekvalitne. Ráno vstanete unavení, bez energie. Nepozorovali ste sa. Viem, že som unavený, doprajem si oddych. Je pre mňa dôležitejší seriál, alebo ja? NAJDÔLEŽITEJŠÍ STE VŽDY VY! Možno to znie trúfalo a namyslene, ale nech si to znie akokoľvek. Čo nás po tom. My vieme svoje. Vieme, že náš život závisí v prvom rade od nás. My sme jeho maliari, sochári, tesári, kormidelníci. Pokiaľ bude kapitán lode neschopný ju riadiť, tá môže byť aj zo zlata, potopí sa. Je potrebné si stanoviť isté hodnoty. Tie sa nemenia. Všetko iné ako názory, videnie sveta, pohľady - sa menia. Hodnoty trvajú a priam na nich sa stavajú ľudské osudy. 

Bolí Vás chrbát?
Takže – Nič Vás nebolí, je to len program. Sami ste si ho nahrali do mozgu. Toto si uvedomte. Potom hľadajte príčinu. Nemusíte mať ani základy čínskej medicíny, či byť kúzelník. Stačí sa len zamyslieť. Môžete urobiť opäť dve veci.
Za prvé. Bolesť v sebe rozdúchavate myslením na ňu, rozprávaním o nej, sťažovaním a ľutovaním sa. Jednak strácate obrovské množstvá energie. Zbytočne. Nahrávate a živíte temných a cez Vaše hadice /pokiaľ ich máte, nie každý človek ich totiž má/ ide do ich nádob veľa Vašej sily, ktorú by ste mohli použiť na regeneráciu. A z toho vznikajú neduhy, ako nespavosť, prepracovanosť, podráždenosť. Ste v bludisku, ale vždy existuje veľa možností. 
Za druhé. Bolesť prijmete. Buďte za ňu povďační a priviňte si ju. Predstavte si ju ako pohár. Zoberte ho do rúk, objímte ho. Pritisnite sa k nemu a prijmite Váš pocit bolesti. To je dôležité. Nechcite sa jej zbaviť. Prestaňte ju odháňať. Tým sa s ňou stotožníte - premeníte ju. Pozhovárajte sa s ňou, odpustite jej za to, čo Vám činí a vyšlite jej lásku. Je dôležité vedieť, že všetky temné a negatívne veci sa na svete dejú len pre nedostatok lásky. Aj energia bolesti má nedostatok lásky. Premeňte ju. Láskou. Prežiarte a ona sa zmení. Je to veľmi jednoduché. Energia je naprogramovaná Vám ublížiť. Pokiaľ vy reagujete hnevom a ľutovaním sa, ona ešte viac pichá a skáče po Vás. Ale keď ju prijmete a priviniete, je z toho v šoku. Nečaká to. Jej program nie je stavaný na lásku. Len na bolesť. Odblokujete jej zdroj. Nevie čo má robiť. Bolesť bude bezbranná. Nebude ju mať čo ťahať. Predtým ju živili Vaše negatívne emócie, teraz tam však nie sú. Bolesť prijať s láskou... Kto to kedy videl? Toto som nečakala, povie si bolesť a stane sa z nej nevinná hračka. Vy ju prijmete, vyobjímate sa s ňou a premeníte v srdci na lásku. Takto to funguje. Vidíte aké je to jednoduché? A môžete tancovať... 

O stupienok vyššie
Naučte sa byť k sebe objektívni. Za všetko si môžete Vy. Sú veci čo sú dané. Napríklad Vaše záujmy, predpoklady, schopnosti. To si prenášame z minulých životov. Vždy je možnosť voľby. Ak si človek zvolí život pôžitkov a podvodov, budú sa mu premietať udalosti na posilnenie danej situácie. Vyžaruje deštruktívne energie. V tom prípade je osoba v objatí temných síl a tie ju ovládajú. Duchovný strážca môže robiť veľa, ale pokiaľ človek nezačne pozorovať seba, nikam sa nedostane, pretože je napojený na jeho vôľu. Naopak pri práce na sebe a uvedomovaní sa, prídu tiež prekážky. Sú to bariéry, ktoré skúšajú, či sme si vedomí ich významu. A ako dokážeme zmenu vo svojom živote prijať. Skúška pripravenosti. Potom sa život mení. Z potôčika sa stane rieka. Z mora oceán, z atmosféry vesmír. Všetci pochádzame z rovnakého zdroja. Preto odpustite dlžníkovi, že Vás okradol, aj keď už Vaše peniaze neuvidíte. Je to jeho karma, on si to potrebuje prežiť, aby to mohol odčiniť a pykať za to v ďalšom živote. Vy mu len pošlite lásku a za stratenými peniazmi neplačte. Naopak. Tešte sa. Tie peniaze Vám aj tak od začiatku nepatrili. Boli jeho. On získal peniaze, Vy skúsenosť. Čo je viac? A pani, ktorá prišla o všetko? Na prvom mieste potrebuje lásku. Potom sa treba zavrieť do lesnej chatrče, tam si všetko ujasniť, vyhladovať sa, prečistiť, vyfúkať a začať od začiatku. S pokorou, odpustením. Netreba sa pozerať na iných ľudí, čo majú, akí sú. Vždy začnite od seba. Pozrite sa na seba, stanovte si rebríček hodnôt a konajte. Na začiatok stačí len úsmev. Uvedomte si svoju silu a božskosť v každom z nás. Zastavte sa nad rozkvitnutým kvietkom a privoňajte si. Zajtra tu už byť nemusíte. Ste krásni. Ste plní a silní. Výnimoční. Ste tu pre niečo a pre niekoho. Máte tu byť, tak tu ste. Zamyslite sa nad tým. Odpúšťajte! Zamedzíte tak prístupu negatívnym energiám, posilníte seba a iných. Je to také silné a krásne až ma z toho mrazí! A poviem Vám ešte jednu myšlienku. Je v nej rozkvitnutá múdrosť. Vôňa orgovánu. Šum rieky za východu Slnka. Tak si ju vychutnajte.
KTORÁ ČASŤ STROMU JE DÔLEŽITEJŠIA? KOREŇ, ALEBO KMEŇ S KORUNOU ?..
 
 
Možno si to ani neuvedomujete, no práve v tejto chvíli, ste spravili niekoho šťastným.
Napr. toho, kto napísal tento článok a aj mňa ,už len tým, že ho čítate a že máte záujem pozrieť si tútu webstránku. .
Aj pre tieto maličkosti,ste úžastný, potrebný a jedinečný človiečik
Ďakujem Vám, že STE !
----------------------------------
 
   
 
 
MASÁŽE DETÍ

Keď hladkáme a túlime sa s našimi deťmi, dávame im pocit tepla, bezpečia alásky, pomáhame im vytvárať si sebadôveru a istotu do ďalšieho žitia. A keď ich hladíme cielene, už je to vlastne jemná masáž.
Masáž detí prispieva k harmonizácií detského organizmu, ovplyvňuje svalstvo a tým správne držanie tela, podporuje tok krvi a lymfy, stimuluje pokožku a jednotlivé nervové zakončenia, napomáha prúdeniu energie v tele, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. U novorodencov odstránime popôrodnú traumu /vyplavuje sa stresový hormón/, upokojíme svoje hyperaktívne ratolesti, pomôžeme detičkám s poruchami učenia, spánku, dokonca môžeme vylepšiť aj stavy detí so svalovou dysfunkciou či Downovým syndrómom. 


Matky v prírodných kultúrach si vedomosti o masáži detí odovzdávali z generácie na generáciu, a považovali ju za veľmi dôležitú pre vývoj svojho dieťatka spolu s dojčením a nosením na svojom tele. Väčšinou v šatkách vpredu, aby sa mohli kedykoľvek napiť materského mliečka. V našej dobe sa však už na tieto láskyplné prejavy nekladie taký dôraz, zabudli sme, aké je to dôležité pre naše deti, a že tento čas, keď nás najviac potrebujú, týchto prvých pár rokov, sa nedá ničím vynahradiť. Naučme sa dávať ale aj prijímať láskyplné dotyky, ktoré nám pomôžu skrášliť a ozdraviť náš uponáhľaný život. 

Takáto jemná masáž je vhodná pre deti od novorodencov /tu len náznakovo/, cez dojčatá a batoľatá až po dospievajúcich aj dospelých. Masírovať sa môžu rodičia navzájom, aj budúci oteckovia takto pomôžu mamičkám. V takom prípade postupujeme samozrejme veľmi opatrne, najmä v oblasti bruška len jemne vtierame rastlinný olej do pokožky a ak chceme použiť aj nejakú vonnú silicu, vyberáme len v tehotenstve vhodné éterické oleje. 

Nastávajúce maminky môžu mentálne „masírovať“ svoje dieťatko už v brušku, čo mu prinesie príjemnú pohodu a intenzívny pocit mamičkinej lásky. Pri masážach detí sa môžu striedať obidvaja partneri, čo je veľmi dôležité pre harmonický rozvoj detskej osobnosti. Môžeme pri tom počúvať relaxačnú hudbu, živšie deti uprednostnia niečo veselšie, alebo sa len tak rozprávame, vymýšľame si básničky, ktoré sa hodia k tomu, ako masírujeme. Ak chce dieťatko, aby sme mu spievali, vyberme si jeho obľúbenú pesničku. Dôležité je, aby sme sa dívali navzájom do očí. 

Pred začatím masáže sa najskôr zbavme negatívnych emócií z uplynulého dňa, nalaďme sa a sústreďme len na svojho miláčika. 

Medzi maminkou a dieťatkom nedochádza len k fyzickému kontaktu, ale najmä k intenzívnemu energetickému prepojeniu. Bábätká majú intenzívne vyvinutý čuch, používame len jemné rastlinné za studena lisované oleje, napríklad slnečnicový, mandľový, pretože dieťa miluje vôňu svojej matky. A pre maminku je najkrajšou vôňa jej dieťatka. Od pol roka môžeme začať s používaním kvalitných prírodných éterických silíc, ktoré prehlbujú účinok masáže a pôsobia nielen na telo ale aj na dušu dieťatka aj rodiča. 

Pre dojčiatka je vhodný napríklad harmanček, medovka, ruža, pomaranč, mandarínky, eukalyptus radiata. Niektoré z nich sú dosť drahé, ale môžete si ich zaobstarať už nariedené v nosnom oleji za prijateľnú sumu. Niektoré aromaterapeutické firmy ponúkajú zvlášť jemné BIO-oleje z biologicky pestovaných rastlín, z nich môžete použiť napríklad levanduľu lekársku alebo eukalyptus radiata. Asi tak 24 hodín pred masážou prevedieme test znášanlivosti: nanesieme kúsok pripraveného masážneho oleja na predlaktie, ak nespôsobí žiadnu nepríjemnú reakciu na pokožke ani v správaní dieťatka, vybrali sme tú správnu vôňu. 

Prostredníctvom silíc urýchlime aj proces adaptácie nášho potomka v materskej škôlke. Jednoducho mu nakvapkáme jeho obľúbený olejíček na šaty alebo na vreckovku, a bude ho upokojovať a pripomínať domov. Vhodný je nerol, jazmín, harmanček, ylang-ylang, levanduľa, majoránka. U nás v MŠ používajú zmes vôni aj pri spinkaní a hraní sa škôlkarov. 

Uvediem dávkovanie éterických silíc pre deti pri masáži z knihy Aromaterapia v pediatrii: 

od pol roka - na 2 lyžice nosného oleja -1 kvapku silice 
od 1 roka - na 1 lyžicu nosného oleja - 1 kv. silice 
od 5 rokov - na 1 lyžicu - 2-3 kv. silice 
od 10 rokov - na 1 lyžicu 3-5 kvapiek silice 

Masáž robíme, ak sa dá, každý deň, najmenej pol hodinu po jedení, pred alebo aj po kúpeli. Každé dieťa je individuálne, preto sa prispôsobíme jeho potrebám. Niektoré uprednostní masáž ráno, iné večer. Aj keď niektoré deti odmietajú dotyky, neznamená to, že ich nepotrebujú, práve naopak. Takýmto jedincom sa musíme venovať veľmi citlivo, trvá to niekedy aj celé mesiace, kým ich zbavíme tohto problému. Pri niektorých zdravotných ťažkostiach sa najskôr poraďme s lekárom alebo masážnym inštruktorom, napríklad pri horúčkach, alergiách, nevoľnostiach, akútnych infekciách, srdečných alebo iných závažných ochoreniach. 

Zatiaľ som sa stretla s indickou detskou masážou podľa knižky KNIHA O MASÁŽI - od Lucindy Lidellovej http://sk.olejar.eu/isbn/8085174766/ , kde je veľmi pekne popis masáže aj pre tehotné ženy alebo starších ľudí. Ja väčšinou používam techniku masáže podľa V. Schneiderovej - McClureovej, ktorú vyučuje pani Jana Hašplová v Prahe a u nás jej žiaci na kurzoch. Možno ste sa už aj stretli s jej knihou Masáže dětí a kojenců, kde je táto metóda rozpísaná aj s ilustračnými fotografiami. Spája techniky indickej, švédskej a reflexnej masáže. Napríklad indická masáž končatín smeruje od pliec a bedier k prstom, čo zbavuje napätia a stresu, švédske ťahy sú vedené opačne, podporujúc krvný obeh smerom k srdcu. Stimuláciu reflexných bodov praktizujeme pri masírovaní chodidla. 
Pre dokonalé ovládanie techniky je najlepšie absolvovať kurz, kde sa to všetko spolu s vaším dieťatkom naučíte, dokonca vás na ukážku aj vymasírujú, aby ste zažili na vlastnej koži to blahodarne pôsobenie. 

Prajem vám, aby sa masáže stali príjemnou súčasťou vášho života a prehlbovali lásku a úctu k vášmu partnerovi aj deťom.

späť na obsah
 
 ------------------------------
 
   
                               
ZDRAVÉ FAJČENIE?“ ÁNO – S ELEKTRONICKOU CIGARETOU !

Chutí ako cigareta, vyzerá ako cigareta, ale neškodí vášmu zdraviu. V Číne a následne v Izraeli, Austrálii a Európe sa objavila patentovaná technológia elektronického dávkovača nikotínu bez cca 4.000 škodlivých látok obsiahnutých v obyčajnej cigarete


E-cigareta obsahuje elektronický rozprašovač, ktorý pomocou aerosolovej pumpy vtláča kvapalný nikotín do miniatúrnej komôrky, kde sa vysokou ultrazvukovou frekvenciou premení na nikotínovú hmlu, ktorá je natiahnutá podtlakom a zohriata na potrebnú teplotu, čím vznikne dokonalá imitácia dymu. A to všetko ihneď po priložení náustka k perám a potiahnutí.

Štatisticky je známe, že zo 100 fajčiarov sa niekedy pokúšalo prestať až 73, ale úspešní boli len dvaja. K odvykaniu fajčenia napomáha aj farmaceutický priemysel žuvačkami a náplasťami s obsahom nikotínu. Existuje aj medicínsky oficiálna metóda odnaučovania pod názvom NRT / Nicotin Replacement Therapy /, ale zdá sa s malými úspechmi, pretože rituál fajčenia je silný a žuvačka ho nemôže nahradiť.

E-cigareta, okrem toho, že zachováva rituál fajčenia /snáď len zoznamovanie sa s dámami bude ťažšie, lebo otázka: „Môžem vám zapáliť?“ stráca svoj zmysel/, dovoľuje fajčiť „zdravo“, a to aj tam kde je to zakázané: reštaurácie, dopravné prostriedky, kino, divadlo,…

Súčasne umožňuje fajčiarovi pri dodržaní 4 krokov aj efektívne sa odnaučiť fajčiť. Vymeniteľné špičky totiž obsahujú rôznu náplň nikotínu / 16 mg, 11 mg, 6 mg a O mg/ a tak asi po 7-8 mesiacoch postupného znižovania obsahu sa dostaví žiadaný efekt skončenia zlozvyku.

Investícia cca 200 USD síce nie je nízka, ale ekonomická návratnosť je pri fajčení 20 cigariet za deň asi za 8 mesiacov, pretože náhradné špičky sú až o polovičku lacnejšie ako bežné cigarety.
 
 
 
DOBRÁ správa nielen pre fajčiarov!
Na Slovensku sú už v predaji elektronické cigarety, ktoré šetria zdravie fajčiarov aj ich okolie. Elektronické cigarety sú veľmi populárne v zahraničí najmä v nefajčiarskych podnikoch.
Najnovší hit funguje ako nikotínový inhalátor, ktorý dokonca vypúšťa aj obláčiky podobné cigaretovému dymu. "Výhodou však je, že neobsahujú jedovaté látky ako bežné cigarety, ale v podstate iba nikotín," povedal Jozef Hariom Urban z Bratislavy, ktorý elektronické cigarety na Slovensko dováža. 

Vďaka novému vynálezu fajčiar šetrí svoje zdravie, lebo do tela sa mu nedostávajú škodlivé karcinogénne látky, ktoré sa nachádzajú v bežných cigaretách, ale iba nikotín. Pritom neprichádza o pôžitok z fajčenia. "Do umelej cigarety, ktorá funguje na baterky a má tvar podobný ako klasická vrátane horiacej špičky, sa namiesto tabaku vkladajú náplne s nikotínom a aromatickou esenciou," vysvetlil Urban. Predávajú sa štyri druhy, podľa množstva nikotínu a sú určené najmä fajčiarom, ktorí sa snažia skončiť so zlozvykom. Za jednu sadu, ktorá obsahuje päť nikotínových náplní, elektronickú nabíjačku aj baterky, zaplatíte 199 EUR. Pritom jedna náplň predstavuje 2 cigaretové krabičky. Výhodou však je, že jednorazová investícia sa vám vráti v priebehu polroka. "Zatiaľ si ich môžu záujemcovia objednať iba cez internet:
Od 1.12.2009 ďalšie zníženie cien M401 a M402 na neuveriteľných 69,- EUR!
 
ale v blízkej budúcnosti budú ponúkané formou obchodného zastúpenia po celom Slovensku,

späť na obsah
     
 ------------------------------
 
..... 
 
 
NIE JE TELO, AKO TELO..

Svet okolo nás. Rozhliadnime sa. Lepšie sa prizrime. Otvorme oči. Nevidíte to? Rovno do očí nám bije paradox kultu tela. Z reklám, televíznych programov a súťaží sa nám do pozornosti tlačí ideál, ktorý by sme mali spĺňať...


Takto by mal a takto zas nemal vyzerať úspešný podnikateľ, toto by sme mali a hento zasa nemali robiť, aby sme boli in. Len štíhla žena môže byť krásna, len svalnatý vyšportovaný metrosexuál je muž v kurze. Kto vyhrá spevácku súťaž? Kto je najtalentovanejší? Často nejde ani tak o schopnosti, ako o to, ako vyzeráme navonok, koľko škandálov sme schopní na verejnosti vyrobiť, koľko párov topánok a koľko večerných šiat či kožuchov znesie naša peňaženka. Čím viac hmoty máte a čím menej vás bolí zaobstarať si haldy nepotrebných vecí, tým ste úspešnejší. 

Cítite sa byť úspešný? Cítite sa byť krásny? Čo na to všetko vaše vnútro? Môžete sa s hrdosťou postaviť oproti „hviezde“ zo šoubiznisu a necítiť sa menejcenný, menej dôležitý, menej hodnotný? Dokážete sa s láskou na seba pozrieť do zrkadla? 

Každý z nás má obdobia, v ktorých by najradšej neexistoval, v ktorých by chcel, aby svet bol iný. Každý má právo na to, aby sa cítil mizerne. To nikomu neberiem, emócie, aj tie, ktoré my nazývame negatívnymi a ktorých sa všetci chceme „zbaviť“ veriac, že budeme lepšími ľuďmi, majú svoj účel a opodstatnenie. Bez polarity by náš svet nemohol existovať. Ľudstvo ako také k tomuto štádiu raz dospeje, ale to už bude iný systém, iný svet. Tu a za takýchto okolností to však nejde. Čo sa však dá urobiť, je to, že si dokážeme uvedomiť túto polaritu a vedome dokážeme kompenzovať to „zlé“ v nás, že tie negatívne emócie vyjadríme konštruktívnym spôsobom a tým ich zbavíme ničivej sily. Toto je cesta vzostupu každého jednotlivca a v zásade aj celého sveta. Každý však musí pracovať presne tam, kde je. Sme vždy na tom správnom mieste a v tom správnom čase. Sme tu najmä sami pre seba, až potom pre druhých. A sme v jadre veci. Prečo potrebujeme mať toľko hmotných vecí? Prečo sa snažíme navonok vyzerať dobre, bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, či nám to vyhovuje, či predsa len by sme to nemohli urobiť inak, ako „sa to od nás vyžaduje“? Kto je ten, kto diktuje, ako sa máme cítiť, čo robiť a ako vyzerať? 

Na jednej strane všetci radi podliehame „trendom“, vymysleným autoritám z reklám, radi sa necháme ako malé slepé ovečky viesť tými hore, „elitou“. Nepotrebujeme si overovať odbornosť lekára nútiaceho nám tú správnu zubnú pastu, slepo veríme, že lekárska komora naozaj schvaľuje očkovanie, že naozaj tento liek je bezpečný. Na druhej strane stojí naša slobodná vôľa, oháňame sa tým, že máme právo slobodne sa rozhodovať. Čo však pokladáme za „slobodu“? Môžeme sa slobodne rozhodnúť len pre tie možnosti, ktoré nám ponúka „elita“ a „odborníci“ tohto sveta, len pre tie ich „bezpečné“ produkty, myšlienky či názory. Skutočná sloboda je stále potláčaná, pretože skutočne slobodný človek je hrozbou väčšou než atómová bomba. Je hrozbou pre biznis tých „múdrych“, tých, ktorí to s ľudstvom „myslia dobre“. Zmysel a chuť skutočnej slobody nepoznáme. 

Skúste si niekedy všimnúť, o čom sa ľudia medzi sebou rozprávajú. Ako vyjadrujú svoje názory, čo ich zaujíma. Budete žasnúť, keď zistíte, v akej „zlatej klietke“ žijú a myslia si, že tento miniatúrny priestor je všetka múdrosť sveta. 

Jedným dychom vám budú hovoriť o tom, aký je Ježiš Kristus, čo pre nás urobil, aký láskavý a múdry je Boh a na druhé nadýchnutie začnú nadávať a zlostiť sa, aký je svet hrozný. 

Čo mňa najviac zarazilo, je to, ako sa staviame k svojmu telu a zdraviu. Od „odborníkov“ lekárov čakáme, že za nás urobia potrebné kroky. Očakávame, že nám predpíšu „zázračnú tabletku“, po ktorej okamžite budeme zdraví. Oni nám vychádzajú v ústrety. Predpisujú nám „zaručene účinné“ lieky, ktoré zaiste vyriešia naše problémy. Nevadí, že sa tak nestane, oni predsa vedia, čo robia, nikto nie je dokonalý. Je to predsa lekár, on vie najlepšie, čo je pre vás dobré. Niekomu to nedá a začne sa pýtať na súvislosti svojich zdravotných problémov. Lekára to prekvapí a odbije vás tým, že tomu by ste aj tak nerozumeli, že to je komplikované, že sa s tým musíte naučiť žiť, že aj horšie býva a vy máte byť vlastne spokojný človek. On nemá veľa času a neštudoval predsa preto, aby vám „zadarmo dával prednášky“, on je tu na to, aby vás „liečil“.Pozor ! Nie všetci sú taký. Poznám osobne kopec úspešných, ..ľudských,, Pánov doktorov s velkým ,,P,, A je ich dosť ! Odídete s dlhým nosom a budete radi, keď vám znova predpíše nejaký nový liek ďalšej generácie. 

Doma sadnete k počítaču, zadáte do vyhľadávača kľúčové slová, prípadne si objednáte z knižnice odbornú literatúru a začítate sa. Zrazu môžete pochopiť celú tú mašinériu okolo zdravotníctva a biznisu. Zrazu vám je jasné, že zdravý sedliacky rozum je asi to najcennejšie vo vás, čo vám ostalo a objavíte, že múdrosť sa automaticky nezískava pri udelení diplomu. 

Zistíte, že lekár je rukojemníkom „vedy“ a zároveň rukojemníkom „pacienta“, že možno kedysi bola chuť pomáhať a skutočne liečiť, ale zrazu pod vplyvom nátlaku a finančného vydierania „tých hore“ (farmaceutické spoločnosti – biela mafia) a „tých pohodlných dole“ (klasickí pacienti) akosi vyprchala a zapadla milostivým prachom zabudnutia. Pre istotu, pre vidinu čistého svedomia. 

Človek – pacient si celý svoj život žije, lepšie povedané prežíva, pod heslom: „Žijem len raz, telo má ísť do hrobu zhumpľované“. A tu je zakopaný pes. Veriaci kresťania Slováci! Veru hovorím vám, neurážajte týmito heslami Boha! Veríte, že Boh vám daroval telo, v ktorom prebýva duša. Chodíte do kostola a staráte sa, aby ste dušu mali čistú (ako a nakoľko vám to funguje, o tom si povieme inokedy), ale o telo sa nezaujímate. Hádžete do seba umelé potraviny, ktoré s dielom Boha nemajú nič spoločné. Sú dielom omylného človeka - človeka manipulátora. Čím viac čipsov a koly zjete a vypijete, tým viac škodíte nielen telu, ale aj duši. Strácate silu, životnú vitalitu slúžiť Bohu, podliehate reklamám a mylným idolom doby. Necháte so sebou ľahšie manipulovať, prenecháte zodpovednosť za seba tým druhým, ktorí vás ľahšie využijú na svoje ciele. Nie ku vášmu prospechu, ale k svojmu. Čím viac „živej“ stravy zjeme, tým viac cítime prítomnosť Boha. Boh stvoril prírodu a nás, aby sme jej múdro vládli. Namiesto toho sa prírody bojíme, odstrkujeme ju a urážame tým dar, ktorý máme od Boha. Mrháme svojou silou, mrháme príležitosťou „pracovať na vinici Pána.“ 

Okolo nás dennodenne vídavame podnikateľov na krásnych autách. Vídavame aj tých, ktorí si môžu dovoliť len malé autíčko strednej triedy. Majetkové rozdiely ma teraz nezaujímajú. Chcem povedať len toľko: Ani jeden človek, ktorý vlastní auto, by v živote nenalial do svojho auta nekvalitný benzín alebo naftu. Každý pravidelne mení olej a robí údržbu auta, ako len najlepšie vie. Ale rovnako ten istý človek dokáže do seba naliať dva litre koly každý deň, zjesť čipsy či hamburger, vyprážaný rezeň a za tým úžasne zdravým obedom ešte do seba napratať „chutný maslový zákusok“. Mňam... A potom príde za lekárom a chce od neho zdravie v tabletke! Taký úžasný kresťan, taký zodpovedný a vzdelaný to človek! Zabudol, odkiaľ vyšiel. Z prírody, ktorá je dielom Boha a je živá a ponúka sa človeku ako dar. My hrdí a vzdelaní ľudia tento dar len tak premrháme. 

Ak sa odvážime tvrdiť, že telo má ísť do hrobu zhumpľované, tak urážame svoju podstatu, Boha, ktorý nás stvoril, dal nám slobodnú vôľu a múdrosť vyciťovania správneho. Ak si myslíme, že telo má byť bez údržby, tak nerešpektujeme ani základné zákony fyziky, chémie a prírody, nehovoriac už o zákonoch Božích. 

Ak ale vyzdvihujeme len telo a ducha nevnímame, tak sme rovnako zišli zo správnej cesty. Ak sa podriaďujeme diktátu doby o tom, ako by sme mali vyzerať, čo by sme mali robiť, ako žiť, tiež sa dostávame do pasce obchodu s ľudskou zodpovednosťou a hlúposťou. Nie sme slobodní a strácame nielen svoje zdravie, ale aj samých seba. 

Zdraví, krásni a úspešní môžeme byť len vtedy, keď zdravým sedliackym rozumom pochopíme súvislosti. Súvislosti medzi zdravím, láskou, prírodou a Bohom, súvislosti medzi zodpovednosťou za svoj život a vlastným šťastím a odhodláme sa žiť podľa seba. Slobodne a múdro, s múdrosťou, ktorá sa nezískava s udelením titulu.
 
 
--------------------
 
    
 
PREČO SME TAKÍ AKÍ SME?

Veľa sa pýtame. Stávame sa tým, čím máme byť, alebo sa necháme unášať osudom, vierou, modlitbou? Otázka, prečo sme takí akí sme? Prečo sa nám dejú veci, ktoré sa dejú? Je to osud, trest?


To akí sme si určujeme prevažne sami. V živote sa máme stretnúť s ľuďmi, ktorí nám ukážu smer. No je v tom háčik. Tých ľudí možno stretnúť až keď sme na to pripravení. Stretli by ste človeka, ktorý by Vám povedal čosi priečiace sa Vášmu presvedčeniu. Môžete, ale i nemusíte to pochopiť. Tu nezáleží, či ste na stretnutie vnútorne pripravení. Pretože vždy ste. Ste pripravení na čokoľvek, čo Vás stretne. Pretože ste si to vybrali. Znamená to, že ak dostanete hocakú chorobu, vždy máte dosť síl práve v tom čase danú situáciu riešiť. Ste napojení na chorobu a takisto na cestu jej liečenia. Malé deti vidia duchovné entity, bytosti, pretože sú čisté. Nie sú zakalené konzumom. Dospelí vidí inak než malé dieťa. Starý človek je dospelý a dieťa v jednom. Ten už vidí a cíti takmer všetko. Preto boli v prírodných národoch od Indiánov, Keltov až po Slovanov ctení starešinovia. Veľa si vyberáme. To jest naše meno, krajinu narodenia, rodičov i ľudí, ktorých máme stretnúť. Pretože každý má pre nás čosi pripravené a aj my pre neho. Vždy stretneme, koho stretnúť máme.


Príbuznosť duší
To akí sme, je výsledkom našich minulých životov. Náš budúci život si tvoríme prítomným okamihom a našimi myšlienkami, skutkami. Veľa máme skryté v našom mene, hlavne v priezvisku. Napríklad písmená Y, P, G hovoria o karmickom zaťažení. Tieto písmená v numerológii spadajú pod číslo 7. To je karmické a napríklad aj súčet čísel vytvárajúcich sedmičku je na tom rovnako. Napríklad 34. to je tiež 7. Ak je rodina karmicky zaťažená a prevláda tam problém vo vzťahoch z minulých inkarnácií a pokolení, často sa do tohto priestor vtelí staršia duša. Môže to byť príbuzná duší v rodine, no táto si prešla silnejším očistcom a viac sa na ňu nabalilo situácií. Viac si uvedomuje. Duše si počas inkarnácií často menia úlohy. V jednom živote je otec a v druhom syn. Alebo matka, dcéra. Príbuzné duše sa inkarnujú do rovnakej krajiny a zväčša sú blízko od seba. Napríklad dvadsať duší žije často spolu vedľa seba aj viacero životov a ich úlohy sa menia. Každá si rieši svoje vlastné situácie s ovplyvňovaniami iných duší. Podľa toho, čo duši chýba a čo si vedome sama zvolí, po smrti tela si odíde vyskúšať napríklad východné náuky do Indie, či materializmus v Amerike, alebo africkú biedu. Často o tom rozhoduje Vládca karmy. Duša potom zbiera skúsenosti, ktoré sa na ňu nabaľujú a zostávajú v nej aj po smrti tela. Potom takto obohatená o zážitky sa môže / ale aj nemusí/ opäť vteliť medzi príbuzné duše. Čím viac si duša skúsi a čím viac si uvedomuje, tým viac skúseností u nej narastá a stáva sa zrelšou. Takéto duše sú staré a viac skúsenejšie, vyzretejšie. Keď sa táto inkarnuje do karmicky zaťaženej rodiny, má za úlohu danú situáciu vyčistiť. Aj za cenu otočením hodnôt v rodine a vlastného spôsobu života. Tomuto človeku sa najprv nebude veriť a môže sa javiť ako iný. Táto inakosť je skúšaná samotou, nepochopením sveta. V detstve boli takéto deti centrom posmechu a šikany. Táto osobnosť má neskôr poukázať na skryté problémy v rodine a otočiť všetko inak. Stretne ľudí, ktorí mu v tom pomôžu i za cenu porušenia rodinných vzťahov. Všetko je vopred dohodnuté ešte pred narodením. 


Princíp trestu
Čím je človek viacej uvedomelejší a viac si všíma svet vôkol seba, tým viacej je vystavený aj trestom za nedodržanie princípu. Máte to ako v škole, pretože život je školou. Ak učiteľ učí o úcte ku starším a pritom svojich rodičov sám odstránil do domova dôchodcov, či pohŕda staršou generáciou, jeho učenie je falošné. Sám nerobí to, čo učí. Učí to len žiakov okolo a on robí iné. Ak žiak koná rovnako, teda nectí si starších, stihne ho menší trest, pretože žiak nie je učiteľom. Bez učiteľa by nevedel nič o prejave úcty ku starším. Zato učiteľ vedome porušuje učebné a morálne osnovy. Preto tresty zasahujú viacej vedomejších ľudí ako menej vedomých. Rozdiel medzi vedomým a nevedomým človekom? Keď prší vedomý ďakuje za dážď, ďakuje za vlhko, ktoré dostala Matka Zem a za mokrý, očistný vzduch. Cíti kvapky ako zvony. Nevedomý človek hundre a sťažuje sa, že prší. Nevidí v daždi iný zmysel ako jeho zmoknutie. Ako sa prejavuje trest? Nejaký človek stále ohovára. Je už tak zaplnený klamlivými energiami, že tie si ho pritiahnu a urobia s ním čo chcú. Takýto človek síce nie je pánom jeho bytia, ale ide cestou akoby v predklone. Bolia ho síce kríže z tej chôdze, ale zvykol si. Zvykol si už tak veľmi, že ho ani nenapadne možnosť existencie takej chodby, v ktorej by sa nemusel krčiť. Nevie, že okolo sú iné, vyššie chodby. Tak si ide prikrčený aj celý život a sťažuje sa. Ide si viac- menej plynule, no prikrčený. Ak sa rozhodnete vziať opraty vlastného života do vašich rúk, zistíte, že ste boli tak často skrčení, až sa Vám telo odmieta vystrieť. Ono by sa aj chcelo, no nie je kam. Ste v nízkej chodbe. Tak na sebe pracujete a zrazu je možnosť vystrieť sa viac. No telo je stuhnuté. Treba získať pružnosť. Opäť na tom pracujete. Tešíte sa z vyrovnanej chôdze, no zrazu sa spojíte s vašimi starými vecami, ktoré sa dožadujú, aby ste boli prikrčení. Oddáte sa im a bum! Spadnete a možno si zlomíte nohu. Povedal som slovko možno, pretože úrazu vždy predchádzajú varovania. Ak sa zíde z cesty, prichádzajú signály ako narazená hlava, malé ťuknutie s autom, spadnutie na chodníku, strach, zhoršená imunita. Ak sa ani tieto signály nerešpektujú, Vesmír zasiahne tvrdšie. Choroba, ťažšia autonehoda, okradnutie, vykĺbený prst, či zlomená ruka. Paradoxne až vtedy si človek uvedomí, že sa niečo deje. Veľmi zriedka sa však dopátra ku príčine. Mladé duše po príčine nepátrajú. Všetko dávajú do rúk lekárom a Bohu. Stará duša pátra vždy a vie, že život závisí len na nej. Prečo ste si zlomili nohu? Pretože ste síce vzali opraty do vlastných rúk, no dobre ste vedeli, že ak privolíte starému, čo Vás chcelo vidieť skrčených, bude to bolieť. Aj keď ste to sami nechceli, Vaša stará časť áno. Vedeli ste, že možno spadnúť a o možnom treste za to. Napriek tomu ste to urobili. Trest prišiel. Menej vedomejší človek žije v treste celý život a ani si to neuvedomuje. Vy zažijete tento trest naraz a o to väčší. Hlásali ste ako sa trestu vyhnúť a sami ste Vaše učenie porušili. Trest máte teda väčší. Je väčší o Vaše uvedomenie, ktoré ste zneužili proti Vám. A keď teda proti Vám, tak i proti celému svetu. Všetko so všetkým súvisí. 


Stará duša
Čím je duša staršia, tým viac si uvedomujeme nás samých a častú ťažkosť i ľahkosť bytia. Stará duša sa veľa krát inkarnovala a zažila veľa životov ako muž, žena. Má viac vyskúšaných pocitov na sebe a lepšie vie preniknúť do jadra vecí. Títo ľudia sú ako som spomínal v detstve často nepochopení, stoja v centre nezáujmu, pretože sú radšej sami. Deti cítia rozdiel a začnú jedinca šikanovať. Paradoxne to robia tie deti, ktorých duše sú o dosť mladšie. Cítia zvláštnu čistotu a tajomne odlišnú hĺbku šikanovaného. Takto ubližovanému dieťaťu sa vracia i jeho karma. Dnes sú to často indigové, kryštálové deti, alebo deti z Waldorfskej školy. Tieto deti sú často hyperaktívne, veľmi cieľavedomé, tvrdohlavé, so záujmom o všetko. Hlavne prírodu, vedy, estetiku. Bežný človek si takéto veci neuvedomuje a nerozlišuje. Bolesti hlavy dáva za vplyv počasia, zlomenú nohu šmykľavému zimnému chodníku. Oddáva život náhodám, hazarduje so svojím zdravím, nevšíma si tak okolie, prírodu, seba samého. Je chorý, no na druhý deň opäť do seba pchá bagety s kolou. Ak ho niečo zabolí, dá si tabletku. O to viacej púšťa k sebe iné autority ako filmové a bulvárne hviezdy, umeliny, jedy. Veci sú pre neho dielom náhody. Vedomejší človek si všetko zdôvodňuje, vie o vyšších silách na Zemi, vo Vesmíre i prírode. Vie o svojom poslaní a často rieši veľa vecí naraz. Pátra po príčinách. Môže si dokonca zvoliť rýchlejšie riešenie situácií v jeho živote. Jednoducho o to požiada. Deje v jeho bytí sa začnú zrýchľovať a čistiť. Odrazu zistí, že jeho priateľ už nie je tým, čím bol a vzťahy sa naštrbia. Začne poznávať iných ľudí a mať zvláštne sny. Môže cítiť viacej prírodu okolo seba, viac svojich sprievodcov a situáciu v ktorej sa nachádza. Každý pochádzame z rozličných svetov a rodov. Našimi domovmi sú vzdialené svetelné galaxie, hviezdy a planéty. Planéta Zem je pre každého Matkou. Tu sa rodíme. Ale nezomierame. Odchádzame, meníme sa a rodíme sa zas. Nie každý sa narodí opäť na Zem. Človek, ktorý si tu nesplnil svoje poslanie, alebo si viacej zaťažil karmu, sa narodí na Zem opäť. Narodiť sa sem môže aj z iných príčin, napríklad pomoc blízkemu, pomoc prírode. Takto sa sem rodia prírodné duše. Ktoré by bez tela nemohli veľa vykonať. Takto môžu prírode lepšie pomôcť ako keď sú bez tela. Ak by sme sa pýtali prečo sme takí akí sme, odpoveď je zložitá. Zaradil by som sem na prvé miesto- veľkosť uvedomenia si vlastného bytia, minulé životy, kde a v akej intenzite boli prežité. Schopnosť sa učiť, precítiť pokoru., vďaku, súcit. Vek duše. Táto náuka je tak obrovská, že v tomto článku stále podávam len veľmi zostrihaný a všeobecný obraz. 


Život je škola
Duša uvedomele vyvinutého, duchovne premýšľajúceho človeka môže mať aj 6000 rokov. Duša ako forma energie sa podobá na väčšiu spermiu s veľkou hlavou a dlhým chvostíkom. Len JE. V tom je podobná Bohu. To akí sme a ako vyzeráme, pôsobíme, chodíme, je súčasť a obraz, výsledok našich minulých životov. Ak duša človeka, ktorý aj päť životov za sebou fajčil a pil, sa rozhodne zbaviť tohto návyku, človek to často cíti ako rozdelenie ciest. Má v sebe starý program na fajčenie, no cíti ako je ťahaný inam. Viac preciťuje situácie, ktoré sa mu otvoria, pokiaľ s fajčením prestane. Podniká kúry, liečenia, poprípade sa snaží odnaučiť sám. Tu si uvedomí, že nie fajčenie má odstrániť, ale príčinu. Tu je rozdiel medzi starou a mladou dušou. Mladá duša siaha po tabletkách, žuvačkách proti fajčeniu a stará hľadá príčinu v minulom živote a vlastnom organizme, poňatí sveta. Teda podnet spúšťajúci fajčenie. Podľa uvedomenia a múdrosti duše tento človek začína hľadať. Múdrosť duše, ešte neznamená rovnakú múdrosť človeka! Od okamihu, keď vykročí na odlišnú cestu než je cesta konzumu a masy, otvárajú sa mu dvere. Dvere by sa neotvorili, keby hľadať nezačne. Teda Vesmír nám dá do vienka na prvom mieste slobodnú voľbu. Potom silu a múdrosť našej duše a prostredie, ktoré sme si na výuku zvolili. Pretože život je aj výuka. Ak by daný jedinec zostával vo fajčení aj naďalej a neuvedomoval si, že zlozvyk s niečím súvisí a bral situáciu bez rozmyslu - dvere sú zatvorené. Zato sa mu otvárajú iné dvere. Stretne človeka, ktorý mu ponúkne drogy. Aj to sú dvere a záleží od neho či vykročí. Tak sa nám život kľukatí a kľukatí. Strácame sa vo vlastnom labyrinte konania. Preto je tak veľmi potrebné uvedomiť si hodnotu a príčinu našich životov. A bádať. Sústavne viac-menej hĺbať, vŕtať sa. Chvíľu postáť a vychutnávať si plody našej práce. No potom zase. Napríklad sme plní hnevu. Zloby. Veľa z nás to pripisuje stresu, deťom, rodičom, partnerovi, počasiu, práci. Aj tam sú isté pravdy, no tá najväčšia je v nás. Spýtajte sa, čo Vám daná situácia môže ponúknuť. Aké dvere Vám môže otvoriť hnev? Je potreba si danú situáciu uvedomiť a spýtať sa. 


-Čo mi táto situácia má povedať?
-Čo som vykonal v posledných dňoch čím som sa vychýlil zo smeru?
-Čomu, komu som neodpustil?
-Skutočne som schopný a verím si?
-Som spokojný so samým sebou a situáciami okolo mňa?
-Ako mám rád svoju pečeň a žlčník? Mám vôbec žlčník?


Paradoxne ľudia riešiaci si v minulých životoch veľa hnevu v sebe už žlčník nemajú. Tak silná preexponovaná energia rozhodla o odstránení tohto orgánu. Môžete sa pýtať, či to je dobré. Odpovedám Vám - Nie. Každý orgán tu má svoje miesto a tým, že oň prídeme, prichádzame o časť seba a cesty, ktorú nám daný orgán mal otvoriť. Účinky našej karmy zasahujú nás samotných alebo celú generáciu. Často to býva, že sa do karmicky zaťaženej rodiny vtelí duša, ktorá si vedome zvolila vyliečiť karmu predkov. Obvykle je k tomu i náležite vybavená.. Buď pochádza z prírodnej ríše, teda je inkarnovaná prírodná bytosť, alebo z ríše zasvätených. V minulosti často šaman, mág, bylinkárka, liečiteľ. Často to však býva duša, ktorá prešla viacerými svetmi a teda má ľudovo povedané prežitého z každého rožku trošku. Tieto duše sa už v minulých životoch často stretávali s duchovnými príčinami chorôb a často veľa pomohli i uškodili. Vôbec nevadí kto koľko uškodil. Podstatné tu je uvedomenie a schopnosť hľadať príčinu najprv v sebe. Sama duša a človek takúto karmu vyliečiť nedokáže. Preto jej prichádzajú na pomoc iné entity a ľudia. 


Múdrosť duše
Duša vie a pozná, kde je problém. Je z minulých životov dobre poučená. No zasahuje a aj presahuje ju i naše ego, teda nižšie Ja. Duša je naším vyšším Ja. Možno sa pýtate, ako je možné, že duša všetko vie a človek sa potom často tak trápi? To mu nemôže dať duša vedieť, aby mu pomohla? Duša je naša najvnútornejšia podstata. Otvorí sa a komunikuje s nami stále, ale hlavne vtedy, keď sa s ňou pracuje. Takže duša k nám stále hovorí, no my jej hlas prehliadame. Počujeme ho až po stíšení sa, vyčistení a odpútaní od vonkajších balastných systémov. Aj tu patrí medzi najzákladnejšie hodnoty práve Uvedomenie a Láska. Uvedomenie v tom zmysle, že vieme a cítime dušu v sebe. A láska v pocite, miluj seba ako Boha. Teda ak milujeme seba, potom milujeme i Boha, pretože každý človek má v sebe niečo božské. Ako je duša, majúca otvoriť karmickú ranu vybavená? Predovšetkým jej vekom. Takáto duša má starý, hlboký a pomalý hlas. Skutočne, duše majú hlas. Čím je staršia, má hrubší tón. V detstve tento človek žije v odlúčení a radšej volí samotu pred spoločnosťou. Tieto duše sú často poznamenané aj sami karmicky. Teda aj oni si priniesli so sebou ich osobnú karmu. Majú ale veľkú silu, pretože duša bez sily nemôže otvoriť karmickú ranu. V minulých životoch boli často vodcami, hádačkami, bylinkárkami, mágmi, sudcami. Hneď po narodení človeka sú mu pridelení anjeli. Každý človek ich má, no nie každý rovnako. Niekto jedného, iný stovky. Záleží od poslania. V priemere ich ale máme tak veľa, koľko je potrebné. Navyše sa naši ochrancovia a duchovní majstri pri nás striedajú. Pri starých dušiach často stoja i bytosti vlastné z jej ríše. Teda ak pochádza z prírodnej ríše, sú to prírodné bytosti-strážcovia. Tí liečia a pomáhajú s uvedomovaním situácie. Ak je človek napojený na mimozemské svety, má voľný vstup do jeho kozmickej lode a zaujíma sa o Vesmír, astronómiu, nočnú oblohu. Cíti volanie domova. Ďalšia výbava je v jeho dátume narodenia. A v znamení zverokruhu. To hovorí o mnohom. Potom je to jeho meno a priezvisko. Odtiaľ sa dá vyčítať karma človeka a jeho cesta. Potom je to výzor a povaha. Záľuby. To ako trávi voľný čas. Uvedomelejšia duša si nikdy nezvolí cestu konzumu a lacnej zábavy. Prečo? Pretože vie, že na to sem neprišla a že tým len stráca čas. Je rozdiel zábava a zábava. Niekto má zábavu sedieť v krčme pol dňa a opiť sa. Iný sa učí cudzí jazyk, alebo si vyjde na koncert. Druhý zase do lesa, dovolenku či na nákup. Záleží, čo nám zábava prináša a čím nás obohatí. Samozrejme každý sme iní a máme právo tráviť čas ako len chceme. No tie rozdiely vo vnímaní tu sú. Ak jedinec, ktorý si zvolil rozviazať karmický uzol pôjde správnou cestou, otvárajú sa mu dvere. Stretne ľudí, ktorí mu pomôžu. Počúva a vidí. Cíti a je si vedomý. Vedomý zázraku a sile života. Viac si všíma. Poznáva a vyhodnocuje. Tento človek si uvedomuje nasledovné a aj iné súvislosti. Uvádzam pár znakov starej duše. Tieto znaky sú všeobecné, no platné pre každého, kto ich dokáže pochopiť a precítiť. Preto tieto podobnosti sú a budú vždy len sporadické a orientačné, nakoľko táto téma je obrovská. 


Pár znakov starej duše
Uvedomenie si ceny vlastného života a života iných. Mám tu poslanie.
Som, kto som. Viem, prečo som kto som. Viem, prečo som tu. 
Pochopenie a pracovanie s vetou – Je ako je. 
Záujem o duchovné, historické, prírodné zákonitosti. 
Ctenie si Prírody a Matky Zeme. 
Význam a hlbšie precítenie Lásky, Sily, Svetla, Pokory a Vďaky. 
Vnímanie aj temných častí celku. Aj príliš pozitívneho myslenia škodí. 
Všetko na svete žije a má dušu. Kameň, hora, kvet, mucha. 
Ctenie a vnímanie prírodných živlov a ich prejavenie sa v podobe božstiev. 
Daný človek vie o sile myšlienky a snaží sa čo najviac priblížiť skutočnosti Boha. 
Vie, že Boh nie je kresťanstvo a ani iné náboženstvo. 
Ctí si svoje telo a dáva doň i kvalitnú potravu. 
Nezaujíma sa o bulvár, televízne vysielanie pozerá sporadicky, alebo vôbec. 
V živote vie, že má možnosť voľby. Teda si vyberá. 
Za svoje zdravie si nesie zodpovednosť sám, teda verí hlavne sebe. 
Je zodpovedný za každé konanie a myšlienku z jeho hlavy. Vie o jej sile a účinku. 
Ctí si všetko živé, je umelecká, často introvertná duša. 
Neznečisťuje okolie a ani seba chemickými liekmi. Koná vedome. 
Vidí lákadlá a kyvadlá spoločnosti. Reklama, konzum, obchodné reťazce, voľby. 
Nehodnotí to, čo nepozná. 
Pýta sa, keď niečo nevie. 
Žije vedome s pocitom Vďaky a Pokory. Je si vedomý, že všetko je Dar. 
Pozná silu modlitby, obradov, šumenia lesa a všetkých živlov. 
Trávi svoj voľný čas plodne. Pýta sa – Čo mi to a to dáva? 
Rád číta, vyrába niečo, hraje na hudobný nástroj, venuje sa masážam, meditáciám. 
Rád sa učí. Pozná systém vteľovania sa na planétu a život po smrti. 
Často od srdca ďakuje a pokladá to za samozrejmosť. 
Od života nič nečaká. Vie, že život si tvorí sám jeho činmi v hlave, srdci. 
Zaujíma sa o staré prírodné kultúry, prírodné bytosti a energie okolo nás. 
Vyhodnocuje si veci a vie, že nič sa nedeje náhodne. 
Neuráža sa. Nikoho neľutuje. Radí, keď je o to požiadaný. Necháva slobodu iným. 
Nevnucuje nikomu jeho názor. 
Je si vedomý duality sveta, čierna nemôže byť bez bielej a naopak. 
Vedome pracuje na svojej a podľa potreby aj na karme jeho predkov. 
Z každej udalosti sa snaží a vie odvodiť si súvislosti. 
Vie, prečo sa mu deje to a to. 
Cvičí jogu, šerm, východné náuky, tai-či, bojové umenia. 
Všíma si veci. 
Ctí si svojich rodičov i za cenu hádok a nedorozumení. 
Vie, že všetko, čo ku nám prichádza nás má niečo naučiť. 
Vie o jeho duchovných majstroch a strážcoch a každý deň im ďakuje. 
Cíti v sebe blízkosť Boha, keď sa pozrie čo len na strom. 
Má v úcte svojich predkov, históriu jeho národa. Nepodlieha cudzím kultúram. 
Snaží sa nosiť čo najprírodnejšie oblečenie. 
Je často rebelom, stojí mimo radu a často nepochopený. Označený za čudného. 
Pozná silu materializovanie myšlienok. 
Je si vedomý prítomného okamihu a vie, že je tu len hosť. 
Pozná aspoň sčasti jeho minulé životy a nachádza v nich lúštenie rébusov. 
Je spontánny, priateľský, úprimný, hrdý a prísny. Často modré, zelené oči. 
V mene a priezvisku písmená G, Y, P. /karmická záťaž- poprípade koruna mága/
Materské znamienka, či bradavice- /poškodenie aury, životné dlhy.../ 
Človek si vyberá. Selektuje. Často nekonzumuje mäso, či je vegán, vitarián. 
Stará sa sám o svoje zdravie, pozná liečivé rastliny a sám sa i lieči.



Človek so starou dušou nie je ale žiaden svätec. Je len viac v obraze ako iní. Neponižuje, ani nevyvyšuje sa nad iných. Akokoľvek prekročí hranicu, je potrestaný viac ako ktokoľvek iný. Paradoxne tieto duše si nesú často krát väčšiu karmu než iní ľudia. Ale disponujú väčšími vedomosťami ako s ňou pracovať. Preto im prislúchajú i väčšie odmeny aj väčšie tresty. Karma sa tým viac otvára, čím sa nej viac pracuje. To je jediná cesta. Nepoznáš rieku, kým sa v nej nevykúpeš. Pozerať sa už dávno nestačí... 


Samozrejme tieto znaky nie sú všetky a celá táto súvislosť má oveľa, oveľa širší kontext. To akí sme, sme hlavne preto, lebo sme si to zvolili. Tam, kde máme odobraté vlastnosti, mám pridané viac na druhej strane. Napríklad telesne menej pekný človek, je rozumný a jeho reč svižná a priama. A naopak. To, čo nemáme a máme si riešiť v tomto živote nám ponúknu naši priatelia, ktorých stretávame. Aj partneri. Všetkých sme si ešte pred narodením pozvali do nášho života a oni s tým súhlasili. Lenže nie všetko je dané. Preto som písal o otvorených dverách. Preto máme slobodnú vôľu. Keď pomôžete človeku v núdzi, otvorí sa cesta pomoci ku Vám. Keď zabijete človeka, vytvorí sa cesta do záhuby a uzla Vášho budúceho života. Ak vstúpite na správnu cestu, odrazu sa objaví x možností, aby Vám pomohli. Prídu ľudia, pri ktorých cítite, ako ste s nimi spojení. 


Ty máš to a ja to. Spojíme to?
Stretnú sa dvaja ľudia. Obaja sú vedúci na nejakej prevádzke. Pracujú spolu. On je muž, menšieho vzrastu a jemnej povahy. V jeho charaktere je veľa vody, citov a ako muž prejavuje málo zeme a ohňa. Má prebytok vody. Prejavuje sa to tým, že má problém zvýšiť hlas, povedať niekomu, čo sa mu na ňom nepáči. Preto je u ľudí obľúbený, pretože každého necháva na pokoji. Ale neuvedomuje si, že ako vedúci prevádzky by mal mať viac temperamentu a širšie lakte. To mu chýba. Príde za ním žena, ktorá pracuje ako jeho zástupca. Má očividne mužské rysy, drsné vystupovanie. Povie hneď čo si myslí a každého môže naháňať pracovať. Prejavuje sa viacej ohnivo a zemsky. Teda vládne presne tými vlastnosťami, ktoré chýbajú nášmu vedúcemu. Zase vedúci má veľa vody a tá s hodí tejto žene. Schladí jej oheň. Ako vidno, obaja majú v sebe trochu extrému z vlastností, ktoré sú pre dané pohlavie netypické. Títo dvaja sa pred narodením dohodli. Počuj mne chýba poznanie citov, potrebujem sa prejaviť viac citovo a jemnejšie. Nepoznám to ešte dobre, tak si to vyskúšam. Druhá duša povie. Dobre, ja budem zasa drsnejšia a temperamentnejšia, pretože moja časť by zostala neúplná. Ale stretneme sa vtedy a vtedy a nebudeme sa mať príliš radi. Veď keby sa máme veľmi radi, bolo by to ľahké. My si to zvolíme ťažšie, dobre? O to viac sa naučíme. Obaja budeme od toho druhého preberať menej rozvinuté vlastnosti. Ty moju drsnosť, tvrdosť a ja Tvoju jemnosť a obľúbenosť. Dohodnuté? Platí? Áno. Platí!
 
 
--------------------
 
 
    
 
PÄŤ PILIEROV PRE DOBRÝ VZŤAH

Z prieskumov za posledné roky vyplýva, že nie siedmy, ako sa traduje, ale šiesty rok po svadbe býva kritický pre partnerský vzťah.
Podľa štatistík najviac žiadostí o rozvod podávajú partneri práve po šiestich rokoch manželstva, aj keď sa prvá vážna kríza odohrá asi tretí alebo štvrtý rok. 

Odborníci dospeli k záveru, že fáza intenzívnej príťažlivosti sa končí práve po troch až štyroch rokoch. Dovtedy si vraj treba vybudovať priateľský vzťah, inak partnerstvo nemá šance. 

Hamburský psychológ Erich Witte je presvedčený, že dobrý vzťah stojí na piatich základných pilieroch. 

1. Partneri si musia vypestovať „kultúru výmeny názorov“. Nemali by problémy „zamiesť pod koberec“, lebo sa stanú časovanou bombou. Dôležité je aj vedieť vypočuť si argumenty toho druhého, nie ich v zárodku potláčať. 

2. V partnerstve sú dôležité aj malé fyzické gestá: pohľad, reč tela a láskyplný dotyk považuje 85% opýtaných za veľmi dôležité. Sedemdesiatpäť percent respondentov potešia malé darčeky, najmä na narodeniny či iné výročie. 

3. Treba viesť otvorený dialóg. Kritika zo strany partnera má byť volená tak, aby sa kritizovaného nedotkla a on mal aj naďalej pocit, že je milovaný. 

4. Vzťah má byť založený na rovnoprávnosti a zodpovednosti. Snaha o dominantné postavenie je „dokonalým vrahom lásky“, na čom sa zhodlo až 94% opýtaných. 

5. Obľúbenosť partnera na pracovisku či v spoločnosti má tiež veľký vplyv na kvalitu vzťahu. Až 80% respondentov, ktorí majú šťastné manželstvo zhodne potvrdilo, že ich partneri majú veľa priateľov a sú všeobecne obľúbení. Človek obklopený širokým okruhom priateľov je teda atraktívny pre opačné pohlavie, jeho popularita je totiž indikátorom jeho schopnosti vytvárať a udržať kvalitný vzťah. 

Keď sa všetky tieto faktory podieľajú na tvorbe vzťahu, má šance na prežitie, aj keď prvé očarenie vyprchá. „Na láske treba neustále pracovať, potom prežije,“ radí psychológ 
 
STRÁNKA SA PRIEBEŽNE DOPĽŇA